خودروسازی ایلیاریمکس

وزیر خارجه آذربایجان در نشست خبری با امیرعبداللهیان:

توافق دو کشور برای تولید مشترک خودرو و تراکتور

عصر خودرو- وزیر خارجه آذربایجان با تاکید بر اینکه آذربایجان خواستار عادی سازی روابط با جمهوری ارمنستان است، گفت: آمادگی خود را برای بازگشایی حمل و نقلی و ارتباطات بین المللی بین آذربایجان و ارمنستان اعلام کردیم.

توافق دو کشور برای تولید مشترک خودرو و تراکتور
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، در ادامه وزرای خارجه ایران و آذربایجان، جیحون بایرام‌اف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با بیان اینکه درخصوص تولید مشترک خودرو و تراکتور به توافقاتی با ایران دست یافتیم گفت:تاسیس و بهره برداری از سد و نیروگاه برق و آبی یکی از پروژه های مهم و دارای اولویت دو کشور است.

  وی ادامه داد: وزیر خارجه آذربایجان با تاکید بر اینکه ساخت راه آهن رشت به آستارا آمادگی داریم تعهدات خود را اجرا کنیم.

  وزیر خارجه آذربایجان تصریح کرد: امروز بعد از جنگ 44 روزه که به اشغال 30 ساله اراضی جمهوری آذربایجان پایان داد و در چارچوب حقوق بین الملل به عدالت تاریخ تحقق بخشید موضع جمهوری آذربایجان تکرار کردیم که از این قرار است، آذربایجان خواهان عادی سازی روابط با جمهوری ارمنستان بعد از دوران جنگ است.

  وی با بیان اینکه  بعد از سی سال اشغال اولویت اصلی بازسازی و آبادانی عمرانی مناطق آزاد شده از اشغال است، گفت: آذربایجان قدم‌هایی را در این خصوص برداشته است و پنج ماده اصلی را برای امضای سند صلح بین دو کشور کمک می‌کند، را تقدیم ارمنستان کردیم. همچنین آمادگی خود را برای بازگشایی حمل و نقل جاده‌ای و ارتباط بین منطقه‌ای در آذربایجان و ارمنستان و تحدید حدود مرزی بین ارمنستان و آذربایجان را اعلام کردیم و پیشنهادهایی را ارائه دادیم.

  بایرام‌اف افزود:  همکاری‌های منطقه‌ای با اجرای پروژه های مشترک با کشورهای منطقه از جمله ایران،چارچوب همکاری ما را تشکیل می دهد.به عنوان آغاز با ساخت یک بیمارستان و یک مدرسه را به شرکت‌های ایرانی واگذار کردیم ولی غیر از این ورود شرکتهای ایرانی در شهرک‌های صنعتی و مناطق آزاد تجاری جمهوری آذربایجان پیش‌بینی شده است که معافیت هایی را برای شرکت های فعال در نظر گرفته شده است و به توسعه و رشد مناطق حاشیه خواهد انجامید.

  وی ادامه داد: وزیر خارجه ایران به بحث محیط زیست و رود ارس اشاره کردند که دارای اهمیت زیادی برای من است

  وی اظهار داشت: در راستای این سفر با جناب آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقاتی داشتیم و تبادل نظر با ایشان انجام شد همچنین بعد از این دیدار خدمت آقای رئیسی خواهیم رفت و ملاقات با ایشان خواهیم داشت، روابط بین دو کشور مبتنی بر اشتراکات تاریخی و فرهنگی و مبتنی بر همسایگی و برادری مردمان دو کشور است.

  وی ادامه داد: دو هفته قبل وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به تهران سفر کرده بود و امروز وزیر نیروی ایران به جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

  وزیر خارجه آذربایجان افزود: در گفتگوهای امروز مذاکرات در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای انجام شد. علی رغم اینکه 30 درصد افزایش مبادلات تجاری 2021 در بین دو کشور داشتیم و همچنین 18 درصد در 8 ماهه نخست سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال گذشته حجم تجارت بین دو کشور رشد یافته است، اما ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی  دو کشور بالاتر از این ارقام است همچنین توافق کردیم که تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های مشترک نیمه‌تمام را پیگیری کنیم و پروژه‌های جدید را تعریف و اجرایی کنیم.

  بایرام اف گفت: در خصوص تولید مشترک خودرو و لوازم یدکی خودرو، تولید تراکتور و ادوات کشاورزی توافقات خوبی انجام شد که بین دو کشور انجام خواهد گرفت.

  وی ادامه داد: همچنین تکمیل فاز دوم سد و نیروگاه های برق آبی و بهره برداری و مشترک از آن یکی از پروژه‌های مهم و دارای اولویت است و از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. پروژه کریدور شمال جنوب اهمیت خود را تاکنون بسیار ثابت کرده است و از اهمیت به ویژه در وضعیت سیاسی موجود برخوردار است .

  بایرام اف تاکید کرد: جمهوری آذربایجان آمادگی دارد در بالا بردن ظرفیت کریدور شمال-جنوب و ساخت و تکمیل راه آهن رشت- آستارا -جمهوری آذربایجان و تکمیل بارانداز ریلی در آستارا- جمهوری آذربایجان تعهدات خود را اجرا کند.

  وزیر خارجه آذربایجان گفت: همچنین در ماه مارس 2022 که در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی بین آذربایجان و ایران پروژه اتصال زنگزور به نخجوان از خاک ایران تصویب شده بود که بحث‌های فنی آن و مکان یابی آن انجام شده است، انشاالله در آینده نزدیک ساخت اولین پل در آن منطقه شروع خواهد شد و هماهنگ کننده های لازم نیز معرفی خواهد شد.

  وی تاکید کرد:  از موضع گیری سازنده ایران در مشارکت و همکاری در پلت فرم‌های منطقه‌ای از جمله پلت فرم 3+3 استقبال می‌کنیم و در آینده نزدیک ایران میزبان این پلت فرم خواهد بود. این مذاکرات و سفرهای متقابل ما در اجرا و تحقق اسناد و پروژه‌های مشترک موثر خواهد بود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۸۸
    • خودرو امروز ۵۸۷
    • خودرو امروز ۵۸۶
    • خودرو امروز ۵۸۵
    • خودرو امروز ۵۸۴
    • خودرو امروز ۵۸۳
    • خودرو امروز ۵۸۲
    • خودرو امروز ۵۸۱
    • خودرو امروز ۵۸۰
    آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
    آرشیو