برنج

جریان شناسی یک گرونگانگیری خیالی در خودروسازی

عصر خودرو- تیتر خبر بسیار گیراست «یک قطعه ساز بزرگ، ایران خودرو را گروگان گرفت» یک علامت تعجب و تمام. همین تیتر و جای دهی خوب آن در اخبار یک سایت کافیست که مخاطب و سایر رسانه ها جذب آن شوند. در متن خبر گفته شده که یک قطعه ساز که مالک آن مدیر برتر جهادی سال ۱۳۹۷ است، با ندادن قطعات سیستم سوخت رسانی و انحصار در تولید این قطعات، خط تولید ایران خودرو را به گروگان گرفته است.

جریان شناسی یک گرونگانگیری خیالی در خودروسازی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ، خبر به سرعت می پیچد و خبرگزاری نشر دهنده مدعی است که همه متن خبر اختصاصی بوده و در انتهای خبر ذکر شده که پیگیر این ماجرا نیز خواهد بود. اما داستان واقعی چیست؟ چند روز قبل از انتشار این خبر ویدیویی در یک کانال زرد نه چندان پرمخاطب منتشر شده که دقیقا به همین نکات گفته شده در خبر گروگانگیری با نشانه های روشن و مشخص اشاره داشته و نام این قطعه ساز نیز آورده شده است.
  دو روز بعد از انتشار این خبر، انجمن قطعه سازان خودرو که همه طیف های قطعه سازان را شامل نمی شود، در نشستی خبری به تشریح این موضوع می پردازد و علیه برخی قطعه سازان و در دفاع از خودروسازان در آن نشست صحبت هایی مطرح می شود که طبیعتا خلاف رویه یک انجمن صنفی است. مجددا دو روز بعد گزارشی با همان تیتری که در ابتدای متن ذکر شد در یکی از خبرگزاری های مطرح منتشر شده که مطابق متن همان کانال تلگرامی است که هویت دارندگانش مشخص نبوده و صرفا برای انتشار اخبار زرد علیه بخشی از صنعت قطعه سازی کشور فعالیت می کند.
  تا به اینجای کار روند جریان خبری مشخص است که علیه یک شرکت خاص شکل گرفته، اما آیا گرونگاگیری واقعیت دارد؟ این پرسشی است که حتی با انتشار تکذیبیه و ارائه مستندات از سوی شرکت نامبرده در خبر باز هم حداقل برای عده ای مطرح است.
  سعید صبوری، عضو هیأت مدیره انجمن صنایع همگن قطعات خودرو در گفت و گو با شرق در این زمینه می گوید: «این موضوع که قطعه‌سازی با وجود دریافت بیشترین تسهیلات، قطعه تحویل نمی‌دهد را باید خودروسازان شفاف‌سازی کنند و اساسا انجمن قطعه سازان نباید وارد این فضا شود.»
  صبوری با بیان این که اگر بدون دلیل و مدرک از یکسری الفاظ مانند گروگان‌گیری استفاده شود، خیانت به کشور است، اظهار می کند:«اگر خودروسازان از تامین قطعه گله دارند باید مشکلات را اعلام کنند. شاید قطعه‌ساز به دلیل مشکلات گمرک و عدم تامین ارز قطعه را با تاخیر تامین کند اما این به معنی گروگان‌گیری خودروساز و یا توقف خط تولید نیست.»
  او می افزاید:« اگر قرار است برای یک عده جبهه درست کنیم در این شرایط درست نیست، در وضعیتی که تحت فشار آمریکا قرار داریم خودمان چوب لای چرخ هم می‌گذاریم.»
  همچنین رضا رضایی، رییس سابق انجمن قطعه سازان، در این زمینه به شرق می گوید: « مطرح کردن نام یک قطعه ساز در رسانه ها و هجمه وارده به او در شرایطی که با جنگ اقتصادی دست به گریبان هستیم، کار درستی نیست و پیشنهاد می شود بدون حاشیه و با همدلی بیشتر در مسیر رونق تولید گام برداریم.»
  او تاکید می کند: « قطعه سازان همواره بر اساس تعهدات خود به خودروسازان تولید می کنند و امکان تخلف در این زمینه وجود ندارد بنابراین اعلام این دسته از خبرها جای شبهه دارد.»
  براساس آنچه که گفته شد و مستندات ارائه شده از سوی شرکت قطعه ساز  که مورد حمله خبری قرار گرفته، این شرکت با وجود نداشتن هیچ گونه قراردادی با ایران خودرو برای تامین قطعات سوخت رسانی و وجود مطالبات با رقمی نجومی از این شرکت خودروساز، چنین خبری واقعیت نداشته و به نظر می رسد برخی جریان ها به دنبال مقاصدی خاص در پی شیظنت های رسانه ای و تفرقه افکنی میان خودروسازان و قطعه سازان هستند که مشخص نیست چه منافعی را برای آنها به دنبال دارد. شاید بهتر باشد دستگاه های نظارتی اینبار به روند این جریان های خبری رسیدگی کرده و به دنبال دست های پشت پرده ای باشند که از این تفرقه افکنی سود میبرند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط