فونیکسریمکسبهتام

وضع تولید ریزتراشه‌ها در ۲۰۲۱

عصر خودرو- رشد تولید تراشه در چین در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ به ۲برابر رسید، با این حال خودروسازی جهان با بحرانی بزرگ به دلیل کمبود این قطعات مواجه شد.

وضع تولید ریزتراشه‌ها در ۲۰۲۱
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، بر اساس آمار منتشر شده توسط «دفتر ملی آمار چین» تولید مدارهای یکپارچه یا در اصطلاح «آی‌سی» هم در شرکت‌های بومی و محلی چین و هم در شرکت‌های متعلق به کشورهای خارجی در سال 2021 نسبت به سال 2020 دو برابر شده است. چین در سال 2021 موفق به تولید 4/ 359 میلیارد آی‌سی شد که رشد 3/ 33 درصدی نشان داده است. چین با 2/ 16درصد رشد نسبت به سال 2019 موفق به تولید 3/ 261 ‌‌‌میلیارد آی‌سی در سال 2020 شده بود.

  هرچند که این آمار به تفکیک صنایع و تکنولوژی منتشر نشده اما با توجه به اینکه چین توانایی تولید پیشرفته‌ترین آی‌سی‌ها را ندارد، ‌‌‌ از این رو تمام صنایع در دنیا با کمبود شدید تراشه نیمه‌هادی در سال 2021 روبه‌رو شده بودند و همچنان این کمبود ادامه دارد. همین عامل باعث شده است که فشار بیشتری در عرصه سیاستگذاری‌های پکن در جهت تقویت خودکفایی در تراشه‌های نیمه‌هادی ایجاد شود. انجمن صنعت نیمه‌هادی آمریکا اوایل ماه ژانویه 2022 پیش‌بینی کرده صنعت نیمه‌هادی (پردازشگرها یا تراشه‌های نیمه‌هادی) در چین تا سال 2024 حدود 4/ 17 درصد از سهم جهانی را به خود اختصاص خواهد داد، در حالی که تا سال 2020 سهم چین فقط 9‌درصد بوده است.

  در صورتی که این پیش‌بینی درست از آب در آید، چین بعد از آمریکا و کره‌جنوبی، مقام سوم فروش تراشه را در جهان خواهد داشت. دولت چین با صرف یارانه، سیاست‌های اولویت‌بخشی و ترجیح در تدارک و سیاست‌های حمایتی دیگر سرمایه‌گذاری در عرصه تولید نیمه‌هادی را تقویت می‌کند.

  در سال 2021 چین با سرمایه‌گذاری 26‌میلیارد دلاری، 28 پروژه جدید برای تولید تراشه تعریف و اجرا کرد. در آمار و گزارش جداگانه از سوی اداره عمومی گمرگ چین مشخص شده است که خود چین در سال 2021 به ارزش 432‌میلیارد دلار آمریکا واردات تراشه داشته است. برای مقایسه، هزینه‌ای که چین برای واردات تراشه‌های نیمه‌هادی پرداخت می‌کند با مجموع هزینه‌های این کشور در واردات نفت خام و گندم برابر است.

  از لحاظ حجم، واردات 5/ 432 ‌میلیارد دلاری آی‌سی در سال 2021 همچنان بزرگ‌تر از حجم تولید این کشور است. با این حال کمپانی‌های چینی در مقایسه با نیاز جهانی، بازیگران خرده‌پا به حساب می‌آیند. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت تحقیقاتی آی‌سی اینسایتس 17 شرکت تولید نیمه‌هادی با گردش مالی بالای 10‌میلیارد در سال 2021 همگی غیرچینی بوده‌اند. در صدر این جدول سامسونگ الکترونیک، غول تراشه‌سازی حافظه از کره‌جنوبی بوده که گردش مالی آن در سال 2021 به 8/ 78 میلیارد دلار رسید. مقام دوم از آن اینتل آمریکا و مقام سوم در اختیار TSMC تایوان بود. شرکت بین‌المللی سازنده نیمه‌هادی چین در این جدول مقام 25 را به دست آورده است. در آماری جداگانه بر اساس داده‌های منتشر شده دفتر ملی آمار چین، فروش خودروهای انرژی نو (برقی، ‌‌‌ هیدروژنی و... ) 6/ 145درصد رشد داشت.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط