خودروسازی ایلیاریمکس

پراید به زیر ۲۰۰ میلیون تومان بازگشت

کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو تداوم دارد

عصر خودرو- بررسی بازار خودروی پایتخت در روز جاری (شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه) حاکی از روند نزولی قیمت‌ها، به‌ویژه در خودروهای داخلی و مونتاژی است. در این میان پراید ۱۱۱ به زیر ۲۰۰ میلیون تومان بازگشت.

کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو تداوم دارد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، کاهش قیمت‌ها در بازار که به‌طور مشخص از هفته گذشته با قوت یافتن موضوع واردات خودرو و همچنین شفاف شدن عرضه و تقاضا در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.

  امروز در گروه سایپا هر دستگاه پراید 131 حدود 179 میلیون تومان، پراید 111 (مدل 99) بین 199 تا 201 میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار 194 میلیون تومان، تیبا 2 حدود 203 میلیون تومان، کوئیک معمولی 213 میلیون تومان، کوئیک آر (دو رنگ) 228 میلیون تومان و ساینا 213 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

  همچنین در گروه ایران‌خودرو، هر دستگاه پژو 206 تیپ 2 بین 299 تا 301 میلیون تومان،  پژو 206 تیپ 5 (مدل 99) 340 میلیون تومان، پژو 206 صندوق‌دار (مدل 1400) 357 میلیون تومان، سمند ال. ایکس بین 298 تا 300 میلیون تومان، رانا 291 میلیون تومان، پژو پارس معمولی 305 میلیون تومان، پژو پارس با موتور تی. یو5 حدود 372 میلیون تومان، پژو 207 دنده‌ای 390 میلیون تومان و پژو 207 اتوماتیک (مدل 1400) حدود 565 میلیون تومان ارزشگذاری شد.

  برپایه این گزارش، هرچند برخلاف هفته‌های گذشته تعداد فروشندگان در بازار به مراتب بیشتر شده، با این حال بازار همچنان در رکود کامل به سر می‌برد و خبری از خرید و فروش‌ها نیست.

  تعرفه ورودی خودروها چقدر خو اهد بود؟

  کارشناسان می‌گویند اکنون همه منتظر اعلام جزئیات واردات خودرو هستند که قرار است چه خودروهایی، در چه بازه قیمتی و با چه مشخصاتی و با چه تعرفه‌هایی وارد شود. در این میان نرخ تعرفه ورودی خودروها از نظر کارشناسان به عنوان یکی از مهمترین عوامل تلقی می‌شود.

  به اعتقاد کارشناسان، اگر خواهان رقابتی شدن بازار و برداشته شدن قرعه‌کشی‌ها هستیم باید تعرفه‌های ورودی خودروها کاهش یابد و واردات خودروهای ارزان قیمت با نرخ تعرفه پایین انجام شود. در این صورت تقاضای کاذب موجود در بازار خواهد شکست.

  «سعید موتمنی» رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران پایتخت در این زمینه گفت: قیمت‌ها این روزها نسبت به ایام پایانی سال گذشته با 13 درصد افزایش از سوی فروشندگان عنوان می‌شود، اما مطرح شدن موضوع واردات سبب شده تا اثر روانی آن را شاهد باشیم و فروشندگان قیمت‌های پایین‌تری برای خودروهای خود عنوان کنند.

  وی به قیمت‌گذاری برخی خودروهای جدید چینی در بازار اشاره کرد که با نرخ‌های بالایی اعلام شده و افزود: همین مساله سبب حرکت محتاط‌تر فروشندگان شده است.

  این مقام صنفی معتقد است: زمانی خرید و فروش‌ها در بازار به راه می‌افتد که جزئیات طرح واردات خودرو مشخص شده باشد که به این ترتیب، بازار از بلاتکلیفی خارج خواهد شد.

  وی تصریح‌کرد: ‌افزایش قیمت‌ها در ماه‌ها و هفته‌های گذشته سرسام آور بود و به‌طور مثال اختلاف قیمت 150 میلیون تومانی بین بازار و کارخانه در خودروی پژو 206 تپ2 وجود دارد.

  موتمنی اظهار داشت: نیاز ماهانه بازار خودروی ایران بین 110 تا 120 هزار دستگاه است و فاصله زیاد عرضه و تقاضا سبب شده تا حتی یک روز وقفه در عرضه خودرو، فاصله قیمتی ایجاد کند که بازگشت به نرخ اولیه تا هفته‌ها قابل جبران نباشد.

  در این زمینه، مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت نیز گفت: امروز آخرین روز از ممنوعیت ورود خودرو به کشور است و ما نیز همچنان منتظر ابلاغ دولت در این زمینه هستیم.

  «عبدالله توکلی لاهیجانی» خاطرنشان‌کرد: وزارت صمت پیشنهادات خود را در زمینه واردات خودرو عنوان کرده، اما هنوز جزئیات اعلام نشده است و امیدواریم طی یکی دو روز آینده اعلام شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط