فونیکسریمکسبهتام

دو پیشنهاد برای تسریع اسقاط خودرو

عصر خودرو- وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی اسقاط خودروهای فرسوده، پیشنهاد اصلاح ارزش گواهی‌های اسقاط را برای سیر مراحل بررسی و تصویب به هیات وزیران ارائه کرد.

دو پیشنهاد برای تسریع اسقاط خودرو
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، بحث اصلاح ارزش این گواهی در شرایطی مورد توجه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که بررسی‌ها نشان می‌دهد طی 10 سال گذشته بند 2 تصویب نامه هیات دولت در این مورد تغییری نداشته است. کارشناسان وزارت راه و شهرسازی همین مساله را به‌عنوان یکی از دلایل کندی از رده خارج کردن خودروهای فرسوده مورد توجه قرار داده‌اند. آنها معتقدند با توجه به قیمت‌های حاضر که برای گواهی‌های اسقاط  وجود دارد دارندگان این خودروها انگیزه‌ای برای از رده خارج کردن آنها ندارند. مدت هاست قیمت خودرو در بازار روند افزایشی داشته، در حالی که ارزش این گواهی اسقاط طی 10 سال گذشته تغییری نکرده است.

    اما یکی دیگر از مسائلی که مورد توجه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته  بحث مسیرهای استفاده از این گواهی‌ها است. پیش‌تر شاهد بودیم که این گواهی‌ها تنها در فرآیند شماره‌گذاری خودروهای وارداتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، بنابراین با ممنوعیت واردات، تنها مسیر مورد استفاده از آنها به نوعی بسته شد. این اتفاق خود دلیلی دیگر بر کندی فرآیند خروج فرسوده‌ها به شمار می‌آید. بنابراین وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد در کنار بحث استفاده از این گواهی‌ها در فرآیند شماره‌گذاری خودروهای وارداتی، همین موضوع را در شماره‌گذاری خودروهای داخلی نیز لحاظ کند. چنانچه این دو پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در هیات دولت تصویب شود، احتمال می‌رود روند اسقاط خودروهای فرسوده سرعت بیشتری بگیرد.

    برچسب ها
    کرمان موتور
    مطالب مرتبط