خودروسازی ایلیاریمکس

عضو هیئت مدیره کانون جایگاهداران سوخت:

۲۰۰ جایگاه سوخت کشور زیان دِه هستند

عصر خودرو- نوری گفت: حدود ۲۰۰ جایگاه سوخت زیان دِه با بودجه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی سرپا نگه داشته شده‌اند.

۲۰۰ جایگاه سوخت کشور زیان دِه هستند
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران، نوری عضو هیئت مدیره کانون سراسری جایگاهداران سوخت گفت: حق العمل جایگاهداران سوخت پاسخگوی هزینه‌های آنان نیست و برخی از جایگاه‌ها در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند؛ این حق العمل به صورت تکلیفی و دستوری از سوی دولت مشخص می‌شود و حدود 50 درصد جایگاهداران در اثر این مسئله، دچار مشکل شده‌اند.

  او می‌گوید: اقلام به کار رفته در جایگاه‌ها دچار جهش‌های قیمتی شده‌اند؛ به عنوان مثال، یک نازل در سال 97، 40 هزار تومان بوده و اکنون، یک میلیون و 200 هزار تومان است. کارمزد هر لیتر بنزین، 157 تومان و هر لیتر گازوئیل، 93 تومان است و مالیات بر ارزش افزوده و هزینه تبخیر بنزین را هم درون همین عدد گنجانده‌اند.

  به عقیده آقای نوری، مشکلاتی مثل تبخیر بیش از حد استاندارد بنزین و گازوئیل که منجر به کسری فرآورده در مخازن جایگاه‌ها می‌شود و همچنین نداشتن گازوئیل به مدت 24 ساعت برای توزیع، از جمله دلایل ضرر کردن جایگاهداران است.

  او گفت: تبخیر بنزین از زمانی که اولین بار انگلیسی‌ها پمپ‌های بنزین را در ایران راه اندازی کردند، 47 لیتر به ازای 10 هزار لیتر بنزین بوده و تغییری نداشته؛ حالا با آغاز طرح کهاب هم، همین عدد را در نظر گرفته‌اند. فکر می‌کنم طرح کهاب فقط یک تبلیغ است؛ هزینه میزان برق مصرف تجهیزات طرح کهاب، خیلی بالاتر از تبخیر شدن بنزین است.

  عضو هیئت مدیره کانون سراسری جایگاهداران سوخت گفت: نصب تجهیزات طرح کهاب بین 400 تا 500 میلیون تومان برای جایگاهداران هزینه دارد؛ اما عمر مفید آن فقط 10 سال است. یعنی هر جایگاهدار، باید ماهیانه 30 تا 40 میلیون تومان کنار بگذارد تا در 10 سال آینده بتواند تجهیزات جدید را خریداری کند.

  او همچنین گفت: جایگاهداران تمام گازوئیلی را که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به آن‌ها تحویل می‌دهد، عرضه می‌کنند، اما باز هم نمی‌توانند 24 ساعته فعالیت کنند، زیرا گازوئیل کافی ندارند. اکثر جایگاه‌ها بعد از 3 تا 4 ساعت کار، دیگر گازوئیلی ندارند که بفروشند.

  طبق آمار کانون جایگاهداران سوخت کشور، بیش از 200 جایگاه سوخت به حالتی رسیده‌اند که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از بودجه خودش برای جلوگیری از ورشکستگی آن‌ها، ماهیانه 31 میلیون تومان را به عنوان هزینه ترمیمی در نظر گرفته است. در سراسر کشور، حدود 4 هزار و 200 جایگاه بنزین و نفتِ گاز (گازوئیل) و حدود 2 هزار و 800 جایگاه سی ان جی وجود دارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۸۴
    • خودرو امروز ۵۸۳
    • خودرو امروز ۵۸۲
    • خودرو امروز ۵۸۱
    • خودرو امروز ۵۸۰
    • خودرو امروز ۵۷۹
    • خودرو امروز ۵۷۸
    • خودرو امروز ۵۷۷
    • خودرو امروز ۵۷۶
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو