خودروسازی ایلیاریمکس

رشد ۲۸۹ درصدی تولید خودروی کامل در بهار ۱۴۰۱

عصر خودرو- دو خودروساز بزرگ کشور موفق شدند بهار امسال را با تولید ۱۶۷ هزار و ۷۰۱ دستگاه خودروی کامل به پایان برسانند، آماری که در هم‌سنجی با پارسال رشد چشمگیر ۲۸۹ درصدی نشان می‌دهد.

رشد ۲۸۹ درصدی تولید خودروی کامل در بهار ۱۴۰۱
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از ایرنا، در مدت مشابه سال گذشته ایران‌خودرو و سایپا فقط 43هزار و  134 دستگاه خودروی کامل تولید کرده بودند.

  در سه‌ماهه نخست امسال دو خودروساز بزرگ یادشده همچنین 41 هزار و 218 دستگاه خودروی ناقص تولید کردند که به این ترتیب جمع تولیدات (کامل و ناقص) آنها به 208 هزار و 919 دستگاه رسید که نشان‌دهنده تحقق 88 درصدی برنامه‌های آنها است.

  بر پایه این گزارش، در بهار امسال آمار تحویل ایران‌خودرو و سایپا با رشد 36 درصدی همراه بود و به 246 هزار و 583 دستگاه رسید.

  همچنین تعهدات معوق آنها کاهش 70 درصد داشت و به 21‌هزار و 528 دستگاه رسید.

  شایان ذکر است جمع آمار خودروی ناقص انباشته در کف پارکینگ این دو خودروساز تا پایان خردادماه امسال به 42 هزار و 420 دستگاه کاهش یافت که سهم ایران خودرو 23‌هزار و 780 دستگاه و سهم سایپا 18هزار و 640 دستگاه است.

  تامین قطعات موردنیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپو شده در انبارهای شرکت‌های خودروساز به بازار تا نصاب استاندارد، یکی از فرامین هشت ماده‌ای رئیس‌جمهور به خودروسازان است.

  فرمان 8 ماده‌ای رییس‌جمهور در حوزه خودرو

  1- در حوزه تولید؛

  الف) تولید خودرو در سال 1401 نسبت به سال 1400 حداقل 50 درصد افزایش یابد.

  ب) سازوکارهای لازم به‌منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودروی اقتصادی» با ساختار به روز، فراهم شود.

  پ) در سال 1401 حداقل تولید سه خودروی قدیمی متوقف و سه خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

  2- تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران گسترش یابد و سرمایه‌گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی «در مقیاس اقتصادی»، فراهم شود.

  3- نسبت به تامین قطعات موردنیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپو شده در انبارهای شرکت‌های خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر در مدت 2 ماه اقدام شود.

  4- به‌منظور افزایش رقابت‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب‌سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان موردنیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال 1401، حداکثر ظرف مدت سه ماه رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

  5- در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به‌منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت‌مندی مردم؛

  الف) ضمن حذف تدریجی روند قرعه‌کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه‌کشی) فوراً اصلاح و شفاف‌سازی لازم در آن انجام شود.

  ب) از ابتدای سال 1401 پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش‌فروش شده باید بدون تأخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری شود.

  پ) هرگونه واگذاری خودرو به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی به‌صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.

  6- به‌منظور نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل 20 هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

  7- به‌منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل؛

  الف) هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال 1401 مطلقاً ممنوع است و دستگاه‌های مسوول موظف‌اند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به‌ویژه قطعات پرمصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز مقابله کنند.

  ب) خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال 1401، باید حداقل با سه سال یا پیمایش 60 هزار کیلومتر، ضمانت شوند.

  8- واگذاری مدیریت دولتی شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا حداکثر در مدت 6 ماه به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود.

  بر پایه این گزارش، معاون اول رییس‌جمهور، مسوول نظارت و پیگیری حسن اجرای این ابلاغیه خواهد بود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط