کارمانیا

معاون شهردار تهران:

پلیس با کلیات طرح ترافیک جدید موافقت کرده

احتمال اجرا از فروردین۹۷

عصر خودرو- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه کلیات طرح جدید ترافیک مورد موافقت وزارت کشور، شورای شهر، شورای ترافیک و نیروی انتظامی قرار گرفته است، گفت:‌در صورت تصویب این طرح، شهرداری طرح جدید ترافیک را از ۱۵ فروردین اجرا خواهد کرد.

پلیس با کلیات طرح ترافیک جدید موافقت کرده
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم، محسن پورسیدآقایی در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح ترافیک در سال‌های گذشته اظهار کرد: متاسفانه اجرای این طرح ابزاری برای قدرت مدیران شهری در گذشته بوده و ما اعتقاد داریم که این ابزار باید از بین برود.

  وی تصریح کرد: در دوره گذشته مدیریت شهری با توزیع غیرعادلانه طرح ترافیک و کارت شناور به دنبال ابزار قدرت خود در شهر بوده است و در واقع در این زمینه به صورت سلیقه‌ای به تعدادی از ارگان‌ها و نهادها طرح ترافیک و کارت شناور توزیع می‌شد.

  پورسیدآقایی بیان کرد: خارج از اینکه طرح اشاره شده با چه اشکالاتی در گذشته روبه‌رو بوده است، مهمترین چیزی که در این دوره جدید مدیریت شهری اعتقاد دارد این است که از این ابزار به عنوان ابزار لابی و قدرت استفاده نکند و همه شهروندان در مقابل این گونه طرح‌ها یک امتیاز داشته باشند.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: طبق گزارشات به دست آمده 441 مرکز اعم از مراکز دولتی، خصوصی، نهادها، ارگان‌ها و اصناف طی سال‌های گذشته از شهرداری تهران طرح ترافیک دریافت می‌کردند. متاسفانه اقدامات گذشته در دوره قبل باعث ایجاد رانت، فساد و ابزار قدرتی در بخش طرح ترافیک برای مدیریت شهری شده بود.

  پورسیدآقایی گفت: بنابراین در دوره جدید مدیریت شهری تصمیم گرفته شد بازنگری در طرح ترافیک انجام بگیرد که البته این نکته قابل اهمیت است که در 3 سال گذشته نیز به این موضوع (بازنگری طرح ترافیک) اشاره شده بود اما متاسفانه مسئولان آن را عملیاتی نکرده بودند.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: با توجه به اجرای طرح ترافیک جدید در سال 97 و در صورت موافقت شورای ترافیک و شورای شهر تهران نیاز به فراهم کردن برخی از زیرساخت‌های لازم داریم که در این زمینه اقداماتی انجام گرفته است.

  وی گفت: در حال حاضر ما مشکلی برای ثبت پلاک ماشین‌هایی که وارد طرح ترافیک می‌شوند نداریم ضمن اینکه مبلغی نیز توسط معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران برای توسعه دوربین‌های خروجی جهت ثبت پلاک خودروها پیش‌بینی شده است. قاعدتا در آینده نزدیک میزان دوربین‌های خروجی در سطح شهر تهران افزایش خواهد یافت که در این زمینه برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین با اشاره به شهروندانی که در مناطق طرح ترافیک زندگی می‌کنند، گفت: این افراد نیز باید مشخصات خود را در یک سامانه‌ای که در آینده نزدیک اعلام می‌شود ثبت کنند به طوری که افرادی که دارای خودرو باشند تا قبل از ساعت 8:30 بدون پرداخت عوارض می‌توانند از محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد خارج شوند.

  وی با تاکید بر اینکه قطعا با اجرای طرح جدید ترافیک در سال 97 میزان آلایندگی هوا و آلودگی هوا کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: ما پیش‌بینی می‌کنیم 20 درصد شاهد کاهش ترافیک در سال آینده باشیم. طرح ترافیک با شرایط فعلی 38 سال است که در شهر تهران اجرا می‌شود و مشکلاتی را در بر داشته است و قطعا نیاز به بازنگری طرح بوده است، به طوری که  در دنیا نیز چنین طرح‌هایی به این شکل اجرا نمی‌شود.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اختصاص آرم طرح ترافیک برای جانبازان، بیماران خاص و حوزه‌های خبری بیان کرد: در این زمینه نیز ردیف‌های تخصیص قائل خواهد شد اما در نهایت این شوراست که قیمت‌گذاری را در این بخش انجام می‌دهد. سقف پرداختی برای طرح ترافیک سالانه 36 هزار تومان در نظر گرفته شده است که امکان دارد این رقم در شورای شهر تهران تغییر کند. براساس برنامه ریزی قرار است از درآمد حاصل اجرای طرح ترافیک جدید در سال 97، هزار دستگاه اتوبوس و 20 قطار مترو خریداری و وارد ناوگان عمومی کند.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: با توجه به جلساتی که با شورای ترافیک، مسئولان نیروی انتظامی و وزارت کشور و همچنین اعضای کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران داشته‌ایم این عزیزان نسبت به کلیات طرح موافق بوده و در روزهای آینده متنی برای تصویب تهیه و در نهایت امیدواریم مورد تایید شورای ترافیک و شورای شهر برسد.

  وی افزود: با توجه به جلساتی که ما با مسئولان مربوطه در شورای شهر و ترافیک داشتیم پیش‌بینی می‌کنیم مشکلی برای طرح وجود نداشته باشد و در صورت تصویب طرح در دو مجموعه شورای شهر و شورای ترافیک، طرح جدید ترافیک از 15 فروردین در تهران آغاز خواهد شد. اعضای شورای ترافیک 6 نفر بودند که 3 نفر از نمایندگان شهرداری، 2 نفر نمایندگان دولت و یک نفر نیز نماینده پلیس در این شورا عضو هستند.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: قطعا عوارض حاصل از طرح جدید ترافیک در خصوص توسعه حمل و نقل عمومی هزینه خواهد شد که در این بخش طبق برنامه‌ریزی شده هزار دستگاه اتوبوس و 20 دستگاه واگن جدید به ناوگان عمومی حمل و نقل افزوده خواهد شد.

  وی با تاکید بر اینکه در تدوین طرح اشاره شده جلسات بسیار زیادی با کارشناسان و تیم‌های خبره در حوزه حمل و نقل برگزار شد، اظهار کرد: در طرح اولی که مدنظر معاونت حمل و نقل بود، در ادامه تغییرات گسترده‌ای صورت گرفته ضمن اینکه باید به این موضوع اشاره کرد مطالعات برای اجرای طرح جدید ترافیک از 3 سال قبل در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران آغاز شد اما هیچ گاه به جمع‌بندی و جنبه عملیاتی نرسید.

  پورسیدآقایی ادامه داد: با آغاز به کار مدیریت شهری در دوره جدید ما به این نتیجه رسیدیم که باید طرح اشاره شده مورد بازنگری قرار گیرد که خوشبختانه این اصل در مجموعه شهرداری شکل گرفت و در نهایت طرح جدیدی تهیه و تدوین شد.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید حلقه‌های پشتیبانی برای طرح ترافیک جدید پیش‌بینی شود گفت: ما قطعا در سال آینده طرح L.E.Z را در سطح شهر تهران اجرا خواهیم کرد.

  وی همچنین با اشاره به پرداخت عوارض سوخت از شهروندان گفت: ما اعتقاد داریم اگر بنزین نیز در سایر شهرها افزایش پیدا نمی‌کند در شهر تهران میزان رقم پرداختی هزینه بنزین توسط شهروندان بین 150 تا 200 تومان افزایش پیدا کند تا این رقم صرف توسعه حمل و نقل عمومی در شهر تهران شود.

  پورسیدآقایی ادامه داد: با توجه به فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران مبلغ 20 میلیارد تومان را در اختیار شرکت کنترل ترافیک برای نصب دوربین‌های جدید در شهر تهران اختصاص داده است. طرح اشاره شده دارای پیوست اجتماعی است ضمن اینکه ما نیز در این طرح به دنبال برقراری عدالت اجتماعی در سطح شهر هستیم.

  وی با اشاره به برخی از حواشی پیش آمده در خصوص طرح جدید ترافیک در سطح تهران گفت: در این زمینه ما با مسئولان نیروی انتظامی، فرماندهان راهور جلساتی را برگزار کردیم که کلیت طرح مورد موافقت آنها قرار گرفته است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در بحث مساله ترافیک شهرداری سیاست‌گذار و نیروی انتظامی همکار شهرداری در اجرای آن خواهد بود.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه کلیت طرح اشاره شده مورد موافقت وزارت کشور و نیروی انتظامی، شورای ترافیک و شورای شهر است، گفت: تنها جزئیات طرح باقی مانده است که پیش‌بینی می‌شود در 2-3 روز آینده متنی تهیه و در نهایت به امضای مسئولان مربوطه برسد.

  وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در طرح اشاره شده پیگیری خواهد شد، این است که شهرداری تهران به دنبال طرحی است که وام‌های بلاعوضی را با رقم‌های 2 میلیون و 500 هزار تومان در اختیار شهروندان جهت خرید موتورهای برقی قرار بدهد.

  پورسیدآقایی از عدم شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری خبر داد و گفت: طبق قوانین و مقررات این موتورها دیگر شماره‌گذاری نخواهد شد.

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید مجدد بر اینکه چنانچه طرح اشاره شده در روزهای آینده تا 15 بهمن به تصویب شورای شهر و شورای ترافیک نرسد برای سال 97 اجرا نخواهد شد، گفت:‌امیدواریم این طرح در این زمان باقی‌مانده به تایید برسد و ما بتوانیم از سال آینده آن را اجرا و در غیر این صورت طرح اجرا نخواهد شد.

   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
  آرشیو