اطلس خودروکار کلیک

رشد ۱۰ درصدی تولیدات خودروسازان اصلی طی ۸ ماهه امسال

عصر خودرو- صورت‌های مالی اعلام شده توسط سه خودروساز بزرگ کشور به سازمان بورس نشان می‌دهد که تیراژ تولید خودروهای سواری آن‌ها در هشت ماه سال جاری در مجموع از ۵۴۴ هزار دستگاه عبور کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی را ثبت کرده است.

رشد ۱۰ درصدی تولیدات خودروسازان اصلی طی ۸ ماهه امسال
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، بر این اساس سه خودروساز اصلی داخلی (ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو) از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، در مجموع 544 هزار و 27 دستگاه محصولات سواری تولید کرده‌اند که این تعداد تولید در مقایسه با آمار تجمعی تا پایان آبان سال گذشته، حکایت از رشد 10 درصدی دارد.

  طبق آمار، ایران‌خودرو با تولید 286 هزار و 926 دستگاه خودرو از ابتدای سال تا پایان آبان ماه، همچنان بیشترین تیراژ تولید را به خود اختصاص داده است. تولید سواری در این خودروسازی در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال 1398 که آمار تولید سواری 210 هزار و 350 دستگاه بوده، رشد 36.5 درصدی داشته است. 

  دیگر خودروساز بزرگ کشور (گروه خودروسازی سایپا) نیز در مجموع هشت ماهه سال‌جاری، 191 هزار و 25 دستگاه خودروی سواری تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حاکی از 13.4 درصد کاهش تولید است؛ چراکه از ابتدای سال 1398 تا پایان آبان ماه آن، 220 هزار و 810 دستگاه سواری در گروه سایپا به تولید رسیده بود. 

  در گروه خودروسازی پارس‌خودرو نیز تیراژ تولید در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، روند صعودی 7 درصدی را در تولید خودروهای سواری خود تجربه کرده است.   سومین خودروساز بزرگ کشور میزان تولید خود را از 61 هزار و 717 دستگاه در مجموع هشت ماه ابتدایی سال گذشته به 66 هزار و 76 دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسانده است.

  رشد 10 درصدی در مجموع تولید سواری‌های سه خودروساز اصلی طی هشت ماهه امسال نسبت به سال گذشته در حالی ایجاد شده است که بنابر آمار در آبان ماه امسال نسبت به مهرماه خودروسازان بزرگ کشور با کاهش تولید روبرو روبرو شده‌اند و ان در حالی است که مهرماه نیز افت تولید نسبت به شهریورماه دیده می‌شد.

  این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود (سه‌شنبه 4آذرماه) با اعضای شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی، ضمن اشاره به عدم تحقق شعار جهش تولید در حد انتظار از ابتدای سال جاری، علیرغم ارائه راهکارها و انجام برخی اقدامات، است؛ خاطرنشان کردند: کارشناسان بخش‌های دولتی و غیردولتی برخی راهکارهای عملیاتی مشخص را برای جهش تولید پیشنهاد کرده‌اند که از جمله آن‌های می‌توان به "افزایش تولید خودرو با اتکاء به ظرفیت قطعه‌سازان داخلی" اشاره کرد. 

  ضمن اینکه رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه (6 آذرماه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، تاکید کرد: نکته‌ای که مقام معظم رهبری روز سه‌شنبه بر آن تاکید کردند این بود که باید در جهش تولید سه اقدم مهم در مساله خودروسازی، صنعت نفت و نهاده‌های دامی انجام شود؛ لذا سه وزیر نفت، صمت و جهاد کشاورزی تلاش خود را انجام دهند و آن‌ها را مامور کرد تا هرچه سریعتر طرح خود را به ستاد اقتصادی دولت بیاورند تا تصویب کنیم و سریعتر اجرایی شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۱۳
    • خودرو امروز ۵۱۲
    • خودرو امروز ۵۱۱
    • خودرو امروز ۵۱۰
    • خودرو امروز ۵۰۹
    • خودرو امروز ۵۰۸
    • خودرو امروز ۵۰۷
    • خودرو امروز ۵۰۶
    • خودرو امروز ۵۰۵
    آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
    آرشیو