فونیکسریمکس

تشدید بحران کمبود جهانی ریزتراشه

عصر خودرو- محدود شدن عرضه گازهای نجیب توسط روسیه در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا بر صادرات فناوری این کشور، کمبود ریزتراشه در دنیا را تشدید کرده و قیمت آن را بالاتر می‌برد.

تشدید بحران کمبود جهانی ریزتراشه
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، محدود کردن صادرات گازهای مورد نیاز برای تولید نیمه‌رساناها توسط دولت روسیه، کمبود ریز تراشه‌ها در بازار جهان را تشدید کرده و قیمت آن را افزایش می‌دهد.

  این محدودیت بر تولید داخلی نیمه‌رساناها در چین هم که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده ریزتراشه در دنیا و به‌شدت وابسته به واردات آن‌ است، تاثیر می‌گذارد.

  چین در سال گذشته میلادی حدود 300 میلیارد دلار ریزتراشه وارد کرد که از آن برای تولید خودرو، گوشی‌های هوشمند، کامپیوتر، تلویزیون و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب، بخش‌هایی که وابستگی بالایی به واردات ریزتراشه‌ها دارند، تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

  روسیه هفته گذشته در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا بر صادرات فناوری این کشور، عرضه گازهای نجیب را محدود کرد.

  گازهای نجیب مثل نئون، آرگون و زنون در روند تولید نیمه‌رساناها بسیار حیاتی هستند. از نیمه‌رساناها برای ساخت ریز تراشه‌های مورد نیاز در دستگاه‌های مختلف، خودروها و لوازم خانگی استفاده می‌شود.

  از آغاز همه‌گیری کرونا، دنیا با کمبود نیمه‌رساناها مواجه بوده‌ و درگیری اوکراین این مشکل را تشدید کرده‌است. قیمت جهانی نئون و زنون از آغاز جنگ اوکراین افزایش‌یافته است.

  شرکت‌های اینگس و کریون اوکراین حدود 50 درصد از نئون دنیا را برای تولید نیمه‌رساناها تامین می‌کردند. فعالیت این شرکت‌ها متوقف شده‌است. روسیه 30 درصد از نئون مورد نیاز دنیا را تولید می‌کند. چین و ژاپن ازجمله سایر تولیدکنندگان بزرگ گازهای نجیب در دنیا هستند، اما بیشتر تولید آن‌ها به مصرف داخل می‌رسد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط