فونیکسریمکسبهتام

خودروهای مشمول مالیات جدید

عصر خودرو- دور دوم فروش یکپارچه جدید خودرو قرار است از اوایل خرداد امسال آغاز شود؛ این در حالی است که فروش خودروهای عرضه‌شده در آن، شامل مالیات بر عایدی سرمایه خواهد بود.

خودروهای مشمول مالیات جدید
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آنچه در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو آمده، اطلاعات معاملات خودرو به صورت یکپارچه در سامانه جامع تجارت وزارت صمت ثبت و شامل مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود. بنابراین خودروهایی که در طرح موردنظر به فروش می‌‌رسند، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهند بود، هرچند با توجه به مفاد مصوبه مجلس شورای اسلامی (درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه) مالیات موردنظر به همه متقاضیان اصابت نخواهد کرد.

  یازدهم اردیبهشت امسال بود که مجلس طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کرد. طبق این طرح، معاملات مختلف اعم از مسکن، خودرو، طلا و ارز مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خواهند بود. طبق مصوبه یک هفته پیش مجلس، کلیه اشخاص غیرتجاری «انتقال‌دهنده عین» یا «واگذارکننده حق» درخصوص انتقال دارایی‌های مشخص‌شده در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند. این دارایی‌ها شامل املاک، طلا، نقره و...، ارز، رمزارز و البته خودرو می‌شود. در بخش خودروهایی که کمتر از یک سال نگهداری شوند (یعنی در همان سال اول تحویل از خودروساز، فروخته شوند) باید 30 درصد از مبلغ مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش خودرو را مالیات پرداخت کنند. همچنین خودروهایی که بین یک تا دو سال نگهداری شوند، باید 20 درصد و خودروهایی که بین دو تا سه سال نگهداری شوند هم 10 درصد از مبلغ مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش خودرو را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

  به عنوان مثال، اگر شهروندی خودرویی را به مبلغ 200میلیون تومان خریده باشد و آن را در همان سال نخست 300میلیون تومان بفروشد، باید به اندازه 30درصد از ما‌به‌التفاوت (100میلیون تومان - 300میلیون منهای 200میلیون تومان) یعنی 30میلیون تومان را به عنوان مالیات پرداخت کند. این البته در حالی است که به تعداد اعضای خانوار تا سقف 4 خودرو معافیت مالیاتی داده شده است. آن‌طور که نمایندگان مجلس عنوان کرده‌اند، اخذ مالیات در قالب این طرح به بیش از 99 درصد مردم اصابت نخواهد کرد، زیرا مثلا یک خانواده 4نفره می‌تواند 4 خانه یا 4 خودرو داشته باشد و شامل مالیات نشود. با این حساب هرچند قرار است مالیات بر عایدی سرمایه در مورد خودروهای فروخته‌شده از مسیر سامانه یکپارچه اعمال شود، با این حال بسیاری از متقاضیان عملا مشمول آن نخواهند شد. به عبارت بهتر، این‌طور نیست که همه خودروهای تحویلی در قالب فروش یکپارچه، مشمول مالیات شوند، بلکه مازاد بر آنچه در قانون آمده (چهار خودرو در یک خانواده چهارنفره)، مشمول مالیات موردنظر خواهد بود. هرچه هست، یکی از اهداف سیاستگذار از وضع قانون مالیات بر عیدی سرمایه، کاهش دلالی و سوداگری در بازارهای مختلف به ویژه خودرو است، با این حال تضمینی وجود ندارد که قانون موردنظر بتواند حداقل در بازار خودرو مثمرثمر واقع شده و دلالان را به در کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط