آرین موتور

خریداران خودرو در انتظار کاهش قیمت‌ها

بازار خارجی‌ها در خواب عمیق

عصر خودرو- بررسی‌ بازار خودروی پایتخت حاکی از بالا بودن قیمت‌ها در سایت‌ها و فضای مجازی با وجود روند کاهشی نرخ دلار است؛ معاملات نیز همچنان قفل بوده و خبری از خرید و فروش‌ نیست.

بازار خارجی‌ها در خواب عمیق
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، از ابتدای هفته جاری قیمت دلار بر مدار کاهشی قرار گرفت به‌طوری‌که دیروز (دوشنبه، 19مهرماه) در صرافی‌های بانکی در مقایسه با روز کاری قبل از آن با 300 تومان کاهش به قیمت 26 هزار و 895 تومان داد و ستد شد.

  کاهش نرخ ارز همواره حامل سیگنال کاهشی برای بازار خودرو بوده، اما رصد قیمت‌ها در سایت‌های خودرویی و فضای مجازی چنین چیزی را نشان نمی‌دهد و قیمت‌ها به روال چند روز گذشته همچنان با ثبات همراه بوده است.

  امروز در سایت‌های خودرویی در گروه سایپا، هر دستگاه پراید 111 مدل 99 حدود 154 میلیون تومان، پراید 131 مدل 99 حدود 139 میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار 148 میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار پلاس 154 میلیون تومان، تیبا هاچ‌بک مدل 99 حدود 154 میلیون تومان، تیبا هاچ‌بک‌پلاس 173 میلیون تومان، ساینا دنده‌ای 158 میلیون تومان، کوئیک دنده‌ای 160 میلیون تومان، کوئیک‌ آر دنده‌ای 167 میلیون تومان و شاهین 340 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

  در گروه ایران‌خودرو نیز هر دستگاه پژو 405 اس. ال. ایکس 250 میلیون تومان، سمند ال. ایکس مدل 99 حدود 255 میلیون تومان، سمند ال. ایکس دوگانه‌سوز 280 میلیون تومان، پژو 206 تیپ2 حدود 245 میلیون تومان، پژو 206 تیپ5 مدل 99 حدود 296 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک 420 میلیون تومان، پژو 207 پانوراما دنده‌ای 320 میلیون تومان، دنا معمولی 316 میلیون تومان، دنا دنده‌ای توربو 435 میلیون تومان، دنا پلاس اتوماتیک توربو 460 میلیون تومان و تارا دنده‌ای 450 میلیون تومان قیمت خورد.

  به صفر رسیدن معاملات بازار

  در این زمینه، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: قیمت‌های اعلامی در سایت‌های خودرویی همچنان بالاست، این در حالی است که خرید و فروش‌ها در بازار به صفر رسیده است.

  «سعید موتمنی» بیان‌داشت: با توجه به اینکه معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شود، نمی‌توان از قیمت‌ها سر در آورد، به عنوان مثال هر دستگاه رنو کولئوس در سایت‌ها تا 2 میلیارد و 550 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود، اما اندک معاملات این خودرو در بازار تا سقف 2.2 میلیارد تومان بوده است.

  وی افزود: با توجه به اخبار مثبت و منفی واصله از نوسانات بازار ارز و همچنین مشخص نشدن وضعیت واردات خودرو، خریدها به حداقل رسیده و خریداران منتظرند تا نتیجه کار را ببینند.

  موتمنی ادامه‌داد: این در حالی است که فروشنده خودرو در بازار هست، اما خریداران به‌طور طبیعی زمان خرید خود را تا ثبات نسبی بازار و نرخ ارز به تعویق می‌اندازند.

  وی تصریح‌کرد: روز گذشته قیمت دلار تا کانال 26 هزار تومان پایین آمد و این اتفاق بار دیگر بازار را در رکود فرو خواهد برد، اما اگر ثبات نرخ را در این کانال شاهد باشیم معاملات جانی تازه خواهد گرفت.

  این مقام صنفی یادآور شد: مشتریان در یک سال گذشته نرخ‌های متفاوتی برای دلار از 21 هزار و 500 تومان تا 28 هزار تومان و اکنون در کانال 26 هزار تومان را تجربه کرده‌اند و تا زمانی که ثباتی حداقل چند هفته‌ای شاهد نباشیم، معاملات راه نخواهد افتاد.

  خریداران خودرو در انتظار کاهش قیمت‌ها/بازار خارجی‌ها در خواب عمیق

  بازار خارجی‌ها در خوابی عمیق

  فعالان بازار خودروهای خارجی نیز از ثبات قیمت‌ها و رکود عمیق بازار خبر می‌دهند.

  «کوروش طواحن» نمایشگاه‌دار در شمال تهران در گفت‌وگو با ایرنا از بی‌تاثیر بودن روند کاشی نرخ ارز بر قیمت‌ها گفت و افزود: اکنون هیچ معامله و خرید و فروشی در بازار شاهد نیستیم.

  وی با بیان اینکه برآیند تحولات سیاسی و اقتصادی از جمله اخبار مثبت واصله از تحولات سیاسی بین‌المللی، کاهشی شدن نرخ دلار و نامشخص بودن وضعیت واردات خودرو، ثبات قیمت‌خودروهای خارجی را از ابتدای هفته در پی داشته، تصریح‌کرد: اکنون همه از خریدار و فروشنده در بازار دست نگه‌داشته‌اند تا نتیجه قطعی تحولات را شاهد باشند.

  بر اساس این گزارش، امروز در دسته مونتاژی‌ها و خارجی‌ها هر دستگاه چانگان مدل 98 حدود 535 میلیون تومان، جک اس 5 نزدیک به 730 میلیون تومان، هایما اس 7 حدود 790 میلیون تومان، پژو 2008 مدل 99 حدود 955 میلیون تومان، سیتروئن سی 3 مدل 98 نزدیک به 950 میلیون تومان، فیدیلیتی پرایم پنج نفره حدود 980 میلیون تومان، هیوندای النترا مونتاژی یک میلیارد و 310 میلیون تومان و بی. ام. و 218i  حدود 2 میلیارد و 100 میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط