برنج

انتقاد علیخانی از وضعیت ایمنی خط ۶ و ۷ مترو؛ امکان خفگی مردم در آتش

عصر خودرو- رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران گفت: گزارش مفصلی از خطوط ۶ و ۷ متروی تهران آماده شده که یک رونوشت از آن به سازمان بازرسی کل کشور ارسال می‌شود.

انتقاد علیخانی از وضعیت ایمنی خط ۶ و ۷ مترو؛ امکان خفگی مردم در آتش
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایلنا ، محمد علیخانی (رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران)  درباره ایمنی خط 6 و 7 متروی تهران گفت: بسیاری از مشکلات این خطوط رفع شده است ولی در مورد هواکش‌های میان تونلی همچنان نقص وجود دارد. البته مسئولیت تایید فنی و ایمنی خطوط مترو با مشاور طرح و مسئولین مربوطه است و شورا دخالتی در مسایل فنی ندارد و تذکرات فقط از جنبه نظارتی صورت می‌گیرد.

  وی در ادامه با اشاره به اشکالات باقیمانده این دو خط گفت: از نظر بنده نبود هواکش‌های میان تونلی نقص مهمی است چون در صورت بروز آتش سوزی احتمال خفگی مردم وجود دارد اما مدیریت مترو و مسئولین شهری معتقدند چون در این خطوط افتتاح شده فعلا فاصله حرکت قطارها زیاد است‌، قطارها به هم نمی‌خورند و در نتیجه آتش‌سوزی رخ نمی‌دهد.

  علیخانی با اشاره به ذهنیت شرکت متروی تهران دراین باره که آتش‌سوزی تنها با برخورد دو قطار رخ می‌دهد،‌ با رد این ادعا گفت: آتش سوزی تنها با برخورد قطارها رخ نمی‌دهد و ممکن است این اتفاق بر اثر یک حادثه دیگری بوجود بیاید.

  رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران در ادامه اظهار داشت: اگرچه در هدوی بالا و یا فاصله 15 دقیقه به بالای حرکت قطارها خطر تصادف کمتر است ‌اما تضمینی برای رخ ندادن باقی حوادث و بروز آتش سوزی وجود ندارد.

  وی با بیان اینکه با تایید این سناریو، مسئولین شرکت مترو و شهرداری تهران مسئولیت ایمنی را قبول کرده‌اند گفت: این ها دلیلی نمی‌شود که بنده هم در این زمینه قانع شده باشم  و به همین دلیل در افتتاح مربوطه نیز شرکت نکردم.

  رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا نباید دستگاه دیگری به این مساله ورود کند، گفت: ممکن است دستگاه‌های نظارتی ورود کنند. کمیسیون نیز تا رفع شدن مشکل، این موضوع را پیگیری می‌کند و گزارش مفصلی هم  از خط 6 و 7  در مرحله نهایی شدن قرار دارد که آن را برای شهردار محترم ارسال می‌کنیم.

  علیخانی در پاسخ به این سوال که چرخه تذکرات کمیسیون عمران و حمل و نقل و پاسخ شهرداری روشن است و کدام دستگاه دیگر باید به این مساله ورود کند، گفت: از این گزارش یک رونوشت به سازمان بازرسی کل کشور نیز ارسال می‌شود. اابته هدف ما پیگیری موضوع تا رفع نقص است و در مواقعی که احساس کنیم گوش شنوایی نیست، مجبوریم از ظرفیت های دیگر هم استفاده کنیم.

  وی در ادامه افزود: اشکال شهرداری تهران این است که وقتی یک عضو شورا تذکر می‌دهد،‌ شهرداری آن تذکر را به متخلف و یا شخص مسبب موضوع مورد تذکر ارائه می‌دهد، ‌او هم در گزارشی بر درست بودن کار خود اصرار و آن را توجیه می‌کند و شهرداری نیز عین این پاسخ را برای شورا ارسال می‌کند. این روند اشکال دارد. درستش این است که وقتی گزارش و تذکری برای شهرداری می‌فرستیم،‌ شهردار باید رسیدگی را به مرجع سومی از جمله بازرسی‌، حراست و یا معاونت دیگری بسپارد تا بررسی مستقلی انجام شود چون صرفا انعکاس نامه مسبب تذکر به شورا، روند صحیحی در پاسخ به تذکرات نیست.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط