آرین موتور

جدیدترین امار تولید و تحویل انواع محصولات نشان داد :

رشد سایپا در اوج سختی ها

عصر خودرو- خودروسازان بسیاری در جهان پس از تغییرات بنیادین ابتدا سال های سختی را پشت سر گذاشته اند تا در نهایت نتیجه تصمیماتشان را ببینند اما این موضوع برای سایپا در همه ابعاد نشان دهنده رشدی است که نشات گرفته از تفکر نوین این خودروساز در دوران «پساپراید» است.

رشد سایپا در اوج سختی ها
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، اگر بخواهیم فهرستی کوتاه از مشکلات پیش روی سایپا و صنعت خودروسازی ایران طی سال های اخیر را مرور کنیم شامل مواردی همچون تحریم‌ها ، محدودیت‌ها در زمینه نقل و انتقال بانکی، افزایش قیمت ارز، مشکلات تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید و همچنین ادامه همه‌گیری بیماری کرونا می شود. با این حال سایپا در جدیدترین دستاورد هایش موفق به افزایش تولید و تحویل انواع خودرو در کنار داخلی سازی بیش از 40 قطعه با فناوری بالا و همچنین افزایش تنوع سبد محصولاتش شده است.

  رشد تولید و تحویل خودرو
  سایپا در سه‌ماه نخست سال 1400، با تولید 110 هزار و 558 دستگاه خودرو، رشد 14.1 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کرد. گروه خودروسازی سایپا در حالی توانسته در مدت طی شده سال جاری این تعداد خودرو تولید کند که در مدت‌زمان مشابه سال گذشته، تعداد 96 هزار و 925 دستگاه خودرو تولید کرده بود.
  این گروه همچنین در مدت طی شده سال جاری تعداد 120 هزار دستگاه خودرو را به مشتریان خود تحویل داده که نسبت به مدت‌ مشابه سال گذشته که 93 هزار دستگاه خودرو به مشتریان تحویل شده بود، رشد حدود 30 درصدی را نشان می‌دهد.

  داخلی سازی قطعات های‌تک
  قطعات های تک یا قطعات با تکنولوژی بالا بزرگترین پاشنه آشیل خودروسازان جهان در راستای داخلی سازی است و همواره غول هایی در جهان وجود دارند که تلاش می کنند با ایجاد انحصار در زمینه این دانش، وابستگی دیگر کشور ها و خودروسازان به خودشان را همواره حفظ کنند. صنعت خودرو ایران علی رغم تلاش برای داخلی سازی بخش زیادی از قطعات در زمینه این قطعات های تک با مشکلاتی مواجه بوده که در بسیاری از موارد موجب انباشت تعداد زیادی از خودروهای ناقص در پارکینگ ها شده است. این قطعات عمدتا شامل قطعات الکتریکی و یونیت های کنترلی در خودرو می شوند. برای مثال سیستم توربوشارژر به تنهایی شامل ده ها بخش می شود که هر یک از آن ها قطعات های تک به حساب می آیند و برای داخلی سازی آن نیاز به تحقیقات و تلاش گسترده ای است. حال با در نظر گرفتن این شرایط گروه خودروسازی سایپا با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی 2 سال اخیر موفق به داخلی سازی 40 قطعه در این حوزه شده و به گفته سید جواد سلیمانی؛ مدیرعامل این گروه خودروسازی، نیاز به واردات این قطعات تا 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

  فرصتی که از دل تحریم ها شکوفا شد
  تحریم ها این فرصت را در اختیار مهندسان سایپا گذاشت تا با برنامه ریزی و ترسیم صحیح مسیر پیشبرد اهداف بتوانند در مسیر ضد تحریم کردن سبد محصولات سایپا قدم بردارند. تا پیش از تلاش های مهندسان سایپا برای داخلی سازی حداکثر محصولات و حتی قطعات های تک، خطوط تولید ما وابستگی زیادی به قطعه سازان خارجی داشت و حتی اگر مشکل انحصار آن ها را کنار می گذاشتیم، تحریم ها مانع از ورود این قطعات یا تاخیر در ورودشان به کشور می شد و خودروهای ناقص زیادی در کف پارکینگ خودروسازان انباشت می شد. حداقل دستاورد قابل توجه تحقیق و توسعه در راستای بومی سازی قطعات؛  استمرار چرخیدن چرخ تولید در خودروسازی ها است که در نهایت منجر به دستیابی به آمار رو به رشد مانند عملکرد سایپا طی 3 ماه نخست سال جاری می شود. سایپا با در نظر گرفتن چنین تمهیداتی هم موفق به رشد در زمینه تولید و هم در زمینه تحویل خودروها شده و با این روند، رشد سایپا در همه زمینه ها استمرار خواهد داشت.

  یکی دیگر از مشخصه های رشد سایپا، تنوع بخشی به سبد محصولات این خودروساز است. سایپای نوین پس از معرفی نسخه های فیس لیفت ساینا و کوییک در کنار شاهین، محصولات جدیدی در راه دارد که نزدیک ترین آن ها اطلس و کراس اوور آریا است. اما با این حال باز هم نمی توان پرونده تازه های نارنجی پوشان را در همین نقطه مختومه کرد چرا که به نظر می رسد این خودروساز در حال نهایی کردن پروژه محصول جدید P90 بر پایه پلتفرم تندر90 و همچنین پیکاپی جدید از خانواده پلتفرم X200 باشد.
  مشاور عالی و اقتصادی فرمانده کل سپاه پاسداران به تازگی در بازدید از سایپا گفته است که این شرکت دیگر «پرایدساز» نیست. این تعریف از سایپای نوین بدون شک اشاره به مهمترین نقطه عطف در شکل گیری هویت جدید سایپا دارد. پراید مهمترین و استراتژیک ترین محصول سایپا و مانعی در مسیر توسعه سبد محصولات بود. سایپای نوین با شجاعت تصمیم خروج این خودرو از خط تولید، مسیری جدید را آغاز کرد تا خلاء ظرفیت های تولید پراید را با محصولات متنوع پر کند و با وجود افزایش محدودیت ها نسبت به زمان تولید پراید، آپشن ها و تکنولوژی های جدید را به تازه هایش تزریق کند تا صرفا یک خودروساز نباشد که در مسیر حداقل ها حرکت می کند بلکه خودروسازی باشد که می تواند خارج از مرز های ایران نیز با محصولاتش رقابت و بازارها را به نام ایران و تولید ایرانی فتح کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط