خودروسازی ایلیاریمکس

ایران چقدر و با چه ارزشی بنزین صادر می‌کند؟

عصر خودرو- به استناد گزارش‌های رسمی، ایران در سال گذشته روزانه حدود ۵.۳ میلیون لیتر صادرات بنزین داشته که متوسط ارزش آن در هر لیتر ۳۸ سنت یعنی لیتری حدود ۹۵۰۰ هزار تومان بوده است.

ایران چقدر و با چه ارزشی بنزین صادر می‌کند؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، مدتی است که با هشدارهای وزارت نفت در مورد وضعیت بنزین و نزدیک شدن مصرف روزانه آن به ظرفیت پالایش کشور، شائبه واردات بنزین مطرح است. به این بهانه جریان صادرات این کالا در تجارت خارجی مورد بررسی قرار گرفت.

  سید روح اله لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- در این‌باره به ایسنا گفت که ایران در سال 1400 حدود یک میلیارد و 934 میلیون و 369 هزار و 567 کیلو صادرات بنزین داشته است که ارزش آن به 732 میلیون و 66 هزار و 638 دلار می‌رسد.

  برذاین اساس می‌توان گفت که ایران در سال گذشته روزانه حدود 5.3 میلیون لیتر صادرات بنزین داشته است.

  همچنین اگر ارزش صادرات بنزین مورد محاسبه قرار گیرد با توجه به مجموع صادرات بیش از 1.9 میلیارد دلاری و ارزش بالغ بر 732 میلیون دلاری آن ارزش هر لیتر به حدود 38 سنت بوده است.

  در این شرایط با در نظر گرفتن متوسط نرخ 25 هزار تومانی دلار در سال گذشته، برای متوسط 38 سنت، تقریبا متوسط ارزش هر لیتر بنزین صادراتی ایران حدود 9500 هزار تومان بوده است.

  گفتنی است که طبق آخرین گزارش‌های وزارت نفت، مصرف روزانه بنزین در ایران به 120 میلیون لیتر رسیده و بعد از افزایش قیمت این کالا در آبان ماه 1398،   در حال حاضر هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 و آزاد با نرخ 3000 تومان عرضه می‌شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط