اوتو ۳۶۰

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت خبر داد؛

صنعت خودرو از صنایع پیشران در کشور

صرف جویی ارزی ۱۵ میلیارد دلاری با سرمایه گذاری در صنعت خودرو

عصر خودرو- نیارکی گفت: اگرچه صنعت خودروسازی به عنوان یکی از صنایع پیشران در کشور تلقی می‌شود، اما در حوزه ارتقاء کیفیت، توسعه عمق ساخت داخل و صادرات نقش مطلوبی ایفا نکرده است.

صنعت خودرو از صنایع پیشران در کشور
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران ،  صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت با تاکید بررویکرد صادرات محوربه صنعت قطعه سازی اعلام کرد: با سرمایه‌گذاری در زنجیره تولید صنعت خودرو وقطعه سازی علاوه برایجاد اشتغال برای حدود یک میلیون نفر از خروج حدود 15 میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.
  صادقی نیارکی در نشست مشترک با نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی صنعت قطعه سازی با بیان مطلب فوق گفت: صنعت خودرو وقطعه سازی در ایران به رغم اینکه با کاستی‌های روبه روست، اما با توجه به عدم وابستگی کشور به واردات خودرو آماده و ایجاد اشتغالزایی گسترده در سراسر کشور به عنوان یکی از صنایع پیشران توسعه قلمداد می‌شود.

  سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت توسعه صنعت قطعه سازی را از مزیت‌های اصلی کشور برشمرد و افزود: کشور ما در تولید فلزات اساسی، پتروشیمی و... که نیازمندی‌های این صنعت را پوشش می‌دهد، در شرایط مناسبی قراردارد و تولید‌کنندگان در این صنعت باید با بهره مندی از صنایع دانش بنیان توسعه این صنعت را تسریع کنند.

  سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی را مورد تاکید قرارداد و افزود: با ایجاد و توسعه زنجیره تولید در صنعت خودرو و قطعه سازی 15 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور بهمراه داشته است و تمرکز در توسعه ساخت داخل در این صنعت، میزان کاهش ارزبری را بیش از گذشته افزایش خواهد یافت.

  به اعتقاد صادقی نیارکی این صنعت اگرچه به عنوان یکی از صنایع پیشران در کشور تلقی می‌شود، اما در حوزه ارتقاء کیفیت، توسعه عمق ساخت داخل و صادرات نقش مطلوبی ایفا نکرده است.

  وی افزود: صنعت قطعه سازی می‌بایست رویکرد‌های برون‌گرا و تولید صادراتی را طی این سال‌ها دنبال می‌کرد و استراتژی مشخصی برای صادرات قطعات خودرو به سایر کشور‌ها در نظر می‌گرفت.

  سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت فقدان مدل توسعه‌ای برای صنعت قطعه سازی را ناشی از نگاه دورن گرایی فعالان این صنعت برشمرد و اظهار امیدواری کرد با تغییر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی برای تدوین سند راهبردی با محوریت توسعه داخلی سازی و صادرات در این صنعت توسط تشکل‌های تخصصی و صاحبنظران این صنعت، شاهد تحولی نو در صنعت قطعه سازی در این بخش باشیم.

  سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت درپایان با اشاره به چالش‌ها و دغدغه‌های تولیدکنندگان در صنعت قطعه سازی نظیر کمبود سرمایه در گردش، مشکلات گمرکی، تامین مواد اولیه تصریح کرد: با ایجاد مدل و برنامه راهبردی مشخص در صنعت قطعه سازی می‌توان تدابیری برای تامین سرمایه در گردش با همکاری سیستم پولی و مالی کشور در نظر گرفت.
  گفتنی است، در این نشست که با حضور نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی برگزار شد، مهمترین مشکلات و چالش‌های این صنعت مورد بررسی قرار گرفت و راهکار‌های اجرایی جهت بهبود وضعیت این صنعت اتخاذ شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۶
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
    آرشیو