خودروسازی ایلیاریمکس

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت:

تولید خودروهای ناقص‌ ۵۰ درصد‌ کمتر شد

عصر خودرو- مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: روند تولید خودروهای ناقص کاهش یافته و میزان عرضه خودروسازان به بازار نسبت به سال های اخیر روند افزایشی به خود گرفته است.

تولید خودروهای ناقص‌ ۵۰ درصد‌ کمتر شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از فارس، عبدالله توکلی‌ لاهیجانی درباره وضعیت تولید خودروسازان کشور، اظهار داشت: برخلاف روند شکل گرفته مرسوم در  سال‌های اخیر در صنعت خودروی کشور که تمرکز بر آمار تولیدی بود و چنین رهیافتی عملا قابلیت عرضه به بازار را ندارد، هدف‌گذاری به گونه‌ای صورت گرفت که با توقف تدریجی تولید ناقص، آمار تولید «خودروهایِ کامل» روند صعودی داشته باشد.

  مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: متاسفانه دو اتفاق نامطلوب در صنعت خودروی کشور در سال های گذشته مرسوم شده بود که تلاش شد تغییر ریلی در این دو صورت پذیرد.

  وی بیان داشت: اول اینکه آمار تولید منتشر شده توسط خودروسازان شامل تولیدات ناقصی بود که عملا قابلیت عرضه نداشتند و در کف پارکینگ ها می‌ماند‌ و علاوه بر کاهش کیفی فراوان، سبب تحمیل هزینه های مالی و سربار به خودروسازان می‌شد.

  توکلی لاهیجانی بیان داشت: مورد دوم اینکه عرضه خودروسازان به صورت کم و قطره چکانی و البته هر خودروساز به صورت جداگانه و غیرشفاف انجام می شد که سبب شکل دهی بازارهای کاذب و یا تداوم فعالیت سوداگران در این بازار می شد.

  * تولید خودروهای ناقص تا 50 درصد کاهش یافت

  وی گفت: اما با تدابیر وزارت صمت هر دوی این نقیصه برطرف شد و اکنون می‌توان گفت که میزان خودروهای ناقص در سال 1401 نسبت به سال 1400 به میزان پنجاه درصد کاهش یافته و تعداد معوقات خودروسازان نیز تا هشتاد درصد در سال 1401 نسبت به مدت مشابه در سال 1400  کاهش یافت است.

  * تحویل خودرو در سال جاری نسبت به پارسال 20 درصد افزایش دارد

  وی اضافه کرد: از سوی دیگر تحویل خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته حدودا بیست درصد افزایش داشته است که  با عرضه خودروهای متنوع در سامانه یکپارچه خودرو در روزهای آتی این میزان هم افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت و تمهیدات به گونه ای اندیشده شده تا شرایط عرضه به نفع مصرف کنندگان واقعی تغییر کند.

  مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت با اشاره به وضعیت تولید و تحویل خودروهای ناقص تا 18 اردیبهشت امسال توسط دو خودروساز بزرگ کشور، گفت: تعداد کل تحویل خودرو فاکتور شده دو خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو و سایپا) تا 18 اردیبهشت 1401 صد و یک هزار و 449 دستگاه بود است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 86 هزار 275 دستگاه افزایش یافت است که شاهد روند رشد 18 درصدی در این زمینه بوده ایم.

  وی افزود: تعداد تعهدات معوق شده دو خودروساز تا تاریخ 18 اردیبهشت 1401 تعداد 10 هزار و 674 دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6 هزار و 547 دستگاه، شاهد روند کاهشی 82 درصدی هستیم.

  توکلی لاهیجانی بیان داشت: تولید خودروهای ناقص تولید شده دو خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو و سایپا) تا تاریخ 18 اردیبهشت 1401 در مجموع 56 هزار و 751 دستگاه بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که 112 هزار و 656 دستگاه بوده شاهد روند کاهش 50 درصدی هستیم.

  وی بیان کرد: با تکیه بر این روند تولید خودروی کامل در هفته جاری شاهد عرضه مناسبی در سامانه قرعه کشی یکپارچه خواهیم بود به گونه ای که امکان رسیدن خودرو به مصرف کنندگان در این عرضه بالاتر باشد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط