اوتو ۳۶۰

اسب‌های بی‌سَر

عصر خودرو -فِراری طی حرکتی جالب‌توجه هم‌زمان با اولین روزهای نمایشگاه ۲۰۱۹ فرانکفورت، در وطن خود از دو محصول جدید پرده برداشت.

اسب‌های بی‌سَر
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲:۰۰
  • اسب‌های بی‌سَر
  • اسب‌های بی‌سَر
  • اسب‌های بی‌سَر
  • اسب‌های بی‌سَر
  • اسب‌های بی‌سَر
  • اسب‌های بی‌سَر

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ، نخست برویم سراغ F8 Spider که بافاصله کوتاهی از برادر کوپه‌اش F8 Tributo متولدشده و دقیقاً همان چهره را با سقف بازشو فلزی جدیدی ترکیب کرده که برای باز و بسته شدن تنها به 14 ثانیه زمان احتیاج دارد و توسط یک سیستم الکترونیکی خودکار باقابلیت عمل تا سقف سرعت 45 کیلومتر بر ساعت پشتیبانی می‌شود. این مدل تماماً در مرکز طراحی فِراری و با الهام از جزئیات موجود در اِسپایدرهای 8 سیلندر کلاسیک کمپانی ساخته‌وپرداخته شده و موقعیت قرارگیری سقف آن به‌گونه‌ای است که فضای سر بیشتری در اختیار سرنشینان قرار می‌گیرد. درپوش محفظه پیشرانه هم فلزی بوده و دو شکاف طولی اقتباسی از فناوری Swan Neck خودروهای فرمول یک در دو طرف خود دارد که علاوه بر تخلیه هوای گرم از طریق مجراهای جلویی، به آیرودینامیک بدنه و هدایت هوا به سمت شکاف زیر بال عقب نیز کمک می‌کنند. F8 روباز درواقع جایگزین 488 اِسپایدر است و انتظار می‌رود باوجود 49 اسب بخار قدرت بیشتر، 20 کیلوگرم وزن کمتر، نسخه 6.1 سامانه کنترل لغزش‌های جانبی فِراری (Side Slip Angle Control)، نسبت قدرت/حجم 182 اسب بخار بر لیتر، تقسیم وزن 41.5/58.5 درصد جلو/عقب، عملکرد بازهم بهتری از خود نشان دهد. در بخش فنی نیز همان بلوک 3902 سی‌سی توربو دوقلو 710 اسب بخاری و 770 نیوتن‌متری پشت اتاق جا خوش کرده که با کمک جعبه‌دنده 7 سرعته دوکلاچه F1 و تجهیزات الکترونیکی شامل کنترل کشش F1، بهبود پویایی خودرو (FDE+)، دیفرانسیل الکترونیکی نسل سوم (E-Diff 3) و...، جدای از شتاب 0-100 و 0-200 به ترتیب 2.9 و 8.2 ثانیه‌ای و بیشینه سرعت 340 کیلومتر بر ساعت، عملکردی درخور تحسین را برای این کرّه ایتالیایی به ارمغان می‌آورد.
دیگر محصول تازه صاحب مارانللو 812 GTS است که دقیقاً 50 سال پس از آخرین‌مدل V12 روباز پیشرانه جلو فِراری (365 GTS4 مدل 1969) روی کار آمده و همانند F8 Spider از سقف تاشوی فلزی سود می‌برد. قلب 812 GTS همان نمونه 6496 سی‌سی تنفس طبیعی 789 اسب بخاری و 718 نیوتن‌متری است که با واحد 7 سرعته دوکلاچه خودکار و سامانه‌های الکترونیکی نظیر فاصله محوری کوتاه مجازی (PCV 2.0)، کنترل هوشمند بیش فرمانی (FPO)، کنترل لغزش‌های جانبی (SSC 5.0) و فرمان برقی (EPS) همکاری تنگاتنگی داشته و 80 درصد گشتاورش را از دور 3500 در اختیار راننده می‌گذارد. دو برآمدگی نگه‌دارنده سقف پشت اتاق، فضای مسطح بین بال عقب و شیشه عقب، دیفیوزر بازطراحی شده، حجم کمتر گلگیرهای عقب و حذف ورودی هوای پشت پنجره‌ها تفاوت‌های ظاهری این نسخه با 812 SF هستند که در کنار هم نمایی ساده‌تر به قسمت عقب بخشیده‌اند و خبری از آن حالت کشیده و عضلانی سابق نیست. گفتنی است این مدل تیراژ محدودی نداشته و همانند مدل‌های استاندارد فِراری به تعداد نامحدود و صرفاً به سفارش خریدار روی خط تولید خواهد رفت.

برچسب ها
کرمان موتور