آرین موتور

معاون وزیر راه تشریح کرد:

جدیدترین آمار زیرساختهای حمل و نقلی

تردد از بزرگراهها رایگان است

عصر خودرو- مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور آخرین وضعیت آماری زیرساخت های حمل و نقلی کشور را در حوزه ریلی، آزادراهی، بزرگراهی و جاده ای تشریح کرد.

جدیدترین آمار زیرساختهای حمل و نقلی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از مهر، خیرالله خادمی روز گذشته در یک برنامه رادیویی درباره آخرین دستاوردهای کشور در حوزه ساخت پروژه‌های بزرگراهی، آزادراهی و ریلی اظهار داشت: وضعیت زیرساخت‌های حمل و نقل کشور امروز نسبت به پیش از انقلاب اسلامی به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و ظرفیت حمل و نقلی ما به میزان زیادی افزایش یافته است.

  راه روستایی

  وی ادامه داد: تا سال 57 در کشور ما 47 هزار کیلومتر راه اصلی، شریانی، فرعی و درجه 2 وجود داشت و کل راه‌های روستایی آسفالته 3 هزار کیلومتر بود، اما امروز بیش از 100 هزار کیلومتر راه روستایی آسفالته در کشور داریم که بسیاری از این جاده‌ها مربوط به نقاط محروم هست.

  شبکه ریلی

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: در بخش زیرساخت‌های ریلی تا قبل از انقلاب 4 هزار و 560 کیلومتر مسیر ریلی داشتیم که امروز با احتساب مسیرهای آنتنی و فرعی، مجموع خطوط ریلی کشور به 14 هزار کیلومتر می‌رسد.

  خادمی با بیان اینکه در حوزه توسعه شبکه ریلی امروز اقدامات خوبی در حال انجام است، اضافه کرد: در حال حاضر 3400 کیلومتر مسیر ریلی در حال ساخت داریم که از این 3400 کیلومتر اولویت‌بندی از سال گذشته انجام شد تا مسیرهایی که تأثیر بیشتری در شبکه ریلی دارند و پیشرفت فیزیکی آنها هم بالاتر است در اولویت احداث قرار گیرند؛ در این راستا 8 مسیر ریلی به طول 1532 کیلومتر در اولویت قرار گرفت تا زودتر تکمیل شده و تحویل مردم شود.

  وی تأکید کرد: امیدواریم تا پایان سال 1400 حداقل هزار کیلومتر از این خطوط ریلی تحویل مردم شود.

  معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مسیرهای ریلی در دست ساخت، در توسعه ترانزیت، اتصال مراکز بار به شبکه ریلی و همچنین اتصال شهرها به راه‌آهن مؤثرند؛ در حوزه ساخت خطوط ریلی نسبت به سال 57 بیش از سه برابر افزایش خطوط ریلی را داریم ضمن این که ساخت خطوط ریلی دیگری نیز در دست مطالعه است.

  شبکه آزادراهی

  وی با بیان اینکه آزادراه‌ها، شاهراه‌های اصلی حمل و نقل جاده‌ای ما محسوب می‌شوند، اظهار داشت: تا سال 57 طبق آمار 200 کیلومتر آزادراه در کشور وجود داشت، اما امروز آنچه از شبکه آزادراهی زیر بار عبور ترافیک است، 2500 کیلومتر است که در حال سرویس‌دهی است و 1240 کیلومتر آزادراه دیگر نیز طبق قرارداد در دست احداث است که به صورت سرمایه‌گذاری مشترک دولت و بخش خصوصی ساخته خواهند شد.

  خادمی ادامه داد: در پروژه‌های آزادراهی نیز از سال گذشته اولویت‌گذاری در دستورکار قرار گرفت و بر اساس اهمیت پروژه و پیشرفت فیزیکی، 9 پروژه آزادراهی در اولویت قرار گرفت. طول این 9 پروژه 575 کیلومتر آزادراه است، که تلاش می‌کنیم تا پایان سال 1400 به بهره‌برداری برسد و بدین ترتیب طول آزادراه‌های کشور، 23 درصد افزایش می‌یابد.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تصریح کرد: نیاز کشور در حوزه آزادراهی وجود 10 هزار کیلومتر آزادراه است که با توجه به افزایش ظرفیت در محورها این نیاز طی طرح‌های آینده برآورد می‌شود.

  وی بیان کرد: اگر ما به رقم 5 هزار کیلومتر آزادراه در سطح کشور تا 4 سال آینده برسیم، اغلب شبکه‌های اصلی اجرا شده و مابقی هم در طرح‌های توسعه‌های آینده قرار می‌گیرد. در حوزه آزادراه‌ها اقدامات بیشتری ضروری است.

  شبکه بزرگراهی

  خادمی افزود: در بخش بزرگراهی نیز تا پیش از انقلاب هزار کیلومتر بزرگراه داشتیم، اما امروز 17 هزار کیلومتر بزرگراه در کشور وجود دارد؛ بزرگراه‌ها نیاز به پرداخت عوارض ندارد، ضمن آنکه دسترسی بیشتری دارد و نیاز مردم به بزرگراه‌ها بیشتر است؛ بنابراین تلاش شد در این حوزه عملکرد بهتری داشته باشیم.

  معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر 7 هزار و 800 کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در حال ساخت در کشور داریم و معمولاً سالانه 1000 تا 1200 کیلومتر از این مسیرها را تحویل می‌دهیم و برنامه این است تا پایان سال 1400 میزان 1270 کیلومتر از این مسیرهای بزرگراهی را تحویل مردم کشور بدهیم.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط