مدیران خودروکارمانیا

سردار مهماندار:

مهم‌ترین مشکل ترافیک تهران، استفاده زیاد از خودروهای شخصی است

عصر خودرو- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت، مهم‌ترین مشکل ترافیک تهران را استفاده زیاد از خودروهای شخصی عنوان کرد.

مهم‌ترین مشکل ترافیک تهران، استفاده زیاد از خودروهای شخصی است
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از  فارس، سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران  به اهمیت آموزش و اطلاع‌رسانی پرداخت و اظهار داشت: در حوزه راهنمایی و رانندگی، طبق آمار تأثیر کارهای فرهنگی،‌ آموزشی و اطلاع‌رسانی نسبت به کارهای عملیاتی و انتظامی بیشتر بوده و می‌توان گفت اثربخشی اقدامات فرهنگی 70 درصد و عملکرد انتظامی 30 درصد تأثیر بوده است.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به مبحث موردنظر اکثریت مردم یعنی ترافیک پرداخت و گفت: مهم‌ترین موضوعی که با روح و روان آدم‌ها در ارتباط است ترافیک است؛ می‌توان گفت مهم‌ترین موضوعی که به مردم آسیب می‌رساند نیز همان ترافیک است.

  این مقام ارشد راهور پایتخت با تأکید بر این مطلب که موضوع ترافیک تمام‌شدنی نیست، تصریح کرد: موضوع ترافیک نگرانی اول مردم است و باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد؛ چراکه آرامش شهروندان بسته به آن است.

  رئیس پلیس راهور پایتخت در خصوص ضعف اقدامات فرهنگی اعلام کرد: فکر می‌کنم مدتی است کارهای فرهنگی، آموزشی و اطلاع‌رسانی در حوزه رانندگی کمتر شده و می‌توان گفت حرکت در این زمینه کند شده است؛ البته ما سعی کرده‌ایم تا آنجا که ممکن است خلاءها را پوشش دهیم؛ باید گفت این وظیفه، تنها شامل پلیس نمی‌شود بلکه باید تمام دستگاه‌هایی که در حوزه ترافیک مسئولیت دارند وظیفه خود را انجام دهند.وی به مسئولیت اجرایی پلیس پرداخت و گفت: اجرای قوانین و مقررات وظیفه پلیس  راهور است؛ اما به دلیل خلاءهای موجود در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش، پلیس به این مبحث ورود کرده است.

  سردار مهماندار اعلام کرد: چاره‌ای نداریم، مگر اینکه برای رسیدن به نقطه مطلوب همه دست به دست همه دهیم و در حوزه‌های مختلفی همچون فنی و اجرایی، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی باهم اقدام کنیم.رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: در بحث فرهنگ‌سازی از شهرداری به عنوان متولی مدیریت شهرداری فعالیتی نمی‌بینیم.

  وی به مبحث ویژه ترافیک در کلانشهر تهران اشاره و اظهار داشت: نبود یا کمبود سیستم حمل و نقل عمومی افراد را تشویق به استفاده از خودروهای شخصی می‌کند، طبق آمارها سهم جابجایی افراد از خودروهای شخصی 40 درصد است اما در ساعات پیک بعدازظهر 70 درصد سطح معابر را خودروهای شخصی اشغال می‌کنند و این یعنی سنگینی ترافیک و افزایش زمان سفر.

  سردار مهماندار به دو راهکار موجود در این زمینه پرداخت و گفت: توسعه سیستم حمل و نقل عمومی به ویژه مترو می‌تواند در کاهش ترافیک مؤثر باشد؛ اتوبوس و تاکسی کمک‌کننده هستند، اصل حمل و نقل عمومی برعهده متروست.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ادامه داد: راهکار بعدی این است که هزینه استفاده از خودروهای شخصی افزایش پیدا کند تا دیگر برای افراد صرف نکند که از خودروی شخصی برای تردد استفاده کنند.

  این مقام ارشد راهور پایتخت با تأکید بر این مطلب که نقش پلیس،‌نقش حائز اهمیتی است، تأکید کرد: ما برای رسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه ترافیک تهران نیاز به دو بازوی مهم اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی و همچنین اجرای مقررات داریم.

  وی‌ ادامه داد: کار ما در تهران نسبت به سایر شهرهای دیگر سخت‌تر است؛ چراکه مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی به جای انضباط بخشی بیشتر، برخورد با تخلفات ساکن، دوبله و... بیشتر وقتشان را صرف روان‌سازی ترافیک و پیشگیری از گره‌های ترافیک می‌کنند.

  سردار مهماندار در این خصوص که مهم‌ترین مشکل ترافیک تهران از چه ناشی می‌شود، گفت: به نظر من مهم‌ترین مشکل ترافیک تهران استفاده زیاد از خودروهای شخصی است؛ تعداد خودروها را نمی‌گویم؛ چراکه در برخی از کشورهای اروپایی به اندازه دوسوم جمعیت آنها خودرو وجود دارد اما مشکل ترافیکشان مثل ما نیست؛ دلیلش نوع استفاده از خودروهای شخصی است که باید با فرهنگ‌سازی و توسعه سیستم حمل و نقل عمومی آن را اصلاح کنیم.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۳۳
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۲۲
  • شماره ۴۱۰
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو