اطلس خودرو

فعال صنعت خودرو:

خودروهای ناقص کف پارکینگی خودروسازان به ۹۰ هزار دستگاه رسید

عصر خودرو- دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان از رسوب بیش از ۹۰ هزار دستگاه خودرو به علت کمبود قطعه در کف پارکینگ خودروسازان خبر داد.

خودروهای ناقص کف پارکینگی خودروسازان به ۹۰ هزار دستگاه رسید
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از مهر، آرش محبی‌نژاد در نشست قطعه‌سازان با نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی افزود: کسری بسیاری از خودروها مربوط به چند قطعه خاص از جمله کیسه هوا، کامپیوتر خودرو و غیره است که ارز مورد نیاز آنها تخصیص داده نشده است.

  وی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از قطعات مورد نیاز این خودروها در گمرکات، موجود، اما ترخیص نشده است افزود: قطعه سازان امسال به 3.5 میلیارد دلار ارز نیاز دارند که اگر برنامه‌های داخلی‌سازی امسال اجرایی شود به کمتر از 1.5 میلیارد دلار خواهد رسید.

  محبی نژاد ادامه داد: امسال با وجود مشکلات تحریم و کرونا اما شاهد افزایش 8.7 درصدی تولید خودروسازان بودیم که بیشتر آنها خودروهای جدید است.

  وی گفت: مجلس شورای اسلامی با اصلاح شیوه قیمت‌گذاری خودروها و قطعات آنها، همچنین اجرایی کردن بسته‌های مشوق ساخت داخل قطعه سازی و تسهیل در تأمین مواد اولیه داخلی با قیمت مناسب خارج از بورس، می‌تواند به یاری زنجیره تأمین خودروسازان بپردازد.

  دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان بیان داشت: تا زمانی که قیمت‌گذاری خودرو اصلاح نشود همه راه‌کارها موقتی خواهد بود.

  وی ادامه داد: در این زمینه راهکارهایی وجود دارد، از جمله اینکه قیمت خودرو واقعی و آزاد شده و قیمت آن در بورس کشف شود.

  محبی نژاد اضافه کرد: اگر قرار است قیمت گذاری خودرو به صورت دستوری ادامه داشته باشد، باید مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو نیز با قیمت دستوری عرضه شود.

  وی با پیش بینی 20 هزار میلیارد تومان کسری نقدینگی امسال قطعه‌سازان، خواستار اصلاح متوسط 65 درصدی قیمت مواد اولیه و قطعات خودرو تا زمان اصلاح و آنالیز دقیق قیمت‌ها شد.

  خاطرنشان می‌شود در حال حاضر بیش از 700 هزار نفر شامل 150 هزار نفر در صنعت خودروسازی و 550 هزار نفر در زنجیره تأمین خودروسازان اشتغال به کار دارند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط