معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور :

۸۴۰ کیلومتر خطوط مترو برای کشور در نظر گرفته شده است

عصر خودرو- معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهارکرد: ۸۴۰ کیلومتر خطوط مترو برای کشور در نظر گرفته شده که ۳۱۸ کیلومتر آن در حال بهره برداری، ۲۶۹ کیلومتر در حال ساخت و ۲۵۳ کیلومتر در دست مطالعه است.

۸۴۰ کیلومتر خطوط مترو برای کشور در نظر گرفته شده است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا،  حسین رجب صلاحی در نشست فصلی مدیران عامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری‌های کشور گزارشی در خصوص سه محور حمل و نقلی تاکسی، اتوبوس و مترو ارائه کرد و گفت: 320 هزار دستگاه تاکسی در کشور وجود دارد که تا پایان امسال 190 هزار تاکسی به سن فرسودگی می‌رسند و نیازمند نوسازی هستند.

  وی اضافه کرد: طرح واردات تاکسی گاز سوز و برقی نیز در هیات دولت در حال پیگیری است.

  رجب صلاحی ادامه داد: براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مقرر شده دولت از محل صرفه‌جویی سوخت بابت هر دستگاه تاکسی 5000 دلار پرداخت کند که در حال تغییر این عدد به 9000 دلار برای تاکسی هستیم.

  وی در ادامه به ناوگان اتوبوسرانی شهری در کشور اشاره کرد و گفت: 22 هزار دستگاه اتوبوس در این ناوگان وجود دارد که امسال نزدیک به 15 هزار دستگاه عمر بالای 10 سال دارند..

  رجب صلاحی تصریح کرد: در حوزه ناوگان اتوبوسرانی شهری از ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استفاده کردیم و بایستی 142 هزار دلار یارانه از محل صرفه جویی سوخت از دولت برای تامین و خرید اتوبوس‌های گازسوز بگیریم و در اتوبوس‌های دیزلی این عدد 67 هزار دلار است.

  معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین به وضعیت خطوط مترو در شهرها نیز اشاره کرد و گفت: 9 کلانشهر در کشور به حوزه مترو ورود پیدا کرده‌اند که در پنج کلانشهر تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز خطوط مترو در حال فعالیت هستنند و در شهرهای کرمانشاه، اهواز، قم وکرج خطوط مترو در حال ساخته شدن است.

  وی با بیان اینکه با متروی تهران روزانه 2.7 میلیون سفر جابه جا می‌شود،اظهارکرد: اگر خطوط 6 و 7 مترو تهران تکمیل شود و تعداد ناوگان نیز افزایش یابد و سر فاصله قطارها به حدود 2.5 دقیقه برسد ظرفیت مسافربری متروی‌ تهران  روزانه 7 میلیون سفر خواهد شد.

  رجب صلاحی تصریح کرد: در کشور 840 میلیون نفر سفر در سال توسط خطوط مترو انجام می‌شود که اگر تمام خطوط متروی در حال ساخت به بهره‌برداری برسد و کمبود ناوگان تامین گردد، پیش بینی می شود این میزان به 2300 میلیون نفر سفر در سال افزایش می یابد.

  وی با بیان اینکه رشت و اسلامشهر نیز به شهرهای دارای خطوط ریلی اضافه شدند و در حال حاضر 11 شهر در کشور در حوزه ناوگان حمل ونقل عمونی فعال هستند، گفت: در شهر رشت برای اولین بار در کشور شاهد راه‌اندازی تراموای شهری به طول 15 کیلومتر خواهیم بود. متروی اسلامشهر نیز ادامه خط 3 متروی تهران به طول 13.5 کیلومتر است که به این شهر امتداد می یابد.

  معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های افزود: از سال 1392 تا کنون 13 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به خطوط مترو کشور تخصیص داده شده است وامسال نیز 8000 میلیارد تومان اوراق مشارکت در حوزه حمل و نقل عمومی شهری و بازآفرینی  شهری در نظر گرفته شده که 5000 میلیارد تومان آن برای کمک به توسعه خطوط مترو است.

  وی همچنین گفت: دولت از محل تملک دارایی‌ها نیز تاکنون 7500 میلیارد تومان به 9 شهر دارای خطوط ریلی کمک کرده است.

  رجب صلاحی همچنین در خصوص سازمان‌های پایانه‌های مسافربری شهرداری‌ها اظهارکرد: این نیاز احساس می‌شود که بخش‌هایی از خدمات این سازمان‌ها نظیر صدور بلیت به‌صورت الکترونیک ارایه شود و این سازمان‌ها می‌توانند برای خود درآمد پایدار تولید کنند.

  وی همچنین گفت: برای ارتقای سطح خدمات این سازمان‌ها در حال پیگیری برخی مسایل و مشکلات حوزه کاری آنها از طریق دولت هستیم.
   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو