آرین موتور

رئیس سازمان ملی استاندارد:

بنزین استاندارد نیست

عصر خودرو- شریعتی گفت: تحلیل ما در سال ۹۹ نشان می‌دهد کیفیت بنزین در کشور بهبود پیدا کرده، اما هنوز در برخی شاخص‌ها فاصله دارد. عدد اکتان هم در کلانشهر‌ها و هم در سایر شهر‌ها با اعداد اعلامی منطقی نبود.

بنزین استاندارد نیست
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، غلامرضا شریعتی رئیس سازمان ملی استاندارد در نشستی که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: سازمان ملی استاندارد ایران خود را موظف می‌دانست که در راستای کمک به تولید و تحقق شعار سال از بوروکراسی‌های زائد جلوگیری کند. امروز شروع بسته حمایتی دوم ما به نام بهبود فضای کسب و کار برای کالاهای مشمول استاندارد اجباری است که امروز فرمایند عملیاتی شدن آن آغاز خواهد شد.

  او با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای بومی سازی در فرآیند تدوین استانداردها، گفت: در موضوع تایید صلاحیت کارشناسان بازرسی، استفاده بهینه و تخصصی از نیرو‌های محدود و مواردی از این قبیل تلاش کردیم. در بحث برنامه‌های بلند مدت هم اقداماتی انجام شد که تا به امروز روند مناسبی در فرآیند اجرا نداشت. نقشه راه سازمان باید تدوین می‌شد که تا حدودی فاقد برنامه بود‌. پروژه تدوین نظام جامع کیفیت را با همکاری دانشگاه شریف و در قالب 5 مرحله تدوین شد.

  شریعتی بیان کرد: سند جامع استاندارد سازی که در دستور کار ما بود را شروع کردیم این سند تدوین شده در این مدت و در حال ارزیابی نهایی است. کار بسیار سنگینی در سازمان انجام شده است و در برگیرنده تمام کشور در حوزه استاندارد سازی است.

  این مقام مسئول گفت: هدف ما افزایش ایمنی، رشد اقتصادی، توسعه زیرساخت‌های ملی کیفیت و رضایت ذی نفعان است. در موضوعات سلامت محور و مصالح ساختمان اقداماتی انجام شد. متوسط عمر ساختمان در کشور ما در 27 تا 30 سال رسیده است در حالی که این رقم در کشور‌های توسعه یافته به 100 سال رسیده است. ما منابع آن را به جای توسعه و ارتقاء سطح زندگی برای ساخت و ساز صرف می‌کنیم. کمیته‌های مشترکی برای بهبود شرایط تشکیل دادیم که با حضور نمایندگان 6 وزارتخانه برگزار می‌شود. هدف ما نظارت بر کیفیت مصالح، فرآیند ساخت و به کارگیری مصالح است. ما در این مدت نظارت بر این حوزه را هم افزایش دادیم.

  رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: طبق قانون هوای پاک ما موظف به تحلیل کیفیت سوخت در کشور هستیم. وزارت نفت مکلف به ارائه مکرر نتایج بررسی‌های سوخت است. تحلیل ما در سال 99 نشان می‌دهد کیفیت بنزین در کشور بهبود پیدا کرده اما هنوز در برخی شاخص‌ها فاصله دارد. عدد اکتان هم در کلانشهر‌ها و هم در سایر شهرها با اعداد اعلامی منطقی نبود. با پیگیری و مکاتبات ما اعلام کردند که اندازه گیری کردیم و منطقی است. آن ها بنزینی که به دست مصرف کننده می‌رسد را شاخص قرار می‌دهند. در گازوئیل و گاز هم متاسفانه رو به بهبود نبودیم و در پارامتر گوگرد با استاندارد اختلاف بسیار معناداری دارد و با این شرایط در زمستان با مشکل مواجه خواهیم شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط