فونیکسریمکسبهتام

نکاتی در مورد چگونگی خرید خودرو از بورس کالا

عصر خودرو- عرضه خودرو در بورس کالا باعث ایجاد ابهام برای خریداران در مورد نحوه انجام خرید و معاملات آن شده که در ادامه به چند سوال در این زمینه پاسخ داده شده است.

نکاتی در مورد چگونگی خرید خودرو از بورس کالا
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، عرضه خودرو در بورس کالا پس از کشمکش‌های بسیار در نهایت در دولت سیزدهم با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان بورس به نتیجه‌ای مثبت رسید و زمینه عرضه خودروهای سایپا، ایران خودرو و گروه بهمن در این بازار فراهم شد.

  در نخستین روزهای مردادماه، بورس کالا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که 26 مردادماه 350 دستگاه فیدلیتی و 250 دستگاه دیگنیتی متعلق به گروه بهمن موتور راهی تالار صنعتی می‌شود.

  اعلام آمادگی سایپا برای عرضه خودرو در بورس کالا

  پس از تصویب طرح عرضه خودرو در بورس کالا در شورای‌عالی بورس و اعلام آمادگی شرکت گروه بهمن برای عرضه 600 دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی در تاریخ 26 مردادماه، گروه خودروسازی سایپا نیز برای عرضه در همان هفته (هفته چهارم مردادماه) اعلام آمادگی برای عرضه خودرو در بورس کالا کرد.

  شاهین از جمله محصولاتی بود که در تاریخ 24 اسفندماه گذشته در یک‌صد و چهلمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بازار اصلی بورس کالای ایران پذیرش شد.

  همچنین در جلسه روز 24 مرداد هیات پذیرش بورس کالای ایران، خودروهای هایما در دو مدل S7 و S5 از گروه ایران خودرو، لاماری ایما از گروه آرین پارس موتور، دایون y5 از گروه خودروسازی ایلیا، وانت دو کابین کاپرا از گروه بهمن موتور، کامیونت 6 تن فاو تایگر (Tiger V) و کشنده تک محور CA4180 از گروه سیباموتور، کامیون فورس و امپاور هم از گروه بهمن دیزل، هشت محصول خودروی جدید از 6 گروه خودروسازی بودند که در بورس کالای ایران پذیرش شدند.

  در ادامه انجام چنین معاملاتی، تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز (چهارشنبه، 26 مرداد ) میزبان عرضه 175 دستگاه خودرو فیدلیتی 5 نفره، 175 دستگاه فیدلیتی 7 نفره، 250 دستگاه دیگنیتی بود که این اقدام با  استقبال مطلوب خریداران خودرو همراه شد و 600 دستگاه از محصولات گروه بهمن در رقابت 4 ساعته خریداران مورد معامله قرار گرفت.

  خبر خوش رییس سازمان بورس از محصولات عرضه ایران خودرو به بورس

  به دنبال عرضه‌های پیاپی محصولات شرکت های خودروسازی به این بازار، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ 31 مرداد ماه از عرضه های 2 خودروی ایران خودرو خر داد و اعلام کرد: در حوزه عرضه خودرو در بورس با موانعی مواجه بودیم که مشکلات برطرف شد و موفق به عرضه برخی از خودروها در این بازار شدیم و ایران خودرو هم وارد تالار بورس کالا می‌شود و همان زمان بورس کالای ایران اطلاعیه ای منتر و اعلام کرد: 500 دستگاه خودروی هایما S7 روز یکشنبه 6 شهریور ماه در بورس کالای ایران عرضه می شود.

  عرضه دوباره دیگنیتی در بورس کالا

  براساس جدیدترین اطلاعیه عرضه بورس کالای ایران، ٣٨ خودروی دیگنیتی سفید (تریم مشکی)، ٣٨ خودروی دیگنیتی سفید (تریم قرمز)، ٣٨ خودروی دیگنیتی مشکی (تریم مشکی)، دیگنیتی مشکی (تریم قرمز) هر یک با قیمت پایه ٨٢١ میلیون و 5۰۰ هزار تومان روز چهارشنبه (٣۰ شهریور ماه) روی تابلو می‌رود.

  انجام چنین اقداماتی و نیز گستردگی ورود خودرهای مختلف به بورس روزنه ای از امید را میان افرادی ایجاد کرد که ترس از قیمت گذاری دستوری داشتند و معتقد بودند این مساله زمینه ساز نفوذ دلالان و رانت خواران در بازار این محصول خواهد بود که دولت با تصمیم درست و به موقع خود توانست مانع از نفوذ دلالان به بازار خودرو شود.

  باتوجه به عرضه پیش‌روی خودرو در بورس کالا در هفته جاری سوالات مبهمی در راستای نحوه خرید خودرو میان سرمایه گذاران وجود دارد که تلاش کردیم با پاسخ این سوالات، نقطه مبهم خریداران را برطرف کنیم.

  1- آیا امکان خرید خودرو صرفا با داشتن کد بورسی خرید سهام وجود دارد؟

  خیر. برای خرید خودرو از بورس کالا باید علاوه بر احراز هویت سجام، کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید.

  2- مبلغ پیش پرداخت خرید خودرو را چطور باید واریز کرد؟

  مبلغ پیش پرداخت را باید به حساب وکالتی که به کارگزاری مورد نظرتان معرفی کردید، واریز کنید.

  3- نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه‌ی بورس کالای کارگزاری را چطور دریافت کنم؟

  نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه بورس کالای کارگزاری و تایید آن، به شماره همراه شما پیامک می‌شود.

  4- حساب وکالتی چیست؟

  حسابی است که متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا باید پیش پرداخت خرید را به آن واریز کنند. کارگزاری نیز جهت برداشت وجه به این حساب دسترسی دارد.

  5- مبلغ پیش پرداخت چه زمانی باید به حساب وکالتی واریز شود؟

  مبلغ پیش پرداخت جهت واریز به حساب وکالتی در اطلاعیه عرضه آن ذکر شده و باید روز قبل از عرضه به حساب وکالتی واریز شود. در حال حاضر برای خرید محصول شاهین باید 10 درصد مبلغ پایه به حساب وکالتی واریز شود.

  6- پس از خرید برای تحویل از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟

  اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار

  مدارک احراز محل سکونت که باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد.

  ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک مربوطه

  7- آیا برای خرید خودرو محدودیتی در بورس کالا وجود دارد؟

  در این خصوص ضروری است اطلاعیه عرضه و پیوست آن را مشاهده کنید.

  8- اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟

  در صورتی‌که در پایان روز عرضه خرید خودرو انجام نشود، مبلغ آن از حالت بلوکه خارج می‌شود.

  9- موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟

  موعد تحویل خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط