برنج

یک کارشناس صنعت خودرو:

جریمه کارخانجات به سود تولید کشور نیست

عصر خودرو- یک کارشناس صنعت خودرو کشور گفت: در شرایطی که فشار همه‌جانبه به صنعت خودرو وارد می‌شود، تضعیف این بخش از اقتصاد کشور از طریق ایجاد هزینه مالی، انگیزه فعالیت‌ در بخش تولید را کاهش می‌دهد.

جریمه کارخانجات به سود تولید کشور نیست
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، امیرحسن کاکایی با اشاره به تضعیف بخش‌هایی از صنایع خودروسازی از طریق جریمه‌های مالی، افزود: برخی نهادها در داخل کشور، شناخت درستی از صنعت خودرو و نقش آن در حفظ اشتغال ندارند و با هرگونه مشکل و پرونده‌ای به‌صورت سلبی و تنبیهی برخورد می‌کنند.

  کاکایی، اظهارات اخیر رئیس قوه قضائیه درخصوص حمایت از تولیدکنندگان را امیدوارکننده دانست و تاکید کرد: در حالی که در همه کشورهای صاحب صنعت، بانک‌ها و مؤسسه های مالی با هدف کمک به طراحی و ساخت خودروهای جدید، وام‌هایی با سود صفر درصد به خودروسازی‌ها پرداخت می‌کنند و خریداران می‌توانند با کمک تسهیلات کم‌بهره و طولانی مدت به‌صورت اعتباری محصولات خودرویی را خریداری کنند، در ایران نه تنها این مسائل وجود ندارد، بلکه صنایع با همه فشارهای بیرونی، مداوم در حال پرداخت سود و بهره بانکی با بالاترین نرخ‌های ممکن و جریمه هستند.

  این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: بهتر است در شرایط دشوار فعلی از جریمه مالی شرکت‌هایی که با جذب سرمایه خارجی در ایران تأسیس شده و مشغول کار هستند، جلوگیری شده و از روش های جایگزین استفاده شود.

  وی بیان داشت: صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور در همین شرایط هم به دلیل پرداخت سودهای کلان به بانک‌ها تحت فشار زیادی قرار دارد و پرداخت برخی جریمه‌های مالی، نه‌تنها ضربه مضاعف به این صنعت محسوب می‌شود، بلکه هیچ کمکی هم به بهبود وضعیت نخواهد کرد.

  به گفته کاکایی، پارسال صنایع خودرو و قطعه‌سازی در حالی که بیش از 15 هزار میلیارد تومان زیان به خاطر قیمتگذاری نامناسب را شاهد بود، بیش از 10 هزار میلیارد تومان سود بانکی پرداخت کرده که با توجه به حجم جریان نقدی آن، این امر در جهان، اگر نگوییم بی نظیر، کم نظیر است و در این شرایط که این صنعت در جبهه مقدم جنگ اقتصادی با آمریکا قرار دارد تنها موجب تضعیف هرچه بیشتر این صنعت موجب شده است.

  کاکایی خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که در سخت‌ترین شرایط در حال فعالیت هستند تا همزمان با کمک به تولید ناخالص ملی و تامین کالای مورد نیاز مردم، اشتغال کارکنان خود را حفظ کنند، باید بیش از این مورد حمایت و توجه قرار گیرند.

  این کارشناس صنعت خودرو در پایان با اشاره به تأکید مسئولان درخصوص حمایت و کمک به صنایع و کارخانجات تولیدی کشور، گفت: صنعت خودرو مانند یک سد در برابر تحریم‌ها عمل کرده و تضعیف آن نه تنها به اشتغال و کسب و کار تولیدی بخش زیادی از جامعه آسیب می‌زند، بلکه موجب وابستگی بیشتر به خارج از کشور و تضعیف کشور در جنگ اقتصادی خواهد شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۶
    • خودرو امروز ۴۹۵
    • خودرو امروز ۴۹۴
    • خودرو امروز ۴۹۳
    • خودرو امروز ۴۹۲
    • خودرو امروز ۴۹۱
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    • خودرو امروز ۴۸۸
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو