خودروسازی ایلیاریمکس

لزوم اقدام فوری وزارت راه و شهرسازی

رسوب ۳ هزار و ۶۴۳ کامیون وارداتی در گمرکات

عصر خودرو- گمرک خواستار تعیین تکلیف فوری بیش از ۳ هزار و ۶۴۳ دستگاه کامیون وارداتی رسوبی از وزارت راه و شهرسازی شد.

رسوب ۳ هزار و ۶۴۳ کامیون وارداتی در گمرکات
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، گمرک جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به فرامرز مداح قائم مقام ریاست سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وزارت راه و شهرسازی خواستار تعیین تکلیف فوری بیش از 3 هزار و 643 دستگاه کامیون وارداتی رسوبی در گمرکات کشور شد.

  در بخشی از این نامه آمده است:

  علیرغم اینکه این سازمان در تاریخ 11‏/4‏/1400، جهت جلوگیری از تجمع و انباشت کامیون ها، چهار فقره پیشنهاد درخصوص: 1‏- ارائه شمارۀ شاسی کامیون‌های اسقاطی، پس از ترخیص و قبل ازشماره گذاری به ناجا؛ 2‏-پذیرش مغایرت‌های جزئی در مشخصات کامیون‌ها با اسناد ابرازی؛ 3‏- موکول نمودن ارائه کدرهگیری بانک به بعد از ترخیص کامیون از گمرک؛ 4‏- استقرار نمایندگان سازمان راهداری در راستای رفع مشکلات موجود بر سر راه ترخیص کامیون‌های وارداتی؛ طی نامۀ شمارۀ 474272‏/1400 به آن سازمان ارائه نموده و آن مرجع نیز در تاریخ 15‏/4‏/1400، طی نامۀ شمارۀ 71‏/53572، دو پیشنهاد از چهار پیشنهاد ارائه شده را مورد پذیرش قرار داده و مراتب را به گمرک ایران ابلاغ نمود.

  مع الوصف بررسی‌های انجام شده حکایت از این موضوع دارد که علیرغم مضی یک ماه از توافقات صورت پذیرفته، پیشرفت چندانی در تسهیل و تسریع ترخیص کامیون‌های وارداتی از گمرکات کشور حاصل نشده و میلیون‌ها دلار سرمایه وارده به این کشور، زیر آفتاب سوزان فصل تابستان یا شرایط جوی، در گمرکات کشور در حال از بین رفتن است که علاوه بر این خسارات مادی، این امر، باعث ایراد ضربات و لطمات روحی فراوان به صاحبان اصلی کالا شده است که لازم است ضمن آسیب شناسی موضوع، تصمیمات عاجلی برای تعیین تکلیف این سرمایه‌های بلاتکلیف اتخاذ شود. ذیلاً به چند مورد مهم درخصوص کامیون‌های رسوبی در گمرکات کشور اشاره می‌ شود:

  1) بررسی‌های میدانی و آمار واصله از 9 گمرک اجرایی کشور به شرح زیر نشان می‌دهد 3643 دستگاه کامیون وارداتی در این گمرکات رسوب کرده که 2559 دستگاه از این کامیون‌ها هنوز به گمرک اظهارنشده و 1084 دستگاه از آن‌ها، علیرغم اینکه به گمرک اظهارشده است، تاکنون قابلیت ترخیص پیدا ننموده است. باید توجه داشت علیرغم اینکه این حوزۀ معاونت، در تاریخ 26‏/4‏/1400، طی نامۀ شمارۀ 540779‏/1400 از تمامی گمرکات اجرایی درخواست ارائه آمار نموده است، صرفاً 9 گمرک اجرایی به شرح جدول ذیل نسبت به ارائه آمار مربوطه اقدام نموده اند لیکن، برخی از گمرکات اجرایی، تا تنظیم این گزارش، هیچگونه آماری به این حوزۀ معاونت ارائه ننموده اند که با محاسبۀ آمار کامیون‌های رسوبی سایر گمرکات، این تعداد به بیش از 3643 دستگاه نیز افزایش خواهد یافت.

  2) بررسی‌های صورت پذیرفته نشان می‌دهد بیش از 70% کامیون‌های وارداتی موجود در گمرکات کشور، هنوز به گمرک اظهار نشده اند که لازم است دلیل این امر بررسی شود. گرچه گفته شده است این کامیون‌ها بدلیل عدم صدور ثبت سفارش، به گمرک اظهار نشده اند، ولی صحت و سقم این موضوع باید بصورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. بدیهی است عدم اتخاذ تصمیم لازم در این خصوص، کامیون‌های رسوبی را در آستانۀ متروکه شدن قرار خواهد داد.

  3) اسناد اولیه و ترانزیتی کامیون‌ها نشانگر این است که کامیون‌های وارداتی اکثراً از برند‌های معتبر اروپایی مانند: DAF (هلند)، Renault (فرانسه) و Volvo (سوئد) هستند که مطابق قوانین و مقررات مربوطه با واردات این کامیون‌ها موافقت شده، لیکن ترخیص آن‌ها از گمرکات با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است.

  4) اکثر این کامیون‌ها توسط برخی از شرکت‌های حمل و نقل بین المللی وارد و حتی اظهار شده اند. تعدادی از این شرکت‌های واردکننده عبارتند از: آرش تیر زرین، آرنگ نگین، آذرآبادگان، آرمان دیزل عرشیا، اسکوسیمان، اطلس راه اروپا، ارگ پارس، ایلیا تیررانان جاده، ایمن راه آروین، ارشاد ترابر پارس، اطلس گستر نوین وزیری، بارایران، بار اندیش، پرستو ترابر بازرگان، پیام صنعت فولاد سپاهان، تهران فاصله، توسعه صادرات ارگ پارس، تانکر بار امید اردبیل، تکوین بار فولاد میانه، پارمین تجارت پاکان، جوان بار شهرک، صبوران ترابر آذربایجان، شباهنگ آذین، خورشیدبار سپاهان، همایون دیزل الوند، سیرود کالای خاورمیانه کارا، رهگشایان ترابر، مروارید ماکو، مهرآروین تجارت، داوود خداداد، سبلان خودرو، رهگشایان ترابر، درسا ترابر، ستاره جهانرو آریا، هژیر راه، سفیر صنعت هزاره، شادمهر ترابر، گنج بار تهران، تهران مارین، تکسیز، پیشروصنعت حیران، تعاونی مشعل خلیج فارس، نیک رکاب و.

  5) از جمله مواردی که درخصوص طولانی شدن روند ترخیص کامیون‌های وارداتی احصاء یا اعلام شده است عبارتند از: عدم صدور ثبت سفارش و به تبع آن عدم امکان اظهار کامیون به گمرک؛ عدم مراجعۀ برخی از واردکنندگان جهت اظهار و انجام تشریفات گمرکی؛ تطویل در صدور مجوز‌های قانونی و مقرراتی مربوطه جهت ترخیص کالا از جمله مجوز‌های استاندارد و محیط زیست؛ طولانی بودن روند استعلام از نمایندگی‌های مربوطه؛ طولانی بودن روند استعلام ارزش برخی از کامیون‌ها از گمرک؛ عدم ارائه کدرهگیری بانک به گمرک اجرایی و.

  با توجه به مراتب معنونه لازم است موارد اشاره شده بقید فوریت مورد رسیدگی قرار گیرد و عنداللزوم با تشکیل فوری یک کارگروه متشکل از نمایندگان کلیۀ مراجع و سازمان‌های مرتبط، ضمن تدقیق در مشکلات مبتلابه این کامیون‌های وارداتی، تصمیمات لازم در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه اتخاذ و از در معرض خطر قرار گرفتن صد‌ها میلیون دلار سرمایۀ وارده به گمرکات جلوگیری شود؛ همچنین با تخلفات احتمالی در این خصوص به نحو مقتضی برخورد شود. از جمله مواردی که در این زمینه باید سریعاً تعیین تکلیف و ابلاغ شود، عبارتند از:

  بدیهی است با توجه به مراجعه و پیگیری عدۀ زیادی راننده و صاحبان اصلی کامیون‌های رسوبی در گمرکات، اتخاذ تصمیمات سریع در این خصوص و اطلاع رسانی مطلوب و شفاف جهت تنویر افکار عمومی، امری فوری و ضروری به نظر می‌رسد که سازمان گمرک، آمادگی کامل خود را جهت بررسی همه جانبه این امر و تلاش در راستای رفع مشکلات مبتلا به اعلام می‌دارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۸۸
    • خودرو امروز ۵۸۷
    • خودرو امروز ۵۸۶
    • خودرو امروز ۵۸۵
    • خودرو امروز ۵۸۴
    • خودرو امروز ۵۸۳
    • خودرو امروز ۵۸۲
    • خودرو امروز ۵۸۱
    • خودرو امروز ۵۸۰
    آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
    آرشیو