خودروسازی ایلیاریمکس

کامیون‌های بلاتکلیف و وعده‌ای که عملی نشد

عصر خودرو- در شرایطی که پس از ماه‌ها بلاتکلیفی قرار بود کامیون‌های وارداتی اروپایی مانده در گمرک‌های کشور تعیین تکلیف شود و با ورود دادستانی به این پرونده و مهلت مشخص شده تا پایان مهر ماه همه آن‌ها ترخیص شود، خبری از عمل به این وعده نیست.

کامیون‌های بلاتکلیف و وعده‌ای که عملی نشد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، در ماه‌های گذشته بلاتکلیفی کامیون‌های وارداتی دست دوم اروپایی در گمرکات کشور، موضوع بحث برانگیزی بود که مطرح شد و مورد اختلاف مسئولان بخش خصوصی و دولتی بود.

  بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته تا کنون بیش از 6000 دستگاه کامیون در گمرک‌های کشور رسوب کرده بودند و با مشکلات و موانع مختلفی برای ترخیص مواجه شده بودند. هر یک از این موانع در نامه‌ای از سوی گمرک منتشر شد تا سهم هر یک از دستگاه‌های متولی در بروز این مشکل مشخص شود.

  نهایتا این دادستانی تهران بود که به این پرونده ورود کرد و برای همه دستگاه‌های دولتی دخیل در واردات و ترخیص کالا مهلت یک ماهه تعیین کرد تا آن‌ها هر چه سریعتر کامیون‌های وارداتی را ترخیص کنند،  این مهلت پایان مهر ماه اعلام شد.

  در روزهای گذشته مسئولان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این زمینه اعلام کردند که 1200 دستگاه کامیون وارداتی ترخیص شده و روند ترخیص سرعت و شتاب زیادی گرفته است. صدراله بمانا – مشاور رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در امور نوسازی ناوگان- در این باره به ایسنا گفت: تا کنون 6500 دستگاه کامیون وارداتی دست دوم اروپایی ثبت سفارش شده‌اند که بر اساس آمار حدود 1200 دستگاه تا کنون ترخیص شده و بقیه آن‌ها نیز با سرعت بیشتری نسبت به گذشته در حال ترخیص است.

  وی با بیان اینکه در یک ماهه اخیر حدود 300 دستگاه کامیون ترخیص شدند، افزود: بر اساس آخرین آمارهای دریافت شده طی شش ماه گذشته حدود 1200 دستگاه کامیون ترخیص شده است  و 2100 دستگاه کامیون نیز در نوبت ترخیص قرار دارد اما آمار مشخص و به روزی از تعداد دقیق کامیون‌های ترخیص شده نداریم. البته طبق آمار گمرک حدود 3600 دستگاه کامیون هم در بازرگان است که هنوز در چرخه ترخیص قرار نگرفته‌اند.

  البته پس از این اظهارات نیز داریوش امانی –رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای- درباره روند ترخیص کامیون‌های وارداتی اینگونه توضیح داد: تا کنون حدود 1200 کامیون وارداتی ترخیص شدند و در حال حاضر 3600 دستگاه کامیون در گمرک‌ باقی مانده است.

  وی افزود: از زمانی که دستگاه قضایی به این موضوع ورود پیدا کرده سرعت ترخیص کامیون ها افزایش پیدا کرده است؛ به گونه ای که قبل از آن حدود 500 دستگاه کامیون ترخیص شده بود اما توانستیم با همکاری دستگاه قضایی در همین بازه زمانی حدود 700 کامیون را ترخیص کنیم.

  این اظهارات در حالی صورت گرفت که نه تنها آمارهای ارائه در این زمینه تناقض‌های آشکاری با هم داشت بلکه قرار بود بر اساس مهلت تعیین شده دادستانی تا پایان مهر ماه 6000 هزار دستگاه کامیون وارداتی مانده در گمرکات کشور ترخیص شوند.

  جالبتر اینکه بر اساس گزارشی که ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به معاون دادستان تهران در این بازه زمانی، بخش قابل توجهی از کامیون‌ها هنوز ترخیص نشده است.

  طبق اعلام وی با وجود پیگیری‌های مکرر موضوع ترخیص کامیون‌های وارداتی موجود در گمرک‌ و صدور و ابلاغ بیش از 10 دستورالعمل، بخشنامه، اخطاریه و... به متصدیان ذیربط و همچنین انعکاس مشکلات واردکنندگان کامیون‌ها به دادستان تهران،   در مهلت تعیین شده فقط نزدیک به 500 دستگاه کامیون از دو گمرک تهران (شهریار سابق) و غرب تهران ترخیص قطعی شده است.

  حالا باید دید دستگاه قضایی چگونه به این مسئله ورود پیدا کرده و چه برخوردی با مقصران اصلی و موانع ترخیص کامیون‌های وارداتی می‌کند؟

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط