ریمکس

تناقضات آمارى براى اتوبوس هاى تهران

٢ هزار دستگاه اتوبوس خاک خورده در تعمیرگاه ها!

عصر خودرو- برخى اعضاى شوراى شهر تهران نسبت به تعداد اتوبوس هاى اوورهال شده و فرسوده نظرات مختلفی دارند.

٢ هزار دستگاه اتوبوس خاک خورده در تعمیرگاه ها!
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران، صبح امروز بررسی گزارش نظارتی شورای شهر در خصوص عملکرد شش ماهه معاونت حمل و نقل شهرداری تهران انجام شد و برخی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به آن انتقاد‌هایی داشتند.

  برای مثال پرویز سروری عضو هیات رییسه شورای شهر تهران اعلام کرد که یکبار برای همیشه باید این مسئله حل شود. پیشنهاد می‌کنم که ریاست شورا گروهی را مامور کند تا آمار درست برای اتوبوس‌ها را احضار کند.

  یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران یاداور شد: لازم است که هر چه سریعتر وضعیت اتوبوسرانی با چندین هزار پرسنل را روشن کنید تا مدیر جدید امور اتوبوسرانی را سامان دهد.

  به دلیل این تناقضات در آمار اتوبوس‌های اوورهال شده و فرسوده با تشکری هاشمی رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران صحبت کردیم.

  او در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: با وجود اعلام آمادگی شهرداری تهران برای پرداخت دو هزار میلیارد تومان به شرکت بهره‌برداری مترو، تنها 900 میلیارد تومان به آن شرکت پرداخت شده است، اگر وعده داده شده به طور کامل در اختیار شرکت بهره‌برداری مترو قرار می‌گرفت، روند کار‌ها سریع‌تر پیش می‌رفت.

  تشکری هاشمی با بیان اینکه مترو در مقایسه با دیگر بخش‌ها، از وضعیت عمومی بهتر و پیشرفت کار بالاتری برخوردار است، تصریح کرد: تا الان، 611 میلیارد تومان از اوراق مشارکت و بودجه عمومی مترو پرداخت شده که نشان‌دهنده این است که روند کار در شش ماه اول به خوبی پیش رفته است.

  وی با اشاره به اینکه در مجموع در موضوع مترو، روند نه چندان ایده‌آل، اما خوب پیش می‌رود، اظهار کرد: در اتوبوسرانی با بدترین وضعیت روبه‌رو هستیم و در این دوره مدیریت شهری، مجموعاً 145 دستگاه اتوبوس با تخفیف 80 درصدی از طریق دولت و 175 دستگاه اتوبوس نیز از محل قرارداد‌های قبلی تحویل گرفته‌ایم و به جز این اتوبوس‌ها، هیچ اتوبوس دیگری تحویل نگرفته‌ایم.

  تشکری هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر، مجموعاً 1400 دستگاه اتوبوس فعال به مردم تهران خدمات می‌دهند در صورتی که طبق برنامه، تهران به 7 هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد، تصریح کرد: واقعیت این است که برای رسیدن به 7 هزار دستگاه اتوبوس مورد نیاز، هیچ برنامه مشخصی وجود ندارد و هیچ افق روشنی دیده نمی‌شود.

  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، باید منتظر بمانیم و ببینیم دولت چه تعداد از اتوبوس‌هایی را که از خودروسازان دریافت می‌کند به تهران اختصاص می‌دهد، اظهار کرد: متأسفانه برنامه بازسازی اتوبوس‌ها نیز به شکل درستی پیش نمی‌رود و با وجود اینکه گفته شده 550 دستگاه اتوبوس، اورهال شده‌اند، اما آنچه که اتفاق افتاده، پرداخت مبالغی به شرکت‌های خصوصی برای رنگ‌کاری و نقاشی اتوبوس‌های‌شان بوده است.

  تشکری هاشمی با بیان اینکه قرار بود اتوبوس‌هایی که در توقفگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها خوابیده بودند، بازسازی شده و وارد چرخه خدمات‌رسانی شوند، تصریح کرد: به جز یک شرکت که با آن قرارداد بسته شده، اما جاری نشده است، هیچ شرکت دیگری با شرکت واحد قرارداد ندارد.

  وی گفت: 700 دستگاه اتوبوس دوکابین و 1300 دستگاه اتوبوس تک‌کابین در توقفگاه‌ها و تعمیرگاه‌های شرکت واحد خاک می‌خورند، اظهار کرد: این در شرایطی است که مردم ساعت‌ها در ایستگاه‌ها منتظر اتوبوس می‌مانند و لذا 2 هزار دستگاه اتوبوس تک‌کابین و دوکابین متوقف شده باید به فوریت بازسازی شوند و به موازات آن، نسبت به خریداری اتوبوس‌های جدید نیز اقدام شود.

  رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر با تأکید بر اینکه توسعه حمل و نقل عمومی، اولویت اصلی مدیریت شهری است و از این رو، ضعف و عقب‌ماندگی ناوگان اتوبوسرانی باید هر چه سریع‌تر جبران شود، خاطرنشان کرد: قرار بود نسبت به اختصاص 800 میلیارد تومان برای خرید قطعات مترو از طریق بانک شهر و نیز بازسازی 13 رام قطار مترو در سه بخش ناوگان، مرکز فرمان و تجهیزات ثابت اقدام شود که لازم است در هر دو مورد نتایج اقدامات انجام شده اعلام شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط