برنج

جهاد خودکفایی و نهضت ساخت داخل در ایران خودرو به ثمر می نشیند؛

کاهش ارزبری ۱۵۳ میلیون یورویی پروژه های خودکفایی در سال جاری

عصر خودرو- معاون طراحی مهندسی و خودکفایی ساپکو با بیان این که در سال گذشته کاهش ارزبری ۱۳۲ میلیون یورویی محقق شده تصریح کرد:‌ امسال نیز با اجرای ۱۵۱ پروژه خودکفایی، کاهش ارزبری ۱۵۳ میلیون یورویی را دنبال می‌کنیم.

کاهش ارزبری ۱۵۳ میلیون یورویی پروژه های خودکفایی در سال جاری
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایکوپرس،  حبیب جلائی افزود: برای سال 99 و 1400 تعداد 173 پروژه جهت داخلی‌سازی تعریف شده که در مجموع 246 میلیون یورو کاهش ارزبری به دنبال خواهد داشت. این پروژه‌ها در حوزه خودکفایی خرید خارجی ساپکو به صورت مستقیم،‌ خودکفایی خرید خارجی سازندگان و خودکفایی مواد اولیه با منشا خارجی قرار دارد.
  وی با اشاره به این که سال گذشته 104 قطعه و پروژه در دو بخش خودکفایی و بهینه سازی طراحی با همکاری 44 سازنده توانمند کشور تعریف و اجرایی شده تصریح کرد: با اجرای این پروژه ها، کاهش ارزبری 132 میلیون یورویی در تیراژ یک سال تولید محقق شده است.
  معاون طراحی مهندسی و خودکفایی ساپکو با تفکیک حوزه های خودکفایی و بهینه سازی طراحی گفت: در این میان خودکفایی تولید 60 قطعه با همکاری 35 سازنده‌، کاهش ارزبری سالانه 74 میلیون یورو را به دنبال داشته است. هم زمان تعداد 44 پروژه در حوزه بهینه سازی طراحی تعریف و اجرا شده که کاهش ارزبری 58 میلیون یورویی را به همراه داشته است.
  جلائی با تاکید بر لزوم حمایت سیاست‌گذاران و تصمیم گیران حوزه صنعت خودروی کشور در زمینه تامین نقدینگی تصریح کرد: برای دستیابی به اهداف تعیین شده در سال جاری و اجرای 13 پروژه و تحقق هدف کاهش ارزبری 159 میلیون یورویی،‌ نیازمند سرمایه گذاری 313 میلیارد تومانی و 53 میلیون یورویی هستیم.
  وی اجرای میزهای خودکفایی وزارت صمت که از سال گذشته آغاز شده را عامل مهمی در جهت دهی منابع موجود به سمت داخلی سازی و خودکفایی در صنعت خودروسازی کشور خواند و گفت: از سال گذشته‌ به منظور تعمیق ساخت داخل قطعات و خودکفایی تولید، 68 پروژه در قالب چهار میز خودکفایی وزارت صمت تعریف شده است. در این پروژه ها، داخلی سازی 121 قطعه با مشارکت 58 سازنده هدف‌گذاری شده که با تحقق آن کاهش ارزبری 161 میلیون یورویی برای تیراژ یک سال تولید دست یافتنی خواهد شد.
  جلائی تصریح کرد: تاکنون 24 پروژه به مرحله تولید انبوه رسیده و 21 پروژه نیز درحال اجراست که این پروژه‌ها 36 میلیون یورو کاهش ارزبری را محقق کرده است.
  وی خودکفایی مواد اولیه در دو بخش فلزی و غیرفلزی را نیز بخش دیگری از پروژه های خودکفایی ایران خودرو دانست و گفت: پروژه خودکفایی برای  15 مورد مواد اولیه فلزی و 12 مورد مواد اولیه غیرفلزی تعریف شده و امسال اجرایی خواهد شد.
  معاون طراحی مهندسی و خودکفایی ساپکو تصریح کرد: مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری استفاده از توان حوزه دفاعی کشور،‌ در صنعت خودروسازی در دستور کار قرار گرفته و برهمین اساس همکاری با صنایع دفاع و استفاده از توانمندی های این بخش درحال توسعه است. درحال حاضر 27 پروژه خودکفایی قطعات با تکنولوژی بالا تعریف شده که بخشی از آن در حال اجرا و اقدام است.
  وی با بیان این که بهره‌مندی از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و دانش و تخصص جوانان متخصص شاغل در این شرکت‌ها نیز از جمله اهداف و رویکردهای ایران خودرو است،‌ تصریح کرد: درحال حاضر همکاری با دانش‌بنیان‌ها از طریق ساپکو در قالب 45 پروژه خودکفایی و همکاری سازندگان با دانش‌بنیان‌ها در قالب 56 پروژه خودکفایی دنبال می‌شود.
  جلائی تصریح کرد: مدلی برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شده که رویکردهای موجود براساس آن جهت دهی و هدایت می‌شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط