آرین موتور

مردودی ۳۱ درصد خودروهای مراجعه اولی در معاینه فنی

عصر خودرو-به گفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران؛ ۳۱ درصد از خودروها از ابتدای سال تاکنون به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

مردودی ۳۱ درصد خودروهای مراجعه اولی در معاینه فنی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، حسین مقدم ضمن اشاره به مراجعه 691 هزار و 282 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران از ابتدای سال تا پایان مرداد، بیان کرد: این آمار در مقایسه با سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

  او 523 هزار دستگاه خودرو از آمار اعلامی را مربوط به مراجعات اول ذکر کرد و افزود: 14 درصد از این آمار در آزمون  آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 9 درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، 4درصد در آزمون کمک فنر، 11 درصد در آزمون تست ترمز و 13 درصد به علت عیوب ظاهری مردود شده‌اند.

  به گفته مقدم؛ در مجموع 31 درصد از خودروها از ابتدای سال تاکنون به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

  مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه در این پنج  ماه 498 هزار و 666 گواهی معاینه فنی صادر شده است، توضیح داد: از این تعداد، 106 هزار و 626 گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع  حدود 21 درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

  پذیرش اینترنتی 8000 خودرو در مرداد

  او درباره آمار پذیرش اینترنتی در ماه گذشته بیان کرد: در مرداد 1400 حدود 8000 دستگاه خودرو با استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و تقریباً شهروندان از 43 درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی استفاده کرده‌اند.

  مقدم درباره آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران در مرداد، گفت: در این ماه 7397 دستگاه خودرو آزمون شده که 134 دستگاه به دلیل شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده‌اند. فرایند این آزمون به نحویست که اگر در زمان کنترل بخش‌های ظاهری خودرو آزمون‌گران مرتبط صدایی غیر متعارف و یا بیش از حد را از موتور وسیله نقلیه و یا سیستم‌های هشدار دهنده (بوق) شناسایی کند وسیله نقلیه را به قسمت آزمون سنجش شدت صوت که دارای شرایط محیطی لازم است هدایت و نسبت به انجام این آزمون در دور موتور مشخص و ثبت نتایج حاصل از آن در سامانه سیمفا اقدام می‌کنند.

  مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره خودروهای دارای نوبت اینترنتی در ایام تعطیلی شش روزه مراکز معاینه فنی شهر تهران  از 25 مرداد تا 30 مرداد ، توضیح داد: با عنایت به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و تصمیم اتخاذ شده در شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران مبنی بر تعطیلی شش روزه مراکز معاینه فنی، خودروهای دارای نوبت اینترنتی در این ایام به مدت 14 روز از زمان نوبت فرصت دارند به همان مرکز با شرایط پذیرش خودروهای اینترنتی مراجعه کنند. در ضمن برای تمامی خودروهای دارای نوبت دهی اینترنتی در این مدت شش روزه پیامک اطلاع رسانی درباره نحوه مراجعه به مراکز ارسال شده است.

  ارزیابی 1216 خودروی سنگین توسط واحد سیار کنترل جاده‌ای

  او درباره فعالیت واحدهای سیار کنترل کنار جاده‌ای وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در حال تردد در سطح شهر تهران، بیان کرد: امسال 1216  دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که 76  درصد دارای معاینه فنی و  24 درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی تمامی خودروها، 23 درصد در آزمون آلایندگی مردود شده‌اند.

  به گفته مقدم؛ این طرح در راستای کاهش آلودگی هوا و پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس بنابر تدبیر مدیریت شهری از آبان 1397 اجرا شده و از ابتدای سال تاکنون جهت  406 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است.

  مدیر عامل ستاد معاینه فنی درباره تعمیرگاه‌های مستقر در مراکز و نحوه نظارت بر آن‌ها گفت: استفاده از خدمات تعمیرگاهی در مراکز کاملا اختیاری است. این خدمات توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود و با هدف ارائه خدمات سریع مانند تعویض لامپ و یا تعویض لنت ترمز راه اندازی شده است.

  به شهروندان توصیه می‌شود جهت رفع ایراد به تعمیرگاه های تخصصی  خودرو خود مراجعه کنند. هزینه هایی که این تعمیرگاه ها بابت خدمات دریافت می‌کنند براساس تعرفه اتحادیه است و لیست قیمت‌ها در تعمیرگاه در دید مراجعان قرار دارد. راهبری این تعمیرگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار شده و این تعمیرگاه‌ها دارای صنف مجزا و مشخصی هستند ولی به رغم همه این موارد جهت تسهیل در پاسخگوئی، شهروندان در صورت هر گونه شائبه و یا مشکلی می‌توانند به مدیر مرکز معاینه فنی مربوطه جهت طرح موضوع مراجعه کنند.

  او در ارتباط با وضعیت مراجعات به مراکز پس از پایان تعطیلات 6 روزه گفت: با توجه به تجمیع تقاضای معاینه فنی در 6 روز و مراجعه آن خودروها به مراکز معاینه فنی شهر تهران پس از 30 مرداد  طبیعی است که دو تا سه روز پس از تعطیلی میزان مراجعات در مقایسه با روزهای گذشته افزایش یابد. البته به این مسئله تاکید می‌شود در حال حاضر دو یا سه مرکز در مقایسه با سایر مراکز مراجعه بیشتری دارد و تقریباً اکثر مراکز در شرایط عادی و فاقد صف هستند. بدون تردید در هفته آینده توزیع و تقاضا مراجعات به مراکز به شرایط عادی باز خواهد گشت.

  براساس گزارش پایگاه خبری شهر، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در پایان یادآور شد: از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است. خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده کنند. هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سبک مبلغ 47 هزار تومان بوده و خودروهای تاکسی با عمر 10 سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر 6 ماه یک‌بار و خودروهای تاکسی با عمر بالای 10 سال هر سه ماه یک‌بار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط