فونیکسریمکسبهتام

خودروهای الکتریکی به فروش انبوه می‌رسند؟

عصر خودرو- سازندگان باتری‌های برقی برای تولید مواد سلولی ارزان‌تر رقابت می‌کنند و از چین دور می‌شوند.

خودروهای الکتریکی به فروش انبوه می‌رسند؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، استارت‌آپ‌های آمریکایی و اروپایی در حال رقابت برای توسعه باتری‌های جدید با استفاده از دو ماده فراوان و ارزان سدیم و گوگرد هستند که می‌تواند تسلط باتری چین را کاهش دهد، گلوگاه‌های عرضه را کاهش دهد و منجر به فروش انبوه وسایل نقلیه الکتریکی شود.

  خودروهای برقی امروزی با باتری‌های لیتیوم یونی کار می‌کنند که عمدتاً از لیتیوم، کبالت، منگنز و نیکل با عیار بالا ساخته می‌شوند که قیمت‌های آنها افزایش یافته است. تولیدکنندگان غربی در تلاش برای رسیدن به رقبای آسیایی خود هستند و خودروسازان انتظار دارند که گلوگاه‌های عرضه در حدود اواسط دهه به تولید خودرو ضربه بزند.

  خودروهای الکتریکی آینده و آنهایی که پس از سال 2025 وارد می شوند، می‌توانند به سلول‌های باتری یون سدیم یا سولفور لیتیوم تبدیل شوند که تا دو سوم ارزان‌تر از سلول‌های یون لیتیوم امروزی هستند.

  بیش از 12 استارت‌آپ، میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری و همچنین کمک‌های مالی دولتی را برای توسعه انواع باتری‌های جدید جذب کرده‌اند. در حال حاضر، چین بر تولید باتری، از جمله استخراج و پالایش مواد خام، تسلط دارد.

  بر اساس گزارش رویترز، غول‌های باتری آسیایی نیز در حال کار بر روی مواد شیمیایی جدید هستند. شرکت قطعات خودروی چینی (CATL)  اعلام کرد که قصد دارد در سال 2023 تولید سلول‌های یون سدیم را آغاز کند.  LG Energy Solution کره نیز قصد دارد تا سال 2025 تولید سلول‌های سولفور لیتیوم را آغاز کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط