اوتو ۳۶۰

تحریم نفتی ایران خبر خوبی برای رانندگان آمریکایی نیست

عصر خودرو- عواملی مثل تحریم های دولت ترامپ علیه صادرات نفت خام ایران باعث افزایش ۲۵ درصدی قیمت بنزین در آمریکا از ابتدای سال ۲۰۱۹ شده است.

تحریم نفتی ایران خبر خوبی برای رانندگان آمریکایی نیست
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم ، مصرف‌کنندگان طبقه متوسط آمریکا شاهد بیشترین افزایش دستمزد طی یک دهه گذشته بودند ولی قیمت بالای بنزین بیشتر این افزایش دستمزد را از بین برد و  به نظر می رسد قیمت بنزین بالاتر هم برود.

  قیمت بنزین تا حالا حدود 25 درصد در سال جاری افزایش یافته است که سریع ترین سرعت رشد طی سه سال است . تحریم های دولت ترامپ علیه صادرات نفت خام ایران به این مسئله ارتباط دارد. خبر اخیر سخت تر کردن تحریم های نفتی ایران می‌تواند قیمت سوخت را از این هم بالاتر ببرد.

  قیمت نفت خام به بالاترین حد طی شش ماه گذشته رسیده است. برخی تحلیلگران انتظار دارند میانگین قیمت داخلی بنزین که در حال حاضر 2.85 دلار در هر گالن است به بیش از گالنی 3 دلار برای اولین بار پس از 2014 برسد.

  مارک زندی، اقتصاددان ارشد مودیز آنالیتیکس در مورد افزایش بیشتر قیمت انرژی گفت:« قیمت سوخت بخش مهمی از ذهن مشتریان را تشکیل می دهد. آنها هر روز با این مسئله زندگی می کنند».

  زندی و سایر تحلیل‌گران می‌گویند قیمت بالاتر بنزین رانندگان آمریکایی را در آستانه ورود به فصل تابستان و افزایش رفت و آمدها آزار می دهد ولی آنها تصور می کنند یک افزایش متوسط در قیمت سوخت مردم را مجبور به کاهش هزینه ها در سایر بخش‌ها نکند. فعلا مخارج مشتریان تغییری نکرده است چون دستمزد هایشان افزایش یافته است.

  دستمزدهای بالا تر کمک کرده مردم بتوانند هزینه بالاتر بنزین را پس از کاهش تولید نفت توسط اوپک و متحدانش بپردازند . قیمت خرده فروشی برای بنزین معمولی حدود 55 سنت در هر گالن در سال جاری افزایش یافته است. قیمت آن در پایان 2018 ، 2.30 دلار بود.

  دولت ترامپ از خریداران نفت ایران خواسته تا اول ماه می واردات از ایران را متوقف کنند و گرنه تحریم می شوند. این کشورها طی معافیتی 6 ماهه اجازه داشتند مقدار محدودی نفت از ایران بخرند.

  تحلیلگران اشاره کردند که تولید داخلی نفت خام آمریکا رو به افزایش است و تولید بالاتر اوپک و روسیه می تواند نفت از دست رفته ایران را جبران کند ولی طبق گفته برخی منابع، کشورهای حاشیه خلیج فارس عضو اوپک تنها در صورتی تولیدشان را بالا می برند که تقاضا کافی باشد.

  مشتریان مشتریان آمریکایی حاضرند 3 دلار در هر گالن برای بنزین بپردازند ولی اگر قیمت بالاتر رود تحت فشار قرار می‌گیرند. در فوریه پر کردن باک بنزین 25.5 گالنی یک خودرو با مصرف معمول بنزین 57 دلار به صورت میانگین هزینه داشت. این مقدار به 73 دلار رسیده است. برای کارگری که ساعتی 15 دلار درآمد دارد و 35 ساعت در هفته کار می کند، پر کردن باک بنزین اتومبیلش حالا 4 درصد درآمد او را در بر می‌گیرد که نسبت به 11 درصد 10 هفته گذشته بیشتر است. حتی قبل از آخرین خبر تحریم های ایران، رانندگان انتظار افزایش قیمت بنزین را داشتند. یک نظرسنجی از مصرف کنندگان سوخت نشان می دهد  آنها انتظار دارند درآمدشان 2.6 درصد طی سال افزایش یابد، در حالی که قیمت بنزین 4.7 درصد بالا خواهد رفت.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط