خودروسازی ایلیاریمکس

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو:

شکاف ۴۵ درصدی بین عرضه و تقاضای خودرو

واردات قیمت ها را می‌شکند

عصر خودرو- بازار خودرو طی ۳ هفته گذشته روند آرام و باثباتی را طی کرده و آنطور که رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران می گوید به دلیل عدم پاسخگویی به ۴۵ درصد از نیاز بازار، در صورت واردات خودرو قیمت ها می‌شکند.

شکاف ۴۵ درصدی بین عرضه و تقاضای خودرو
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از مهر، بازار خودرو که سال 1400 را با فراز و نشیب‌های بسیار طی کرد و در انتها نیز بنا به شرایطی همچون تغییرات نرخ ارز و انتشار اخبار مثبت سیاسی، سال را آرام و نزولی به پایان رساند، با شروع سال 1401 به یکباره دچار هیجانات قیمتی شد.

  وضعیت در دو ماه نخست سال جدید در بازار تا جایی پیش رفت که قیمت‌ها نسبت به اسفند ماه میانگین 10 تا 15 درصد افزایش یافت و فروشندگان چه در بخش خودروهای نو و چه در بخش خودروهای کارکرده، خودرو را با قیمت‌های دلخواه خود می‌فروختند.

  روند صعودی قیمت‌ها ادامه داشت تا اینکه اعلام شد حاکمیت با واردات خودرو موافق است و در نیمه نخست سال، خودروهای خارجی خاصه خودروهای اقتصادی و ارزان قیمت، وارد بازار ایران خواهند شد.

  همین خبر ترمز افزایش قیمت‌ها را کشید و روند قیمتی در بازار نزولی شد. البته آنطور که فعالان بازار می‌گویند خودرو همچنان بسیار گران است اما نسبت به هیجانات ابتدای سال، روند آرام تری را طی می‌کند.

  بازار آرام است

  در این رابطه سعید موتمنی اظهار کرد: طی 3 هفته گذشته، بازار خودرو روند آرامی را داشته و با اینکه نوسانات ارزی داشتیم اما قیمت خودرو تقریباً باثبات ماند و افزایش خاصی نداشتیم.

  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: در حال حاضر فقط افرادی که نیاز به خودرو دارند، در بازار هستند و خرید و فروش خاصی نداریم و بازار به نوعی راکد است.

  وی ادامه داد: عدم اثرگذاری نرخ ارز روی قیمت خودرو به دلیل این است که همه در بازار منتظر انتشار جزئیات واردات خودرو هستند؛ اگر واردات انجام شود قیمت‌ها به صورت محسوس ریزش می‌کند.

  موتمنی گفت: وزیر هم که اعلام کرد تعرفه خودروهای وارداتی پایین خواهد بود همین مساله منجر به شکسته شدن قیمت در بازار خودرو خواهد شد.

  45 درصد نیاز بازار بی پاسخ مانده است

  وی در مورد وضعیت عرضه خودرو نیز اظهار کرد: اگر وضعیت عرضه بهتر شده بود قطعاً قیمت‌ها پایین می‌آمد اما عرضه پاسخگوی تقاضا نیستم. اگر در سال‌های گذشته عرضه بهتری صورت می‌گرفت امروز فاصله قیمت کارخانه و بازار 100 درصد نمی‌شد و شاید فاصله قیمتی کمتر از 5 درصد می‌شد.

  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: مشکلات بازار خودرو برای امروز و دیروز نیست بلکه از سال 97 که عرضه نزولی شد، فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار نجومی شد و تقریباً به نیاز 45 درصد بازار پاسخی داده نشد.

  وی گفت: 206 تیپ 2 بین 303 تا 305 میلیون تومان، پراید 111 بین 202 تا 203 میلیون تومان، پراید 131 بین 180 تا 181 میلیون تومان، کوییک دنده‌ای 213 میلیون تومان، پژو پارس 315 میلیون تومان و سمند 300 میلیون تومان قیمت دارند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۸۸
    • خودرو امروز ۵۸۷
    • خودرو امروز ۵۸۶
    • خودرو امروز ۵۸۵
    • خودرو امروز ۵۸۴
    • خودرو امروز ۵۸۳
    • خودرو امروز ۵۸۲
    • خودرو امروز ۵۸۱
    • خودرو امروز ۵۸۰
    آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
    آرشیو