لیزینگ گردشگری

سخنگوی ستاد بودجه اعلام کرد:

جزئیات تازه از واردات خودرو از مناطق آزاد

ورود ممنوع برای آمریکایی ها

عصر خودرو- طبق اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه درآمد دولت از محل واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی در سال آینده، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده ولی در مورد تحقق کامل آن با توجه به اینکه به نظر نمی رسد بیش از ۱۴ هزار دستگاه امکان ورود داشته باشد، تردید وجود دارد.

جزئیات تازه از واردات خودرو از مناطق آزاد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، از سال 1397 ثبت سفارش و واردات خودرو ممنوع و حتی مناطق آزاد مشمول این ممنوعیت شد، این در حالی است که از سال 1395 واردات خودروهای آمریکایی یا سفارش این کشور در هر صورت به مناطق آزاد و سرزمین اصلی ممنوع شده بود. اما با وجود این‌که در این فاصله پیشنهاداتی در رابطه با ورود خودرو به کشور به دلیل نیاز در مناطق آزاد یا تنظیم بازار داخلی وجود داشت،   شرایط ارزی عاملی برای عدم موافقت با این موضوع بود.

  این در حالی است که اخیرا و در جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق مجلس، مصوب شد که واردات خودروی کارکرده از مناطق آزاد به سرزمین اصلی امکان پذیر باشد.

  در رابطه با جزئیات این مصوبه مژگان خانلو - سخنگوی ستاد بودجه سال 1400 و همچنین رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه - در گفت‌وگو با ایسنا، توضیحاتی ارائه کرده است.

  ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی مناطق آزاد به سرزمین اصلی

  این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این‌که ورود خودرو از مناطق آزاد پیشنهاد نمایندگان بود نه دولت، اظهار کرد: بر این اساس جهت تنظیم بازار خودرو این مجوز صادر شده که امکان واردات خودروهای وارداتی غیر آمریکایی مستقر در مناطق آزاد که فقط امکان تردد در محدوده اطراف آن را دارند با پرداخت حقوق ورودی و تعویض پلاک به سرزمین اصلی فراهم شود.

  وی افزود: اما طبق مصوبه تلفیق همچنان واردات خودرو به مناطق آزاد است.

  پیش بینی درآمد 10 هزار میلیاردی از واردات خودرو از مناطق آزاد

  خانلو در مورد تعداد و منابع پیش بینی شده درآمدی از محل ورود خودرو از مناطق آزاد توضیح داد: در رابطه با تعداد پیش بینی دقیقی ارائه نشده است، اما به هرحال مناطق آزاد نیاز به خودرو دارند و قرار نیست حجم غیرمتعارفی از این مناطق به سرزمین اصلی وارد شود، با این حال پیش بینی که در مجلس صورت گرفته این است که از این محل در سال آینده 10 هزار میلیارد تومان قابل تحقق باشد.

  به نظر نمی رسد بیش از 5000 میلیارد درآمد ایجاد شود

  به گفته سخنگوی ستاد بودجه، با توجه به تعدادی که قابلیت ورود از مناطق آزاد به سرزمین اصلی را دارند به نظر نمی‌رسد این 10 هزار میلیارد تومان قابل تحقق باشد، این در حالی است که احتمالا حدود 14 هزار دستگاه امکان ورود به سرزمین اصلی را داشته باشد که در این حالت به نظر می رسد حدود 5000 میلیارد تومان منابع کسب شود.

  باید ثبت سفارش باز شود

  وی این را هم  گفت که طبق پیش بینی صورت گرفته برای ورود خودرو از مناطق آزاد باید ثبت سفارش انجام شد، از این جهت وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سامانه ثبت سفارش به سمت سرزمین اصلی را باز کند.

  این واردات به صرفه است؟

  خانلو در مورد این‌که آیا چنین وارداتی با توجه به دریافت حقوق ورودی و سایر هزینه های گمرک که می تواند قیمت خودرو را تا دو برابر افزایش دهد، برای مصرف کننده به صرفه است؟ یادآور شد: به هر صورت چند سالی است که واردات خودرو ممنوع بوده و به نظر می رسد اکنون بازار داخلی کشش ورود خودرو را داشته و برای آن تقاضا وجود خواهد داشت، اما این یک مجوز است و تکلیف نشده است از این رو عرضه کننده و خریدار شرایط را خواهند سنجید و در مورد آن تصمیم گیری خواهند کرد و مجبور به انجام آن نیستند.

  درآمد واردات از مناطق آزاد به حقوق ورودی خودروهای گمرکی اضافه می شود

  اما در لایحه بودجه سال 1400 پیش بینی شده بود که برای سال آینده دولت 2040 میلیارد تومان از محل حقوق ورودی خودرو درآمد کسب کند که در همان زمان شائبه‌ هایی در مورد آزاد شدن واردات خودرو در سال آینده مطرح شد، آنچه که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد از این حکایت داشت که این حقوق ورودی به معنی آزاد سازی واردات خودرو نیست و در حال حاضر تعدادی از خودروها به دلایلی از جمله مشکل قضایی در گمرک دپو مانده است که هنوز در مورد ترخیص آن ها تصمیم گیری نشده و ممکن است در سال آینده با رفع موانع ترخیص شوند، بر این اساس حقوق ورودی آن به عنوان یکی از محل های درآمدی دولت در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

  سخنگوی ستاد بودجه سال 1400 دراین باره یادآور شد که مصوبه اخیر تلفیق در مورد واردات خودرو از مناطق آزاد و درآمد دولت از محل دریافت حقوق ورودی این خودروها ارتباطی با آن حقوق ورودی 2040 میلیاردی در لایحه ندارد و هر آنچه که از این محل کسب شود به پیش بینی‌های قبلی حقوق ورودی برای درآمد دولت اضافه خواهد شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور