کارمانیا

اروپا در مسیر توسعه‌ی زیرساخت‌های خودروهای الکتریکی

عصر خودرو- چندین غول خودروسازی دنیا و شرکت E-On آلمان اعلام کردند تا سال ۲۰۲۰، چند صد ایستگاه‌ شارژ سریع در نقاط مختلف اروپا راه‌اندازی خواهند کرد.

اروپا در مسیر توسعه‌ی زیرساخت‌های خودروهای الکتریکی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از زومیت ، توسعه خودروهای الکتریکی و گرایش به سمت استفاده از وسایل نقلیه‌ی پاک، روز به روز در حال افزایش است. در این زمینه نه‌تنها شرکت‌های خودروساز معتبر و مطرح جهانی به این سمت سوق پیدا کرده‌اند، بلکه در حال متحد شدن با یکدیگر  جهت توسعه زیرساخت‌‌های مورد نیاز این دست وسایل نقلیه از جمله ایستگاه‌های شارژ سریع خودرو هستند.

  دایملر، بی‌ام‌و، فورد و فولکس‌واگن که شرکت‌های آئودی و پورشه را  تحت پوشش دارد، در حال همکاری جهت نصب ایستگاه‌های شارژ سریع متعدد در سراسر اروپا هستند. در این زمینه تا پایان سال جاری میلادی، بیش از 20 ایستگاه جدید تأسیس خواهد شد. هدف این پروژه که IONITY نام دارد، تأسیس بیش از 400 ایستگاه شارژ سریع خودروهای الکتریکی در سراسر اروپا تا سال 2020 است تا بدین طریق امکان سفرهای طولانی‌مدت را برای دارندگان این خودروها فراهم کنند.

  سال گذشته، دولت ایالات متحده آمریکا متعهد شد در ساخت شبکه‌ای از ایستگاه‌های شارژ سریع در سراسر جهان مشارکت کند و بدین طریق جامعه‌ی بین‌الملل و خودروسازان را تشویق به توسعه‌ی خودروهای الکتریکی و استفاده از وسایل حمل و نقل پاک کند. حالا چنددین خودروساز بزرگ و مطرح اروپایی نیز در این راه قدم برمی‌دارند و آماده ورود به این حوزه هستند.

  دفتر مونیخ گروه IONITY واقع در آلمان اعلام کرده است کار خود را با راه‌اندازی 20 ایستگاه پر قدرت شارژ سریع در شهرهای مهم کشورهای آلمان، نروژ و اتریش آغاز خواهد کرد و تا پایان سال، تمام این ایستگاه‌ها افتتاح خواهند شد.

  این ایستگاه‌ها در فواصل 120 کیلومتری از یکدیگر ساخته خواهند شد و هر یک از آن‌ها ظرفیت شارژ 350 کیلووات دارد و بدین طریق زمان مورد نیاز برای شارژ خودرو به میزان چشمگیری کاهش خواهش خواهد یافت. همچنین این ایستگاه‌ها قابلیت شارژ هم‌زمان برای برخی از مدل‌ها و نسخه‌های محصولات شرکت‌های سازنده خودرو، خواهند داشت. در حال حاضر هیچ خودروی الکتریکی قادر به دریافت این میزان شارژ نیست؛ اما   این اقدام، شرکت‌های خودروساز را به سمت افزایش ظرفیت باتری‌ها و توانایی خودروهای الکتریکی برای دریافت شارژ سریع سوق خواهد داد.

  بر اساس برنامه‌ی اعلامی این شرکت، افتتاح و راه‌اندازی 100 ایستگاه شارژ سریع دیگر برای سال آینده میلادی برنامه‌ریزی شده است و تا سال 2020 این رقم به 400 ایستگاه خواهد رسید.

  مایکل هاخ، مدیرعامل این گروه اعلام کرده است:

      گروه IONITY به‌عنوان اولین شرکت چندملیتی اروپایی-آمرکایی در زمینه‌ی تأسیس ایستگاه‌های شارژ سریع، نقش به‌سزایی در آینده حمل و نقل جهان و گرایش هرچه بیشتر به سمت خودروهای الکتریکی خواهد داشت. ما به دنبال برآورده کردن نیاز مشتریان در زمینه امکان شارژ خودروهای الکتریکی در کوتاه‌ترین زمان و در نقاط مختلف هستیم و در راستای پرداخت الکترونیکی هزینه‌ی این خدمات نیز تمام تدابیر اندیشیده شده است تا مردم قادر باشند با خودروی الکتریکی خود سفرهای طولانی را نیز تجربه کنند.

  4 شرکت سرمایه‌گذار IONITY دارای سهم برابر هستند؛ اما از دیگر شرکت‌های خودروساز نیز برای ملحق شدن به این شرکت دعوت به عمل آمده است. تسلا که در حال تأسیس بیش از چند صد ایستگاه شارژ سریع در نقاط مختلف اروپا است، یکی از شرکت‌هایی به شمار می‌رود که به احتمال زیاد به گروه IONITY ملحق خواهد شد.

  در این زمینه، شرکت E-On نیز اعلام کرده است در پروژه‌ای جدید با شعار «آزادی، انرژی الکتریکی است»، تا چند سال آینده بیش از 10 هزار ایستگاه شارژ شریع خودروهای الکتریکی در سراسر اروپا تأسیس خواهد کرد.

  شرکت آلمانی E-On در حال راه‌اندازی چندین ایستگاه شارژ خودروهای الکتریکی در اروپا است؛ اما ایستگاه‌های جدید این شرکت قابلیت شارژ 150 کیلووات انرژی را دارا خواهند بود که تا 350 کیلووات نیز قابل ارتقاء هستند. بدین ترتیب در کمتر از 30 دقیقه و با یک بار شارژ از طریق این ایستگاه‌ها، خودرو قادر به طی مسافت بیش از 400 کیلومتر خواهد بود. 

  اطلاعات بیشتری در این زمینه در دست نیست. هنوز مشخص نیست که شرکت E-On چه تعداد ایستگاه تأسیس خواهد کرد؛ اما به نظر می‌رسد از 400 ایستگاهی که گروه IONITY تا سال 2020 تأسیس خواهد کرد، بیشتر باشد.

  شرکت E-On برای تیزر تبلیغاتی خود در این زمینه، از چندین خودروی الکتریکی استفاده کرده است؛ از جمله‌ یک خودروی پیک‌آپ الکتریکی بسیار بزرگ و یک مدل ابرخودرویی مفهومی با سرعت 386 کیلومتر بر ساعت.

  قوای محرکه‌ی این پیک‌آپ بزرگ با لاستیک‌های غول‌آسا از مجموعه‌ی 30 باتری تأمین می‌شود و برای سیستم‌های ترمز و هدایت خودرو، 6 باتری دیگر در نظر گرفته شده است. مدل مفهومی ابرخودروی نشان داده‌شده در تیزر تبلیغاتی E-On، تاکیون نام دارد که پیشرانه‌ی الکتریکی آن دارای قدرت عجیب 1250 اسب بخار است و، بنا به شنیده‌ها در کمتر از 3 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۲
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو