خودروسازی ایلیاریمکس

بنزین «۳۱۷۷»

مسدود شدن۳۵۰ هزار کارت سوخت مهاجر

عصر خودرو- دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق سیستان و بلوچستان از شناسایی و مسدود شدن ۳۵۰ هزار کارت سوخت مهاجر (کارت‌هایی که از استانهای دیگر خریداری و به سیستان و بلوچستان منتقل می شد) به این استان خبر داد و گفت: بنابراین حدود ۷۰ میلیون لیتر در ماه صرفه جویی شده است.

مسدود شدن۳۵۰ هزار کارت سوخت مهاجر
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایرنا ، «محمد محبی» گفت: شبکه‌های قاچاق پیشتر هزاران کارت سوخت را جمع‌آوری کرده و در استان‌های مرزی در جایگاه‌ها تخلیه می‌کرد؛ اما با اجرای طرح جدید کدینگ مانع ورود کارت‌های مهاجر به استان سیستان و بلوچستان شدیم و از محل این صرفه جویی، 350 هزار کارت سوخت مهاجر در سیستان شناسایی و مسدود شد.

  محبی با محاسبه ماهیانه 200 لیتر برای هر کارت سوخت گفت: به این ترتیب حدود 70 میلیون لیتر در ماه صرفه جویی شده است. همچنین از زمان اجرای طرح در 18 ماه گذشته، مانع ورود یک میلیارد و 260 میلیون لیتر سوخت بنزین در سبد قاچاق شده‌ایم.

  وی توضیح داد: البته این موضوع به معنای آن نیست که بنزین در مرزها قاچاق می‌شود، بلکه این بنزین صرف ماشین‌های سوختکش می‌شود که سوخت قاچاق را منتقل می‌کنند و تقریبا روزانه هشت هزار تردد در مسیر مرزها می‌شود که به دلیل صعب‌العبور مسیر، مصرف آنها زیاد است.

  قاچاق سوخت در مرزهای شرقی در سال های اخیر رونق بالایی داشته زیرا قیمت فرآورده های نفتی در داخل ایران در مقایسه با کشورهای پاکستان و افغانستان پایین است تا آنجا که سود قاچاق هر لیتر بنزین با احتساب دلار 11 هزار و 500 تومانی و قیمت سه هزار تومانی تومانی بنزین آزاد در ایران، ‌به پاکستان پنج هزار و 50 تومان و به افغانستان پنج هزار و 625 تومان است. با توجه به این موضوع بود که یکی از اهداف سهمیه بندی بنزین و احیای کارت های سوخت را مبارزه با قاچاق سوخت عنوان می کنند.

  همچنین افزایش تولید فرآورده‌های نفتی در ایران باعث شده تا توجه به بازارهای صادراتی برای فروش این فرآورده‌ها بیشتر شود، اما در این بین واقعی نبودن قیمت بنزین باعث شده تا مقاصد صادراتی ایران در دست قاچاقچیان باشد و از همین رو بنزین ایرانی بر سر دوراهی صادرات و ارزآوری و یا قاچاق و هدررفت سرمایه کشور قرار گرفته است.

   
   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط