ریمکس

بورس ترمز قیمت‌ خودرو را کشید

عصر خودرو- عرضه خودروها در بورس کالا باعث کاهش قیمت این کالا شده است؛ اتفاقی که یک کارشناس بورس کالا بر این باور است که اگر ادامه یابد، ایران را به صادرکننده خودرو و قطعات خودرویی در منطقه تبدیل خواهد کرد.

بورس ترمز قیمت‌ خودرو را کشید
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، روز گذشته پژو 207 دستی و اتوماتیک، شاهین و تارادستی در بستر بورس کالا عرضه شدند و آمارها حاکی از آن است که همه این خودروها با کاهش قیمت نسبت به عرضه‌های قبلی به فروش رسیدند.

  جزئیات معامله پژو 207 دستی و شاهین

  بر این اساس، میانگین قیمت فروخته شده هر دستگاه  پژو 207 دستی سفید که روز گذشته روی تابلوی معاملات بورس کالا رفت،   375.7 میلیون تومان بود. درحالی که  پژو 207 دستی سفید در عرضه یازدهم دی با میانگین قیمت 400 میلیون تومان و در عرضه چهارم دی با میانگین قیمت 410 میلیون تومان فروخته شده بود.   در برابر عرضه 4000  دستگاه پژو 207 دستی، 6683 دستگاه تقاضا شکل گرفت. کمترین قیمت مچ شده نیز هر دستگاه پژو 207 دستی 375.7 میلیون تومان بود.

  همچنین روز گذشته 4000 دستگاه شاهین در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و با تداوم و افزایش عرضه‌ خودرو در بورس کالا، شاهین در معاملات روز گذشته با همان قیمت پایه (قیمت درب کارخانه) 304 میلیون تومان به فروش رسید.   شاهین در عرضه قبلی (30 آذر) با قیمت میانگین 346.897 میلیون تومان فروخته شده بود. طبق آمار، در برابر عرضه 4000  دستگاه شاهین، 1542 تقاضا شکل گرفت که این موضوع باعث شد شاهین با قیمت پایه به فروش رود. کمترین قیمت مچ شده هم همان قیمت پایه بود.

  البته قیمت تمام شده پژو 207 دستی سفید در بورس کالا به علاوه 13 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 4.371 میلیون تومان هزینه‌های جانبی و کارمزد است. قیمت تمام شده شاهین در بورس کالا نیز به علاوه 12 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 4.371 میلیون تومان هزینه های جانبی و کارمزد است.

  جزئیات معامله تارا دستی و پژو 207 اتوماتیک

  همچنین قیمت تارا دستی سفید در بورس کالا نیز با کاهش قابل توجهی روبه رو شد. روز گذشته 2000 دستگاه تارا دستی سفید با قیمت میانگین هر دستگاه 351.2 میلیون تومان فروخته شد. این درحالی است که تارا دستی در عرضه 23 اذر با قیمت میانگین 405.39 میلیون تومان فروخته شده بود. در برابر عرضه 2000 تارا دستی، تقاضای 2522 دستگاه شکل گرفت که در نهایت با تنها 36.95 درصد رقابت فروخته شد. کمترین قیمت مچ شده برای تارا دستی نیز 350.5 میلیون تومان ثبت شد.

  البته قیمت تمام شده تارا دستی سفید در بورس کالا به علاوه 13 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 4.371 میلیون تومان هزینه‌های جانبی و کارمزد است.

  در نوبت پایانی عرضه روز گذشته بورس کالا، قیمت پژو 207 اتوماتیک سفید هم با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شد. هر دستگاه پژو 207 اتوماتیک سفید با میانگین قیمت 433.5 میلیون تومان در معاملات تالار خودرو فروخته شد. قیمت خودرو در 26 آذر امسال با میانگین 480.51 میلیون تومان فروخته شد. در برابر عرضه 2000 دستگاه پژو 207 اتوماتیک، تقاضای2541 دستگاه شکل گرفت که همان میزان عرضه فروخته شد. کمترین قیمت مچ شده برای هر دستگاه 433.5 میلیون تومان بود.

  قیمت تمام شده پژو 207 اتوماتیک سفید در بورس کالا به علاوه 12 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 4.371 میلیون تومان هزینه‌های جانبی و کارمزد است.

  آینده تداوم عرضه خودرو در بورس چه خواهد بود؟

  در این راستا، همایون دارابی- کارشناس بازار سرمایه - با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بستر بورس کالا اقدام مثبتی محسوب می‌شود، عنوان کرد: شاهد تاثیر مثبت اقدام مذکور هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده هستیم. از طرف دیگر سود دلالان و رانتی که توزیع می‌شد قطع می‌شود. می‌تواند به صنعت خودرو و مردم کمک کند. نباید فراموش کنیم که چند سال قبل، زمانی که فولاد در بورس کالا عرضه شد، ایران یک واردکننده فولاد بود اما اکنون با وجود تحریم‌ها و مشکلات به مدد بورس کالا و عرضه محصولات فولادی در بستر این بورس به یک صادرکننده قوی فولاد در آسیا تبدیل شده‌ایم.

  وی ادامه داد: درمورد خودرو هم این اتفاق خواهد افتاد. اگر خودروساز بتواند دست دلال و رانت جویان را از فروش خود قطع کند، می‌تواند بدهی بانکی خود را پرداخت کند، می‌تواند زیان 110 هزار میلیاردی خود را پوشش دهد، می‌تواند صنعت قطعه سازی را با سفارش قطعات بیشتر راه بندازد، می‌تواند کارگران و سهامداران را راضی نگه دارد، می‌تواند با تولید بیشتر و ارزان‌تر قیمت واقعی خودرو را در بازار کاهش دهد و در نهایت می‌توان حتی در بازار منطقه اقدام به صادرات قطعه و خودرو کند.

  به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اگر کل محصولات شرکت‌های خودروسازی در بورس کالا عرضه شود، تا چند سال آینده شاهد اتفاقی خواهیم بود که در صنعت فولاد رخ داد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط