فونیکسریمکسبهتام

فروش خودروسازان آب رفت

عصر خودرو- سه خودروساز بزرگ کشور در نخستین ماه امسال کمتر از ۳۴هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را به فروش رساندند تا در مقایسه با فروردین سال گذشته افت قابل‌‌توجهی را تجربه ‌کنند.

فروش خودروسازان آب رفت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آنچه در صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور آمده، ایران‌‌‌خودرو، سایپا و پارس‌‌‌خودرو در مجموع طی فروردین امسال 33هزار و 655 دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌‌‌اند. با توجه به آمار فروش خودروسازان در مدت مشابه سال گذشته (حدودا 56هزار دستگاه) آنها امسال افت حدودا 40درصدی را به خود می‌بینند. این آمار البته تنها مربوط به خودروسازان وابسته به دولت است و اگر رقم فروش بخش خصوصی را اضافه کنیم، آمار خودروهای فروخته‌‌شده در کشور در ماه نخست امسال بیش از این خواهد بود. افت فروش 40درصدی خودروسازان در فروردین در حالی است که آنها در این ماه با رشد 29درصدی تولید مواجه بودند. همچنین میزان تولید خودروسازان در ماه نخست امسال بالاتر از فروش آنها در همین ماه بوده است.

  سه خودروساز بزرگ کشور نزدیک به 58هزار و 500 دستگاه محصول سواری و وانت را در فروردین امسال تولید کردند اما کمتر از 34هزار دستگاه از این تعداد به فروش رفته است. به عبارت بهتر، ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو حدود 60 درصد از تولید خود را در فروردین فروخته‌اند و 40درصد باقیمانده راهی انبار شده‌اند. این موضوع می‌تواند با بلاتکلیفی قیمت رسمی خودروها تا اواخر فروردین در ارتباط باشد. در واقع خودروسازان با توجه به اینکه تا اواخر فروردین قیمت محصولاتشان توسط شورای رقابت اعلام نشده بود، عرضه را محدود و خودروها را دپو کرده بودند و پس از اعلام قیمت، تخلیه انبارهایشان آغاز شده است. 

  اما در بین سه خودروساز بزرگ کشور، ایران‌‌‌‌‌‌خودرو دارای بیشترین فروش در ماه نخست امسال بوده است. بزرگ‌ترین خودروساز ایران توانسته تا پایان فروردین 15هزار و 93 دستگاه انواع محصول سواری و وانت را به فروش برساند. با توجه به این آمار، فروش ایران‌‌‌خودرویی‌‌‌ها نسبت به فروردین پارسال نصف شده است. پرفروش‌‌‌ترین محصول ایران‌‌‌خودرو را خانواده پژو با آمار هشت‌هزار و 456 دستگاهی تشکیل داده است. کم‌‌فروش‌‌ترین محصولات ایران‌خودرو در فروردین امسال نیز هایما و رانا بوده‌اند که هیچ فروشی نداشته‌اند. اما سایپایی‌‌‌ها نیز با توجه به فروش حدودا 13هزار و 219 ‌‌‌دستگاهی خود،  در مقایسه با فروردین سال گذشته حدودا 29درصد محصول کمتری فروخته‌اند. بیشترین فروش سایپا به خانواده ایکس 200 با تیراژی حدودا 9هزار دستگاه مربوط می‌شود.

  در نهایت دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی پارس‌‌‌خودرو نیز فروشی چهارهزار و 144 دستگاهی تا پایان فروردین امسال داشته که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته رشد حدودا هزار و 200 دستگاهی را نشان می‌دهد. کوییک دنده‌معمولی با تیراژ بیش از سه‌هزار و 200 دستگاهی بیشترین محصول فروخته‌شده پارس‌‌‌خودرو در فروردین امسال بوده است. کمترین محصول فروخته‌شده توسط پارس‌خودرو در فروردین امسال، به گروه Q200 مربوط می‌شود که این شرکت دوهزار و 104 دستگاه از آن را در ماه تحت بررسی به فروش رسانده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۶۴۵
    • خودرو امروز ۶۴۴
    • خودرو امروز ۶۴۳
    • خودرو امروز ۶۴۲
    • خودرو امروز ۶۴۱
    • خودرو امروز ۶۴۰
    • خودرو امروز ۶۳۹
    • خودرو امروز ۶۳۸
    • خودرو امروز ۶۳۷
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو