آرین موتور

جنرال موتورز دیگر پرفروش ترین نمی ماند

عصر خودرو- جنرال موتورز ۹۰ ممکن است به خاطر کمبود تراشه، عنوان پرفروش ترین خودروساز بازار آمریکا را از دست بدهد.

جنرال موتورز دیگر پرفروش ترین نمی ماند
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز،‌ نیک بانکلی Nick Bunkley سردبیر اتومتیونیوز در توییتی نوشت، بر اساس داده های اتونیوز،‌ جنرال موتورز از سال 1931 از فورد در تعداد فروش پیشی گرفت و به عنوان پرفروش ترین خودروساز آمریکا این عنوان را 90 سال حفظ کرد. حالا با جمع و تفریق تعداد خودروهای فروخته شده هم در دسته بندی خودروهای سبک و هم فروش وانت و کامیون دیگر جنرال موتورز به 91 اُومین سال نمی رسد. بر اساس آمار اتونیوز، تویوتا 80,401 دستگاه در فصل سوم سال 2021 از جنرال موتورز جلو افتاده است. بدتر این که جنرال موتورز از رکورد تاریخی 1958 خود به شدت عقب مانده است.

  در همین اثنا، نیویورک تایمز هم چند آمار ناخوشایند دیگر در مورد جنرال موتورز منتشر کرده است. از جمله آن که این خودروساز آمریکایی در سال 2021 در فصل سوم 33 درصد کمتر از سال 2019 تولید کرده است. در حالی که فصل سوم در سال 2019 تاریک ترین روزهای همه گیری و شیوع جهانی ویروس کرونا بوده است. به بیان دقیق تر در فصل سوم 2019 رقم فروش 665,192 دستگاه بوده که در سال 2021 به رقم 446,997 دستگاه رسیده است. در حالی که مقایسه 2020 با 2019 فقط کاهش 13 درصدی داشته است. تویوتا در عوض در فصل سوم سال 2021 نسبت به سال 2020 افزایش هر چند ناچیز اما 1 درصدی داشته است و رقم فروش امسال در فصل سوم 566,005 برای تویوتا بوده است. البته اگر به آمار دقیق تر شویم،‌ تویوتا دو گام به جلو و یک گام به عقب برداشته است. تویوتا در ماه سپتامبر 22 درصد کاهش فروش نسبت به سال 2020 را تجربه کرد.

  با این حال جنرال موتورز تا آخر سال امید دارد که این عقب افتادن در مسابقه را جبران کند. مدیر عملیات جنرال موتورز در بازار آمریکای شمالی می گوید: «انتظار داریم در فصل پاییز محیط عملیاتی ما ثبات بهتری پیدا کند.»

  ریشه ی اصلی این عقب افتادن جنرال موتورز در مسابقه آمار فروش، کمبود تراشه بوده که هنوز هم رفع نشده و اتفاق نظری هم در بین دولت مردان و خودروسازان در خصوص زمان و چگونگی پایان یافتن این بحران وجود ندارد. فوربس در ماه گذشته تیتر زد که «هیچ پایانی در افق دید مشاهده نمی شود»"No End In Sight"  یا رسانه رالتکوایر wraltechwire در تیتر خود نوشت «بدتر از آن است که تصور می شد» "worse than we thought."

  در حال حاضر نیویورک تایمز نوشته است که انبار نمایندگی های جنرال موتورز در آمریکا از ماه ژوئن تا به حال 40 درصد کاهش یافته است و در کل 129,000 دستگاه در انبارها موجود است. با روزهایی که اوضاع عادی بود 84 درصد اختلاف وجود دارد، زمانی که کل نمایندگی های این شرکت 800,000 دستگاه خودرو در انبارهای خود داشتند. جنرال موتورز اعلام کرده بود که همه تسهیلاتش در ایالات متحده تا هفته آینده آنلاین خواهد شد هر چند تعدادی هم وجود دارند که با حداکثر ظرفیت آنلاین نخواهند شد. نمایندگی های جنرال موتورز از این اقدام شرکت خوشحال می شوند،‌ چون هیچ زمانی تا به این حد برای فروش محصولات درمانده نشده بودند. به هر حال حفظ عنوان 90 ساله در معرض خطر قرار گرفته است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط