کارمانیاآریا دیزلDS

معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد منتشر کرد

مهمترین دلایل تصادف رانندگی در ایران چیست؟

عصر خودرو- آمارها نشان می‌دهد که بخش مهمی از تلفات رانندگی (۶۵.۵ درصد) مربوط به جاده‌های برون‌شهری است که از مهمترین دلایل آن می‌توان به سرعت بیشتر خودروها، بُعد مسافت، خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان اشاره کرد.

مهمترین دلایل تصادف رانندگی در ایران چیست؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، در کشورهای توسعه‌یافته بر اساس استفاده از فناوری‌های جدید، آمار تصادفات و تلفات آن تا حد زیادی کاهش یافته اما در کشور ایران هنوز تلفات ناشی از تصادفات رانندگی از عوامل مهم مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود، بنابراین مقوله ایمنی در جاده‌های کشور از اهمیت مضاعفی برخوردار است که باید در صدر اولویت‌های برنامه‌ریزان حمل و نقل واقع شود.

در گزارشی که معاونت امور اقتصادی وزرات اقتصاد و دارایی به تازگی منشتر کرده است، عملکرد تصادفات رانندگی و تلفات آن در سال  1394 مورد بررسی قرار گرفته و ضمن مقایسه آن با سال‌های قبل جهت رفع کاهش این تصادفات راهکارهای مناسب ارایه می‌شود.

در سال 1394  بالغ بر  101 هزار و 161  فقره تصادف برون‌شهری روی داده و در مجموع  16 هزار و 584 نفر جان خود را در تصادفات برون‌شهری، درون‌شهری و روستایی از دست داده‌اند که حدود  10 هزار و 860 نفر از آنها مربوط به آمار  کشته‌شدگان برون‌شهری بوده است.  براین اساس بخش مهمی از تلفات رانندگی (65.5 درصد) مربوط به جاده‌های برون‌شهری است که از مهمترین دلایل آن می‌توان به سرعت بیشتر خودروها، بُعد مسافت و  خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان اشاره کرد.

تعداد مصدومین نیز در سال یادشده معادل  313 هزار و 17 نفر بوده است. لازم به ذکر است که آمار مصدومین حوادث رانندگی نیز در مقایسه با سطح جهانی در سطح بالایی است و با توجه به هزینه‌های درمان و نیز احتمال از کار افتادگی آن‌ها لازم است که این موضوع مورد توجه بیشتری واقع شود.

بررسی آمار تصادفات طی سال  1394 در استان های کشور نشان می‌دهد که استان کهکیلویه و بویراحمد با 168 کشته در پایین‌ترین سطح تصادفات قرار داشته و استان‌های فارس با  1374 کشته، خراسان رضوی با 1296 کشته و تهران  با  1213 کشته در صدر قرار دارند.

تعداد متوفیات بر حسب ماه‌های سال نشان می‌دهد که آمار متوفیات برون‌شهری در ماه‌های شهریور و مرداد حداکثر است به طوریکه در دو ماه مذکور به ترتیب4 10.4 و 10.2 درصد  متوفیات را به خود اختصاص داده‌اند.

کمترین متوفیات حوادث رانندگی برون‌شهری مربوط به ماه‌های دی (6.3 درصد) و بهمن (7 درصد) است که می‌تواند  ناشی از تردد کمتر خودروها به علت سرما و یخبندان طی این ماه ها باشد. هر چند تردد کمتر خودرو از تردد کمتر خودروها به علت سرما و یخبندان طی این ماه‌ها باشد. هر چه تردد کمتر خودرو در فصل زمستان به معنای کاهش قابل ملاحظه تصادفات نیست.

به لحاظ مصدومین، استان تهران با سهم 11.8 درصدی در صدر قرار داشته و استان هرمزگان و ایلام هر کدام با با سهم 0.9 درصدی پائین‌ترین سطح قرار دارند. همچنین آمارها نشان می‌دهد که تعداد تخلفات در سال 1394 بالغ بر 50 هزار و 934 مورد و اضافه بار بالغ بر 137 هزار و 688 تن بوده است.

بالاترین تخلف مربوط به استان تهران با سهم 17.3 درصدی و کمترین تخلف مربوط به استان‌های ایلام، خراسان شمالی و چهارمحال بختیاری است که هر کدام سهمی معادل 0.2 درصد را دارا هستند.

همچنین به لحاظ آماری میزان تصادفات برون‌شهری در سال 1394 نسبت به سال 1393 کاهش 1.1 درصدی داشته است. آمار متوفیات و مصدومین درون‌شهری و برون‌شهری نیز به ترتیب کاهش 1.7 درصدی و افزایش 2.8 درصدی را تجربه کرده است.

این ارقام حاکی از آن است که در مجموع کاهش تصادفات و تلفات رانندگی در سال 1394 نسبت به سال 1393 بر اساس ماده (163) قانون برنامه پنجم توسعه که کاهش ده درصدی تفات رانندگی را پیش‌بینی کرده، مطلوب نیست.

بررسی آمار و اطلاعات تصادفات بعد از سال 1389 نشان می‌دهد که سال‌های 1390  1393 در پنج سال اخیر بهترین سال‌ها به لحاظ کاهش تصادفات و تلفات رانندگی بوده است. در واقع در سال 1389 نرخ‌های مربوط مثبت بوده که حاکی از افزایش تصادفات و تلفات نسبت به سال قبل است. نرخ رشد تصادفات در سال 1390 بهترین وضعیت را طی پنج سال اخیر نشان می‌دهد، بطوریکه آمار تصادفات در سال یاد شده به نحوه قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

در جموع آمارهای یادشده نشان می دهد که در این سال شاهد کاهش 23.2 درصدی تصادفات، کاهش 13.7 درصدی تلفات و بالاخره کاهش پنج درصدی مصدومان رانندگی بوده‌ایم. بعد از سال 1390 آمارها گویای آن است که روند تصادفات و تلفات کاهشی بوده هر چند میزان کاهش نرخ رشد آن کمتر از سال 1390 بوده است. این در حالی است که آمار مصدومان بعد از سال 1390 نوسان داشته به طوری‌که در سال 1391 و 1394 به ترتیب از رشدی معادل 7.2 و 2.8 درصدی برخوردار بوده است.

در سال 1394 در مجموع 4474 کیلومتر از راه‌های کشور از روشنایی برخوردار بوده‌اند (آزاد راه 542 کیلومتر، بزرگراه 2530 کیلومتر  سایر راه‌ها 1403 کیلومتر). از این میان استان ایلام با 14 کیلومتر راه دارای روشنایی، پائین‌ترین سطح و استان‌ها تهران  و مازندران بار قم 299 و 368 کیلومتر بالاترین سطح دارای روشنایی را دارا بوده‌اند.

در سال 1394 در مجموع 648 نقطه پر حادثه رفع شده که کمترین سهم آن متعلف به استان البرز بار قم 0.2 درصد و بالاترین سهم آن متعلق به استان چهارمحال و بختیاری با رقم 13.1 درصد است.

همچنین در سال 1394 معادل 16 هزار  و 377 کیلومتر راه ایمن‌سازی کم‌هزینه دماغه خروجی راه و نواحی پر برخورد با شیء ثابت انجام شده است. 856 کیلومتر نیز حفاظ و ترمیم(گاردریل، جداکننده نیوجرسی، ....)، نصب شده است.

به لحظ آماری در سال 1394 میزان خط‌کشی در کل راه‌های استان‌های کشور معادل 90 هزار و 692 کیلومتر بوده که استان‌های البرز و گلستان به ترتیب با 1000 و 1200 کیلومتر، حداقل عملکرد را داشته و استان‌های فارس و خراسان رضوی به ترتیب با 7523 کیلومتر و 5293 کیلومتر بالاترین عملکرد را دارا بوده‌اند.

به لحاظ نصب و حفاظ و ترمیم (گاردریل و جداکننده نیوجرسی) نیز در سال مورد اشاره استان کهکلویه و بویراحمد وایلام با سه و چهار کیلوکتر کمترین عملکرد و فارس و یزد به ترتیب با 75 و 73 کیلومتر بالاترین عملکرد را داشته‌اند. البته اقدامات ایمنی منحصر به موارد بالا نبوده و بسیاری از اقدامات دیگر نیز در کنار آن‌ها انجام شده است.

ایمن‌سازی مدارس حاشیه جاده‌ها، ایجاد دوره‌های آموزشی حمل و نقل برای دست‌اندرکاران حمل و نقل و نیز اقشار جامعه که موجب ارتقای فرهنگ ترافیکی بوده نمونه‌ای از این اقدامات است. 

افزایش پایاگاه‌های پلیس‌راه برای نظارت و کنترل هر چه بیشتر به خصوص  درباره سرعت، افزایش پایگاه‌های اورژانس و هلال احمر نیز از جمله اقدامات مهمی است که انجام شده است.

پایگاه‌های اورژانس و هلال احمر به خصو ص از اهمیت خاصی برخوردار هستند زیرا از یک طرف با تقویت آنها می‌توان عده زیادتری از مصدومان را از خطر مرگ نجات داد و از طرف دیگر می‌توان مصدومانی که زنده می‌مانند را طوری درمان کرد که قابلیت زندگی و فعالیت خود را به نحو مطلوب باز یابند که مسلماً در اقتصاد کشور نیز مؤثر است.

ایجاد نمازخانه و استراحت‌گاه در بین راه و به خصوص ایجاد مجتمع‌های خدماتی و رفاهی و تیرپارک‌ها که محل مناسبی برای استراحت رانندگان و رفع خستگی ناشی از سفر است  نیز از جمله اقدامات مؤثر در کاهش تصادفات رانندگی هستند.

برچسب ها
کرمان موتور
مطالب مرتبط
نیسان
پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
  دکه مطبوعات
  • شماره ۳۹۲ هفته نامه
  • شماره ۳۹۲ هفته نامه
  • شماره ۶ دیجیتال
  • شماره ۳۹۱
  • شماره ۳۹۱
  • شماره ۳۹۰
  • شماره ۳۹۰
  • شماره ۳۸۹
  • شماره ۳۸۹
  آخرین بروزرسانی ۲۲ روز پیش
  آرشیو