خودروسازی ایلیاریمکس

فروش خودرو از تولید پیشی گرفت

عصر خودرو- صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور نشان می‌دهد آنها هرچند در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته با افت فروش مواجه شده‌اند، با این حال در نخستین ماه سال بیش از میزان تولیدشان فروخته‌اند. این اتفاق در شرایطی رخ داده که خودروسازان در سه هفته فروردین امسال هیچ فروشی نداشته‌اند.

فروش خودرو از تولید پیشی گرفت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، بنا بر آمار ارائه‌شده به بورس توسط سه خودروساز بزرگ کشور، آنها در مجموع حدود 56‌هزار دستگاه انواع محصول سواری و وانت را به فروش رسانده‌اند. در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته، فروش خودروسازان 17‌درصد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع محصول بیشتری را در فروردین نسبت به رقم تولید، فروخته‌اند. تولید غول‌های جاده مخصوص در نخستین ماه امسال حدودا 45‌هزار دستگاه محصول اعم از سواری و وانت بوده است. بنابراین با توجه به اینکه آنها 56‌هزار دستگاه محصول را در فروردین فروخته‌اند، فروش‌شان 11‌هزار دستگاه بیشتر از تولید به ثبت رسیده است. اینکه چرا در فروردین امسال فروش خودروسازان از تولید پیشی گرفته، بیش از هر مساله‌ای با ماجرای محصولات ناقص در ارتباط است.

  ایران خودرو و سایپا، هم در نوروز سال گذشته و هم تعطیلات عید امسال، اقدام به تکمیل و تجاری‌سازی محصولات ناقص خود کردند تا از فشار و حساسیت افکار عمومی و نهادهای نظارتی در این ماجرای پرحاشیه بکاهند. آنها در تعطیلات نوروز پارسال و در حالی که در این دوران فعالیت نمی‌کنند، تکمیل و تجاری‌سازی محصولات ناقص را در دستورکار قرار دادند. هرچند این اقدام خودروسازان سبب شد از تعداد خودروهای ناقص کاسته و انبارهایشان خلوت شود، با این حال اصل ماجرای تولید خودروهای ناقص در سال 1400 همچنان ادامه یافت و خودروسازان را گرفتار حاشیه‌ای بزرگ کرد. پارکینگ‌های پر از محصول ایران خودرو و سایپا، ذهن افکار عمومی و نهادهای نظارتی را به سمت احتکار برد؛ از همین رو این دو خودروساز تمرکز خود را روی تکمیل و تجاری‌سازی آنها گذاشتند. این روند از اوایل زمستان شروع شد و به‌تدریج اوج گرفت و سبب شد در تعطیلات نوروز امسال نیز خودروسازان به سراغ محصولات ناقص خود رفته و نسبت به تکمیل و تجاری‌سازی آنها اقدام کنند.

  این موضوع هرچند سبب افت تولید خودروسازان در فروردین امسال در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته شد، اما آمار فروش آنها را (نسبت به میزان تولید) بالا برد. در واقع از آنجا که خودروهای تکمیلی در حکم محصولات تجاری‌سازی‌شده هستند، فروش خودروسازان افزایش یافته است. افزایش فروش خودروسازان در حالی است که منحنی قیمت در بازار خودرو طی فروردین امسال روندی افزایشی داشته و همچنان نیز ادامه دارد، البته ظاهرا با سرعتی کمتر. این موضوع نشان می‌دهد اثر انتظارات تورمی (ناشی از متوقف شدن مذاکرات برجام، رشد قیمت ارز و اخباری که درباره ادامه ممنوعیت واردات خودرو منتشر شد) بر افزایش فروش خودروسازان غالب شده و اجازه نداده منحنی قیمت متاثر از این اتفاق (رشد فروش) کاهشی شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط