فونیکسریمکسبهتام

تداوم کاهش تولید دوگانه‌سوزها

عصر خودرو- در شرایطی که این روزها اخبار مختلفی مبنی‌بر احتمال احیای کارت سوخت و افزایش قیمت بنزین مطرح می‌شود، آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید تیراژ خودروهای دوگانه‌سوز در ۶ ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴۵ درصد افت کرده است.

تداوم کاهش تولید دوگانه‌سوزها
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۸:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، هرچند با توجه به اظهارات اخیر معاون اول رئیس‌جمهوری، احتمال افزایش قیمت بنزین چندان بالا نیست، با این حال بازگشت کارت سوخت جدی شده است. بنابراین اگر کارت سوخت احیا شود، به احتمال فراوان اقبال خودروهای دوگانه‌سوز در بازار افزایش خواهد یافت و این موضوع بر روند تولید این محصولات نیز اثر صعودی خواهد گذاشت. طبعا اگر قیمت بنزین نیز افزایش یابد و فاصله آن با قیمت گاز حفظ شود، این موضوع نیز اثری مضاعف بر میزان استقبال از دوگانه‌سوزها و تیراژ آنها خواهد گذاشت.

    این در شرایطی است که آمار 6 ماه نخست امسال نشان می‌دهد تیراژ دوگانه‌سوزها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی 45 درصدی را تجربه کرده است. بر این اساس، تا پایان شهریور امسال، 27 هزار و 514 دستگاه خودرو دوگانه‌سوز در کشور به تولید رسیده که منحصر به چهار محصول شامل پژو پارس، پژو 405،‌ تیبا و سمند می‌شود. در این بین، پژو پارس دوگانه‌سوز تیراژی 4 هزار و 474دستگاهی را از خود به جا گذاشته است. سمند دوگانه‌سوز نیز 11 هزار و 207 دستگاه تیراژ داشته بنابراین بهترین آمار را به خود اختصاص داده است. تیبای دوگانه‌سوز و پژو 405 دوگانه‌سوز هم به ترتیب 3 هزار و 561 دستگاه و 8 هزار و 272 دستگاه تیراژ تا پایان شهریور امسال داشته‌اند. هر چهار خودرو در مقایسه با نیمسال نخست سال گذشته، کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

    کرمان موتور