آرین موتور

بازار خودرو کی تمام برقی می‌شود؟

عصر خودرو- : فرض بر اینکه از همین حالا همه تولیدات خودروها از نوع برقی باشند، با ۲ میلیارد خودروی بنزینی در حال تردد چه باید کرد؟

بازار خودرو کی تمام برقی می‌شود؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، به زودی هزینه تولید خودروهای برقی و قیمت آنها هم‌تراز خودروهای بنزینی می‌شود، اما این تازه میانه نبرد است. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در نشست سالانه سهامداران به این حقیقت مهم اشاره کرد که «آنچه اهمیت دارد، ناوگان در حال تردد است.» کارشناسان هم می‌گویند در اواسط همین دهه، خرید خودروهای برقی با قیمت خودروهای بنزینی کنونی ممکن می‌شود. اما حداقل چند دهه وقت لازم است که کل خودروهای در حال تردد در طرح‌های جایگزینی خودروهای فرسوده، جای خود را به خودروهای برقی بدهند.
  بازار خودرو کی تمام برقی می‌شود؟
  ماسک در پاسخ به این سوال که چه زمانی خودروهای برقی نیاز به بازیافت باتری پیدا می‌کنند، گفت: حدود 2 میلیارد خودروی سبک و سنگین، سواری و تجاری در حال تردد هستند. سالانه 100 میلیون خودروی جدید تولید شده و وارد گردونه حمل‌ونقل می‌شود. خودروهای سبک و سنگین حدود 20 سال در گردونه حمل‌ونقل در حال تردد باقی می‌مانند. کل خودروهای برقی در جهان هنوز به یک درصد کل خودروها نرسیده‌اند. حداقل 30 تا 40 سال دیگر وقت باقی است که تسلا دیگر نیازی به حفاری و استخراج از معادن نداشته باشد.

  اما در اکتبر سال 2020 ماسک گفته بود که هدف‌گذاری کرده است تا سال 2030 ظرفیت تولید تسلا را به 20 میلیون دستگاه در سال برساند. سوال بسیار خوبی که ایلان ماسک می‌پرسد این است که آیا جایگزینی یک درصد از خودروهای سوخت فسیلی [گازوئیلی و بنزینی] با خودروهای برقی با این سرعت، ما را به جایی می‌رساند؟

  وقتی میزان تولید تسلا را در سال 2019 با گفته ایلان ماسک می‌سنجیم، عمق کار و بلندپروازی وی روشن می‌شود. زمانی که ماسک 20 میلیون خودرو در سال را هدف‌گذاری می‌کرد، کل تولید تسلا در آن سال 367هزار و 500 دستگاه بود.

  یکی از بزرگ‌ترین موانع گسترش خودروهای برقی، قیمت آن به شمار می‌رود که البته در سال‌های اخیر، کاهش داشته است. بخشی از این کاهش قیمت به خاطر کاهش قیمت باتری‌های خودرو است. در سال 2020 گزارش‌ها نشان می‌داد که فقط 5 درصد از خودروهای فروخته شده، برقی هستند، برای همین هم با گذشت این همه سال هنوز کمتر از یک درصد از خودروهای در حال تردد برقی شده‌اند. با سرعتی که فروش خودروهای برقی پیدا کرده، پیش‌بینی کارشناسان این است که تا سال 2025 حدود 20 درصد و در سال 2030 حدود 40 درصد از خودروهای نو برقی باشند و از سال 2040 به بعد خودروسازان دیگر خودروی بنزینی تولید نکنند. پیش‌بینی‌ دیگر کمی محافظه‌کارانه‌تر است و در گزارشی که نیویورک‌تایمز منتشر کرده، تا سال 2050 فقط 62 درصد از فروش خودروهای نو از نوع برقی خواهد بود. اگر قرار باشد تا سال 2050 برقی شدن خودروها به 95 درصد برسد، باید از سال 2035 فروش همه خودروهای نو به مدل‌های برقی محدود شود. البته بریتانیا از سال 2030 و ایالات کالیفرنیا در آمریکا از سال 2035 فروش خودروهای بنزینی را ممنوع می‌کند. جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا هدف‌گذاری کرده که تا سال 2030 معادل 50 درصد از خودروهای تولیدی برقی شوند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط