آرین موتور

رفع تبعیض جنسیتی در خودروسازی‌ها

عصر خودرو- عنوان پست رئیس هیات‌مدیره در زبان انگلیسی Chairman است که فقط مردان را شامل می‌شود و حالا با تغییر آن به Chair در کمپانی‌های فورد و جنرال‌موتورز بانوان را هم شامل خواهد شد.

رفع تبعیض جنسیتی در خودروسازی‌ها
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، فورد هفته گذشته تصمیم گرفت از واژه‌هایی در زبان استفاده کند که تبعیض بین مردان و زنان را القا نکند. تبدیل واژه Chairman به Chair یکی از این موارد است. جنرال‌موتورز هم این کار را برای مری بارا که همزمان مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره این شرکت است، انجام داده است.

    از نظر خیلی از مردم این تغییر گام بسیار بزرگی در رفع تبعیض در صنعتی است که اکثریت جمعیت آن را مردان تشکیل می‌دهند. اکنون عنوان بیل فورد، پست رئیس هیات‌مدیره فورد، ساده‌تر شده و به واژه Chair اکتفا می‌شود. از سال گذشته که جنبش‌هایی مثل «هشتگ می‌تو» (#MeToo) و قتل جورج فلوید توسط پلیس اتفاق افتاد، مقابله با انواع تبعیض‌ها شدت گرفته است. ماریسا برادلی (Marisa Bradley) سخنگوی فورد می‌گوید: «نقش‌ ما در خودروسازی فورد مخصوص جنسیت خاصی نیست و تغییرات به عمل آمده ابهام‌ها را کاهش داده و نشان می‌دهد فرهنگی در حال خلق شدن است که به مساوات قائل است.» سخنگوی جنرال‌موتورز هم زودتر از فورد این کار را در مورد رئیس هیات‌مدیره خود در ماه مه انجام داده بود. البته جنرال‌موتورز فقط این کار را در حد تغییر نام در وب‌سایت و به صورت داخلی انجام داده و آن را به قانون یا آیین‌نامه تبدیل نکرده، در حالی که فورد برای آن آیین‌نامه تدوین کرده است.  دیوید بارناس (David Barnas) سخنگوی جنرال‌موتورز گفته است: «تغییر نام پست رئیس هیات‌مدیره یکی از تغییرات در جنرال‌موتورز و آغاز راهی است که نشان می‌دهد این کمپانی به شمول بانوان در همه پست‌ها اعتقاد واقعی دارد.» مری بارا که از سال 2016 مدیرعامل جنرال‌موتورز شد، اولین زنی است که ریاست هیات‌مدیره یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان دنیا را برعهده گرفته است. در سایر صنایع هم این موضوع رواج یافته است. اوایل امسال کمپانی جی‌پی مورگان هم در قوانین و آیین‌نامه‌های داخلی خود تغییراتی برای رفع تبعیض جنسیتی را به تصویب رساند.

    برچسب ها
    کرمان موتور
    مطالب مرتبط