آرین موتور

قیمت ۵۵ هزار یورویی کامیون‌های وارداتی

عصر خودرو- مشاور رئیس سازمان راهداری با اشاره به قیمت ۵۵ هزار یورویی کامیون‌های وارداتی، گفت: به ازای هر کامیون وارداتی باید یک کامیون فرسوده از رده خارج شود.

قیمت ۵۵ هزار یورویی کامیون‌های وارداتی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، صدرالله بمانا با اشاره به برنامه واردات کامیون‌های دست دوم به کشور، اظهار کرد:‌ قیمت هر دستگاه کامیون وارداتی به زمان خرید، نرخ ارز، پیمایش، سال ساخت و... بستگی دارد؛ خودرو تولید 2017 نسبت به خودرو مدل 2018 بعضا تا 15 هزار یورو تفاوت قیمت دارند.

  وی ادامه داد: پیش بینی می‌کنیم هزینه تمام شده یک دستگاه کامیون وارداتی به طور متوسط 55 هزار یورو است. هزینه اسقاط، عوارض گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و... نیز باید در نظر گرفت که در مجموع قیمت نهایی از قیمت‌های کنونی بازار به مراتب پایین‌تر است.

  وی با بیان این‌که قیمت این کامیون‌ها مناسب است، افزود:‌ برای واردات هر دستگاه کامیون باید حداقل یک دستگاه کامیون فرسوده از رده خارج شود که ظرفیت کامیون فرسوده باید 3 تن کمتر از کامیون وارداتی باشد.

  مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای پیش تر درباره برنامه نوسازی کامیون‌های فرسوده به تسنیم گفته بود: خرداد  99 برنامه ثبت‌نام برای واردات کامیون آغاز شد و  آبان‌ماه 99 (پس از 5 ماه) متقاضیان این طرح وارد سامانه شدند و الآن حدود 2000 (1850) دستگاه ثبت سفارش شده است. این کامیون‌ها وارد گمرکات کشور شده‌ و دو هفته گذشته 150 دستگاه از این کامیون‌ها ترخیص شده‌‌اند.

  «بمانا» با بیان اینکه هر کدام از کامیون‌هایی که ترخیص می‌شوند برای شماره‌گذاری فرستاده خواهند شد، افزود: تاکنون هم یک کامیون شماره‌گذاری شده است و امیدواریم این فرآیند سرعت بگیرد و بخشنامه‌های مربوطه به راهنمایی و رانندگی استان‌ها ابلاغ شده است.

  وی در پاسخ به این پرسش که چرا پروسه ترخیص کامیون‌های وارداتی دست دوم طولانی است، گفت: یکی اینکه این طرح جدید است؛ در واقع هر کسی کاری را انجام دهد باید چارچوب، بخشنامه و دستورالعمل تنظیم و ابلاغ کند. حدود 6 تا 7 ماه درگیر فرآیند استانداردها بودیم که خوشبختانه استانداردهای مربوطه ابلاغ شد و پس از آن کار سرعت گرفت.

  وی با یادآوری اینکه 2 دانگ از 6 دانگ کامیون‌ها باید در اختیار شرکت‌های حمل‌و نقلی باشد، افزود:‌ این یک فرآیند و روش جدید برای نیروی انتظامی است که کارهای مربوط به آن در حال انجام است.

  مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، اظهار کرد: بازدید حدود 70 دستگاه کامیون انجام شده و منتظر دستورالعمل اجرایی برای واگذاری به غیر بودیم. امیدواریم کار سرعت گرفته و هر تعداد کامیون ترخیصی بلافاصله شماره‌گذاری شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۵۶
    • خودرو امروز ۵۵۵
    • خودرو امروز ۵۵۴
    • خودرو امروز ۵۵۳
    • خودرو امروز ۵۵۲
    • خودرو امورز ۵۵۱
    • خودرو امروز ۵۵۰
    • خودرو امروز ۵۴۹
    • خودرو امروز ۵۴۸
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو