ریمکس

خودروهای پرمصرف حذف می‌شوند

اجرای مرحله دوم نصب برچسب مصرف سوخت

عصر خودرو- پرونده برچسب مصرف سوخت روز گذشته با اظهارنظر یک مقام مسوول در شرکت بهینه‌سازی، مبنی‌بر مهلت دو ساله به خودروسازان برای کاهش مصرف سوخت بار دیگر گشوده شد.

اجرای مرحله دوم نصب برچسب مصرف سوخت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، رئیس امور استاندارد و تدوین معیار بخش حمل‌و‌نقل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری وزارت صمت عنوان کرده بود که مرحله جدید اعطای برچسب انرژی به خودروها دو سال دیگر انجام می‌شود؛ بنابراین خودروسازان دو سال وقت دارند کیفیت خودروهای خود را در مصرف سوخت افزایش دهند.

  داستان برچسب مصرف سوخت بر خودروهای عرضه شده به بازار، سال 85 همزمان با احتمال حذف یارانه سوخت و گرایش مردم به خودروهای کم‌مصرف آغاز شد. نصب برچسب‌های مذکور این امکان را به مشتری می‌داد تا با آگاهى بیشتر نسبت به میزان مصرف سوخت، دست به انتخاب و خرید خودرو بزنند.

  در همین راستا در سال 85 کمیته‌ای با عضویت نمایندگان وزارت نفت، نیرو، صنایع و معادن و همچنین موسسه استاندارد و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت تشکیل و طی آن، اعضا مکلف به تدوین استاندارد بنزین مصرفی کشور و البته تعیین معیارهایی برای نصب برچسب انرژی شدند. آنچه که از نتایج رایزنی‌های اعضای کمیته مذکور برآمد، این بود که با توجه به بنزین مصرفی در کشور (با اکتان 87) هفت معیار A، B، C، D، E، F، G برای نصب برچسب روی خودروهای تولید داخل در نظر گرفته شد. این در حالی است که برخی از اعضای کمیته مخالف معیارهای در نظر گرفته بودند و تاکید داشتند معیار مصرف باید به جای G روی گرید D قرار گیرد تا به این طریق تولید خودرو در کشور با مشکل مواجه نشود؛ چراکه در صورت در نظر گرفتن معیار G تولید برخی از خودروهای داخلی متوقف می‌شود، حال آنکه سازمان بهینه‌سازی معتقد بود که برای تعیین معیار مصرف سوخت همانند سایر کشورها باید استاندارد بر پایه یورو 2 تعیین شود تا به این طریق امکان ارتقای استاندارد خودروهای داخلی فراهم شود. اختلافات به‌وجود آمده میان اعضای کارگروه موجب شد تا اجرای طرح به تعویق افتد؛ به‌طوری‌که پس از تاخیر سه ساله بالاخره در شهریورماه 88 خودروسازان ملزم به نصب برچسب مذکور شدند. اما همانطور که گفته شد طبقه‌بندی خودروها براساس مصرف سوخت در هفت گروه A، B، C، D، E، F و G قرار گرفت‌ که معیار‌D به‌عنوان معیارپذیرش متوسط انتخاب شد.

  حالا پس از گذشت هفت سال از پرونده پرهیاهوی برچسب مصرف سوخت و در روزهایی که تولید‌کنندگان با تحریم‌های بین‌المللی دست و پنجه نرم می‌کنند و بر سر ادامه تولید و حفظ تیراژ کنونی به چاره‌اندیشی نشسته‌اند، این‌بار از سوی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تهدید به توقف خط تولید شده‌اند. هرچند کاهلی خودروسازان در ارتقای کیفی محصولات تولیدی و همچنین کاهش مصرف سوخت آن‌هم در سال‌های طلایی خودروسازی کشور امری پذیرفته است، اما حالا به‌نظر می‌رسد که نهادهای نظارتی بدون در نظر گرفتن شرایط کنونی زمان را برای تنبیه تولید‌کنندگان مناسب دیده‌اند؛ به‌طوری‌که مریم مهدی‌نژاد رئیس استاندارد و تدوین معیار بخش حمل‌‌ونقل شرکت بهینه‌‎سازی مصرف سوخت با تاکید بر مهلت دو ساله به خودروسازان برای کاهش مصرف سوخت عنوان کرده است که در مرحله دوم، استانداردهای مصرف سوخت سختگیرانه‎تر شده، به‌طوری‎که یک خودرو که در مرحله نخست، دارای برچسب انرژی (A) بود در مرحله دوم نتوانست این برچسب را دریافت کند و یک رتبه افت کرد.

  مهدی‌نژاد با اشاره به اینکه رده‌بندی برچسب خودرو از «A» تا «G» است، اضافه کرد: تاکنون خودرویی نتوانسته است در مرحله دوم برچسب «E» مصرف انرژی را دریافت کند.رئیس امور استاندارد و تدوین معیار در بخش حمل‌ونقل همچنین این نکته را مورد تاکید قرار داده که هشت محصول از 6 کارخانه تولیدکننده خودرو در کشور فاقد استاندارد مصرف سوخت هستند.وی ادامه داده که مرحله جدید اعطای برچسب‎های انرژی به خودروها 2 سال دیگر انجام می‌شود؛ بنابراین خودروسازان 2 سال وقت دارند کیفیت خودروهای خود را در مصرف سوخت افزایش دهند.رئیس امور استاندارد و تدوین معیار در بخش حمل‌ونقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت با بیان اینکه مرحله آتی اعطای برچسب انرژی سخت‎گیرانه‎تر می‎شود، به تولید‌کنندگان هشدار داده که با توجه به شرایط فعلی اگر خودروسازان اقدامی برای بهبود کیفیت خودروهای خود در مصرف سوخت نکنند، در 2 سال آینده نیمی از خودروهای تولیدی کشور قادر به دریافت برچسب انرژی نخواهند بود. مهدی‎نژاد همچنین تاکید کرده که در سال 1394 مصرف نهایی انرژی کشور معادل یک میلیارد و 264 میلیون بشکه نفت خام بود که 304 میلیون بشکه از آن در بخش حمل‌ونقل مصرف شده است. وی افزود: 47 درصد سوخت مصرفی بخش حمل‌ونقل به بنزین و 35 درصد به گازوئیل اختصاص داشته است.

  رئیس استاندارد و تدوین معیار بخش حمل‌ونقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت تصریح کرد: از 304 میلیون بشکه معادل نفت خام مصرفی، 258 میلیون بشکه به فرآورده‌های نفتی و بقیه به گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) و دیگر سوخت‎ها مربوط است.وی با بیان اینکه روند مصرف بنزین در بخش حمل‌ونقل تابع مصرف سوخت خودروهاست ادامه داده است که با وجود سرانه پایین مالکیت خودرو در ایران نسبت به دیگر مناطق، اما مصرف سوخت خودروها در کشور بالاست. مهدی‌نژاد یادآور شد: در ایران به ازای هر یک هزار نفر، 200 دستگاه خودرو وجود دارد، در‌حالی‌که این سرانه در آمریکا 797 و در ایتالیا 679 است. وی گفت: افزون‎بر سرانه پایین، ناوگان خودرویی ایران فرسوده است؛ به‌طوری‌که 900 هزار دستگاه خودروی فرسوده سبک در کشور تردد می‌کنند و مجموع خودروهای سبک کشور 16 میلیون و 100 هزار دستگاه برآورد شده است. رئیس امور استاندارد و تدوین معیار در بخش حمل‌ونقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت به مصرف بالای سوخت خودروهای داخلی اشاره کرد و گفت: خودروهای داخلی به‌دلیل کیفیت پایین، دارای آلودگی زیاد و مصرف بالای سوخت هستند؛ به این منظور در سال 1396 میانگین مصرف سوخت خودروهای کشور 7/ 7 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر بود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط