فونیکسریمکسبهتام

معاون وزیر صمت:

طراحی محصولات جدید خودرویی در دستور کار است

۷ پلتفرم جدید خودرویی رونمایی می‌شود

عصر خودرو- مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از تیرماه امسال تا تیرماه ۱۴۰۳ در راستای طراحی محصولات جدید و محصولات خاص کشورمان گام بر خواهیم داشت که توانمندی خوبی نیز در این زمینه وجود دارد.

طراحی محصولات جدید خودرویی در دستور کار است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، "منوچهر منطقی" در آیین رونمایی از پوستر نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو با حضور سخنگوی دولت افزود: صنعت خودرو یک صنعت 50 ساله است که هر چند با کره جنوبی مقایسه می شود، اما در حقیقت در 26 سال اخیر توسعه یافته است.

  وی یادآور شد: این صنعت تا پیش از انقلاب مونتاژکار پیکان بود و در دهه 60 به دلیل جنگ تحمیلی با توقف همراه شده بود تا اینکه در سال 74 "نژادحسینیان" وزیر وقت صنایع  سند 10 ساله این صنعت را با هدف خودکفایی کامل پیکان رونمایی کرد.

  وی بیان داشت: برای بلوغ اقتصادی و فناوری صنعت خودرو سه فاز و مرحله شامل تسلط بر فرآیندهای تولید و قطعه‌سازی، نوآوری در اجزا و قطعات و نوآوری در محصول و طراحی محصول نیاز است.

  منطقی گفت: از سال 74 تاکنون این سه فاز و مرحله به طور نسبی طی شده، اما رفت و برگشت ها و نوسان هایی داشته است.

  این مقام مسوول وزارت صنعت تاکید کرد: امروز به دنبال تثبیت آنچه در این صنعت داریم و ایجاد آنچه که نداریم هستیم و در این راستا سند تحول صنعت خودرو منتشر شده و در معرض نقد قرار خواهد گرفت.

  منطقی ادامه داد: ظرفیت تولیدی سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو در کشور وجود دارد که با رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید، هزینه های سربار  و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو را کاهش خواهد داد؛ زمان بندی این مرحله از مهر 1400 تا تیرماه امسال بوده که به طور نسبی به این هدف دست یافتیم.

  وی اضافه‌کرد: از تیرماه امسال تا تیرماه 1403 در راستای طراحی محصولات جدید و محصولات خاص کشورمان گام بر خواهیم داشت تا صادرات و نوآوری داشته باشیم و در این راستا توانمندی بسیار خوبی نیز وجود دارد.

  منطقی خاطرنشان کرد: امروز علاوه بر شرکت‌های بزرگ خودروسازی، شرکت های خصوصی نیز تمایل به تحقق سند تحول خودرو دارند، به‌طوری که در نمایشگاه یاد شده به موازات چهار پلتفرمی که از سوی ایران خودرو و سایپا عرضه خواهد شد، سه پلتفرم از سوی بخش خصوصی در معرض دید قرار می گیرد.

  این مقام مسوول، صنعت خودرو را بالاترین صنعت کشور از نظر خلق ارزش افزوده و اشتغال برشمرد.

  وی همچنین با اشاره به اتفاقاتی که در عرصه جهانی در بخش خودرو در حال حادث شدن است، گفت: این تحولات بر چهار محور برقی‌سازی، اتصال پذیری، خودروهای خودران و خودروهای اشتراکی است تا بهره‌وری را افزایش داده و حداکثر رفاه را برای سرنشینان خودرو به ارمغان بیاورد و اینها دستاوردهایی که در این دوره از نمایشگاه به آنها پرداخته می شود.

  وی همچنین به تحولات جدی در بخش های ریلی، هوایی و دریایی اشاره کرد که در نمایشگاه یاد شده به آنها پرداخته خواهد شد. به گزارش ایرنا، در این مراسم با حضور "علی بهادری جهرمی" سخنگوی دولت، از پوستر نمایشگاه برنامه تحول صنعت خودرو رونمایی شد.

  این نمایشگاه از سوم شهریور ماه در فضایی به وسعت 14 هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط