خودروسازی ایلیاریمکس

صاحبان خودروهای لوکس چقدر مالیات دادند؟

عصر خودرو- صاحبان خودروهای بالای یک میلیارد تومان بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مکلف به پرداخت مالیات شدند و آخرین بررسی‌ها در این زمینه حاکی از آن است که نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از صاحبان این خودروها معادل ۱۲ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند.

صاحبان خودروهای لوکس چقدر مالیات دادند؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از ایسنا، بر اساس مقررات تعیین شده در بند (ش) تبصره (6) قانون بودجه سال گذشته، مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که در ابتدای سال 1400 مالک خودروی مزبور بوده‌اند، به شرح زیر مشمول مالیات شدند:

  1) اشخاص حقوقی غیردولتی به ازای هر خودروی با ارزش روز بالاتر از یک میلیارد تومان.

  2) اشخاص حقیقی که مجموع ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از 18 سال تحت تکفل خود بالای یک میلیارد تومان باشد. 

  در این بین، نرخ مالیات سالانه مجموع ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین بر اساس جدول زیر است:

  همچنین، مآخذ محاسبه مالیات خودروهای گران قیمت ارزش روز انواع خودرو است که ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین با توجه به سال ساخت یا واردات آن‌ها و متناسب با جداول ارزش خودرو که تا پایان سال 1399 اعلام شده، تعیین شده است. 

  علاوه بر این، مشمولان این مالیات باید تا پایان بهمن ماه سال گذشته مالیات متعلقه را پرداخت می‌کردند که در صورت پرداخت نکردن، سازمان امور مالیاتی می‌تواند از طریق عملیات اجرایی مالیات مربوطه را وصول کند. 

  البته، ثبت نقل‌ و انتقال این خودروها و تعویض پلاک آن‌ها منوط به پرداخت مالیات‌های نقل‌ و انتقال قطعی و اجاره و مالیات سالانه خودروهای گران قیمت است. 

  اقدامات سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات از خودروهای لوکس

  بررسی عملکرد سازمان امور مالیاتی در اخذ مالیات خودروهای لوکس در سال 1400 بیانگر این است که این سازمان در تاریخ 30 دی ماه سال گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مالیات متعلق به مالکان خودرو با جمع ارزش بیش از یک میلیارد تومان را محاسبه شده و در درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان قرار گرفته است که اشخاص مزبور می‌توانند برای مشاهده و پرداخت مبلغ مالیات مربوطه به نشانی my.tax.gov.ir مراجعه کنند.

  در این زمینه، سازمان امور مالیاتی در درگاه ملی خدمات الکترونیک، سامانه مالیات خودروهای لوکس را تعبیه کرد که مشمولان می‌توانستند با مراجعه به این سامانه از مشاهده تعداد و نوع خودرو به تفکیک خارجی و داخلی، ارزش خودرو به تفکیک خارجی و داخلی و میزان مالیات، چاپ قبض و پرداخت آنلاین از طریق درگاه بانک ملی ایران و واریز مستقیم مالیات به شماره حساب اداره کل ذیربط، ثبت اعتراض مؤدی مالیاتی و همچنین انتخاب اداره کل تشکیل پرونده بهره‌مند شوند.

  فقط 2000 نفر مالیات خودروی لوکس دادند

  اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی در این راستا حاکی از آن است که از 17.5 میلیون خودروی سواری و دوکابین موجود در کشور، معادل 550 هزار خودرو مشمول این مالیات هستند که این خودروها باید 5600 میلیارد تومان مالیات بدهند و برای دریافت این مالیات به مالکان آنها پیامک داده شده است که مالیات خود را پرداخت کنند.

  پیگیری میزان مالیات پرداختی صاحبان خودروهای لوکس از سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد که تا 22 اسفند ماه سال گذشته نزدیک به 2000 نفر از صاحبان این خودروها معادل 12 میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند.

  در حالی این رقم از میزان پرداختی‌های مالیات خودروهای لوکس در سال 1400 ثبت شده است که مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی معتقد است که بیشتر وصولی این مالیات در امسال و در زمان نقل‌وانتقال محقق خواهد شد. 

  صاحبان خودروهای لوکس امسال چقدر مالیات می‌دهند؟

  گفتنی است که با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برای امسال نیز ارزش انواع خودروی سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی (خود و فرزندان کمتر از هجده سال و محجور تحت تکفل) و حقوقی بیش از یک میلیارد تومان مشمول مالیات سالانه خودرو به شرح زیر هستند:

  1- تا مبلغ 1.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

  2- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان؛ دو درصد

  3- تا مبلغ 4.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

  4- نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان؛ چهار درصد

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۸۸
    • خودرو امروز ۵۸۷
    • خودرو امروز ۵۸۶
    • خودرو امروز ۵۸۵
    • خودرو امروز ۵۸۴
    • خودرو امروز ۵۸۳
    • خودرو امروز ۵۸۲
    • خودرو امروز ۵۸۱
    • خودرو امروز ۵۸۰
    آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
    آرشیو