خودروسازی ایلیاریمکس

سهم ۳۰ درصدی دولت در قیمت خودروهای مونتاژی

عصر خودرو- به گفته مدیرعامل بهمن موتور همه قیمت یک خودرو مونتاژی سهم خودروساز نخواهد بود و ۳۰ درصد صرف پرداخت عوارض و مالیات، گمرک، سازمان بنادر و کشتیرانی، استاندارد، دارایی و راهور ناجا بابت شماره گذاری، بیمه و بانک ها می شود.

سهم ۳۰ درصدی دولت در قیمت خودروهای مونتاژی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو»، شیک سالی است از عرضه خودرو فیدلیتی در شرکت بهمن موتور می گذرد. در این یک سال فیدلیتی توانسته خود را به نوعی در دل مردم جا کند و در رنج خودروهای بازه قیمتی 800 تا 900 تومان عموم را علاقمند به خرید از بهمن موتور کند. البته قیمت گذاری بسیار خوب برای این خودرو در کنار امکانات و کیفیت بالا که همیشه زبان زد محصولات بهمن موتور است، در استقبال از این خودرو نیز بی تاثیر نبوده است. بهمن موتور در جدیدترین شرایط فروش خود که در حال انجام است قیمت فیدلیتی پرایم 5نفره را 844 میلیون و ٧نفره را ٨٥٩ میلیون اعلام کرده است. البته قیمتی رقابتی با حاشیه سود بسیار پایین!

  محمد ضرابیان مدیرعامل بهمن موتور در خصوص هزینه های مرتبط با قیمت گذاری فیدلیتی گفت: 5سال خدمات پس از فروش، یک سال سرویس دوره ای رایگان، هزینه سرسام آور حمل و نقل خارجی، پورسانت نمایندگان فروش، هزینه سود بانکی همه در اعلام این قیمت دخیل هستند.

  مدیرعامل بهمن موتور با اشاره به سهم 30 درصدی دولت در قیمت خودروهای مونتاژی اظهار کرد: سازمان‌های دولتی و ادارات که بر مبنای قانون بودجه ملزم به دریافت عوارض و مالیات می باشند، گمرک، سازمان بنادر و کشتیرانی، استاندارد، دارایی و راهور ناجا بابت شماره گذاری، بیمه و بانک ها در مجموع 30 درصد از هزینه فیدلیتی و سایر محصولات مونتاژی خودروسازان را شامل می شوند.

  وی ادامه داد: هزینه حمل هر کانتینر قطعات فیدلیتی از چین به ایران 5000 دلار است که در هر کانتینر قطعات دو خودرو جای می گیرید؛ یعنی برای هر خودرو فقط 75میلیون هزینه حمل قطعات است.

  مدیرعامل بهمن موتور تصریح کرد: همه این ها را جمع بزنیم در نگاه اول می بینیم تنها 500 میلیون تومان سهم کارخانه از قیمت فروش فیدلیتی است که از این هزینه هم باید قطعات تهیه کند، هم باید دستمزد نیروی انسانی پرداخت کند و در باطن قضیه می توان گفت همه آن سهم خودروساز نخواهد بود. چرا که بخش مهمی در خارج از سهم سازمان هزینه می شود که هر سال نیز مشمول تورم و افزایش قیمت خواهد شد؛ از آن جمله می توان به حقوق و مزایای نیروی کار، مالیات بر درآمد و ... اشاره کرد و در حقیقت سود مجاز شرکت ها 17 درصد روی قیمت نهایی خودرو بعد از تولید و با هزینه های تولید است که سود ما در بهمن موتور کمتر از ضوابط قیمت گذاری تولید داخل است و برای مثال روی خودرو 800 میلیون تومانی نهایتا حدود 100 میلیون تومان می باشد.

  ضرابیان با اشاره به اینکه اگر دولت می خواهد کاهش قیمت برای خودروها انجام شود ابتدا باید در کار خود بازنگری کند و کمی از سود خود بکاهد، گفت: چرا که با توجه به افزایش تورم نمی توان از یک سرمایه گذار مانند خودروسازان خصوصی انتظار داشت با قناعت به سود مثلا بین ٥ تا ١۰ درصدی سرمایه شان را در این کار بلوکه کنند. خودروسازان در حقیقت تنها بار سخت مراحل تولید در ایران و تحریم های داخلی را به دوش می کشند و گرنه هزینه های سربار مالی، مالیات و تمام هزینه های دیگر در نهایت روی قیمت نهایی محاسبه و از مشتری اخذ می شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط