فونیکسریمکس

نیسان امیدوار به رفع محدودیت نیمه‌هادی‌ها

عصر خودرو- شرکت خودروسازی نیسان پس از کاهش ۱۴درصدی سود عملیاتی سه‌ماهه به دلیل کاهش تدریجی کمبود نیمه‌هادی‌ها و رفع محدودیت ناشی از کووید-۱۹ در شانگهای گفت که محتاطانه خوش‌بین است.

نیسان امیدوار به رفع محدودیت نیمه‌هادی‌ها
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، اطلاعیه شرکت خودروسازی ژاپنی بارقه‌ای از امید را برای صنعت خودروسازی که به دلیل اختلال در زنجیره تامین آسیب دیده است، ارائه می‌کند که برنامه‌های تولید خودروسازان را به هم ریخته است. اشوانی گوپتا، مدیرعامل نیسان، گفت نیسان اقداماتی را برای تضمین سطح موجودی با تامین‌کنندگان در کوتاه مدت و جایگزینی نیمه‌هادی‌ سفارشی با تراشه‌های عمومی در میان‌مدت انجام داده است و افزود که وضعیت در حال بهبود است. این مدیر اجرایی افزود: تمامی تامین‌کنندگان نیسان در چین با ظرفیت کامل فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. ما از این بادهای مخالف به عنوان فرصتی برای بهبود بیشتر نحوه عملکرد خود استفاده می‌کنیم. این شرکت به پیش‌بینی سود عملیاتی کل سال خود به میزان 250میلیارد ین (85/ 1میلیارد دلار) برای سال منتهی به 31 مارس پایبند بود و به دنبال دستیابی به حجم فروش جهانی 4 میلیون واحد بود.

    در همان زمان، گوپتا هشدار داد کمبود نیمه‌هادی‌ها حتی با پایان یافتن محدودیت‌های کووید-‌19 تمام نشده است. من فکر نمی‌کنم که جهان از بحران نیمه‌هادی خارج شده باشد. سود عملیاتی سه‌ماهه اول با 14درصد کاهش به 9/ 64میلیارد ین رسید و نیسان کمبود تراشه‌ها، اقدامات مقابله با بیماری همه‌گیر در چین و قیمت‌های بالای کالاها را مقصر دانست، اگرچه ین ضعیف‌تر تا حدودی تسکین یافته بود. این شرکت 812هزار خودرو تولید کرد که 15 درصد کمتر از برنامه‌ریزی برای دوره آوریل تا ژوئن بود، در‌‌حالی‌که فروش خرده‌‌فروشی جهانی در مقایسه با دوره سال قبل به دلیل موجودی اندک حدود 22 درصد کاهش یافت. افزایش هزینه موادخام، به ویژه آلومینیوم و فولاد، بزرگ‌ترین عامل کاهش سود عملیاتی بود و آن را 7/ 50میلیارد ین کاهش داد. با این حال، گوپتا گفت افزایش فروش 5/ 53میلیارد ینی تاثیر افزایش هزینه‌های کالا را کاهش داد.

    برچسب ها
    کرمان موتور